moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polacy najlepsi na TIDE Hackathon

W Warszawie odbyły się prestiżowe zawody dla ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa. Wzięło w nich udział 26 zespołów z 15 państw. Najlepsi już po raz kolejny okazali się Polacy. Drużyna stworzona przez przedstawicieli Regionalnego Centrum Informatyki Bydgoszcz oraz WAT-u została doceniona za opracowanie rozwiązania na potrzeby armii ukraińskiej.

W TIDE Hackathon rywalizują najlepsi programiści i eksperci ds. cyberbezpieczeństwa z państw Sojuszu oraz krajów partnerskich. Właśnie odbyła się kolejna edycja zawodów, które organizuje Dowództwo Sił Sojuszniczych NATO ds. Transformacji (ang. Allied Command Transformation – ACT). W tym roku gospodarzem wydarzenia było polskie Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Aby wziąć udział w trwającym pięć dni cybermaratonie, do Polski przyjechali zawodnicy z 15 państw, którzy utworzyli 26 zespołów. Pięć z nich reprezentowało nasz kraj: dwa Wojskową Akademię Techniczną, po jednym Akademię Wojsk Lądowych i DKWOC, do rywalizacji przystąpiła także drużyna mieszana, stworzona przez przedstawicieli Regionalnego Centrum Informatyki Bydgoszcz i WAT-u. Każdy z zespołów musiał wybrać jedno z zadań, któremu w czasie hackathonu postara się sprostać. Przygotowali je: natowskie dowództwo ACT, DKWOC oraz ukraińscy partnerzy wydarzenia.

I tak, ACT oczekiwało od uczestników, że przygotują platformę umożliwiającą analizowanie i przetwarzanie danych zgromadzonych podczas ćwiczeń CWIX (to organizowane co roku przedsięwzięcie, którego celem jest przećwiczenie systemów wsparcia i łączności między sojusznikami). Ukraina zaproponowała natomiast zadanie polegające na opracowaniu algorytmu działania powietrznego drona. Cel był jasny: bezzałogowiec, który stracił łączność z bazą lub próbował przechwycić go przeciwnik, sam ma wrócić na miejsce startu. – To było bardzo ciekawe zadanie, bo umożliwiało wykorzystanie nawigacji inercyjnej i rozpoznania obrazowego – mówi płk dr Mariusz Chmielewski, zastępca dowódcy DKWOC. – Chodziło o to, aby sterowanie bezzałogowcem przejęła sztuczna inteligencja, która byłaby w stanie rozpoznawać kluczowe elementy terenu i korzystać z danych sensorycznych zapisanych podczas wcześniejszego etapu lotu – dodaje.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji było konieczne także przy realizacji zadania przygotowanego przez Polaków. Zawodnicy, którzy zdecydowali się mu sprostać, musieli zbudować narzędzie analityczne, które rozpozna na podstawie danych z social mediów i wycinków prasowych informacje nieprawdziwe lub tzw. zaburzone. – Najwięcej osób podjęło się właśnie tego zadania. Z tego powodu mieliśmy twardy orzech do zgryzienia, gdy wybieraliśmy laureatów – mówi oficer.

Za najlepszy projekt jury uznało jednak ten, który odpowiadał na wyzwanie ukraińskich organizatorów. Autorem zwycięskiego opracowania był zespół z Polski o nazwie „Coddiers”, który tworzyli przedstawiciele RCI Bydgoszcz i WAT-u. – Wybraliśmy to zadanie, ponieważ chcieliśmy wesprzeć naszych przyjaciół z Ukrainy. Sytuacja geopolityczna wymaga dziś stałego rozwoju systemów informatycznych i dostarczania oprogramowania, które pozwala budować przewagę na polu walki – wyjaśnia ppor. Paweł Żurawski z RCI Bydgoszcz. – Cieszymy się, że udało nam się osiągnąć sukces. To było bardzo wymagające zadanie, pobudziliśmy do pracy każdą naszą szarą komórkę i jak się okazało, wysiłek się opłacił – dodaje ppor. Patryk Barczak z WAT-u.

W dwóch pozostałych kategoriach triumfowały zespoły z Ukrainy i Holandii. – Poziom rywalizacji był bardzo wysoki, ale te zwycięstwa były naprawdę zasłużone – podkreśla płk Chmielewski.

Jury przyznało także nagrodę specjalną, tzw. Spirit of the Hackathon. Za niezwykłego ducha walki otrzymał ją zawodnik, który z powodu choroby kolegów z zespołu, został sam na placu boju. Mimo tego nie poddał się i starał się wykonać wybrane wcześniej zadanie. – Muszę przyznać, że opracował bardzo ciekawe narzędzie, jednak nie zdołał doprowadzić go do takiego etapu, który gwarantowałby wejście do ścisłego finału. A szkoda – ocenia oficer.

Zwycięskie projekty zostaną zaprezentowane uczestnikom kolejnej edycji konferencji TIDE Sprint organizowanej przez Dowództwo Sił Sojuszniczych NATO ds. Transformacji. Jej celem jest promowanie innowacyjnych rozwiązań, które przyczyniają się do budowy interoperacyjności między sojusznikami.

Tegoroczne zwycięstwo Polaków w TIDE Hackathon nie było ich pierwszym sukcesem w tym konkursie. Przedstawiciele WAT-u stawali na podium także podczas poprzednich edycji wydarzenia, m.in. w 2019 i 2021 roku.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Wojska Obroni Cyberprzestrzeni, NATO, Wojskowa Akademia Techniczna

dodaj komentarz

komentarze


Rozpoznać, strzelić, zniknąć
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SOR w Legionowie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Front przy biurku
Kadisz za bohaterów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
Szarża „Dragona”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Zmiany w dodatkach stażowych
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
25 lat w NATO – serwis specjalny
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strażacy ruszają do akcji
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ramię w ramię z aliantami
NATO on Northern Track
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Italii, za wolność waszą i naszą
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Na straży wschodniej flanki NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Święto stołecznego garnizonu
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna na detale
Wojna w świętym mieście, część druga
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Przygotowania czas zacząć
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Zachować właściwą kolejność działań
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Charge of Dragon
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne FlyEle dla wojska
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Sprawa katyńska à la española
Barwy walki
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO