moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zostań studentem wojskowej uczelni

Kryptologia, logistyka, nawigacja, a nawet medycyna – kandydaci na studia mogą wybierać spośród kierunków, które oferują im uczelnie wojskowe. Dzisiaj zaczął się pierwszy etap rekrutacji. W tym roku również zwiększono limity miejsc. Warto spróbować, bo akademie chwalą się świetną kadrą, a także obiecują pewną pracę po zakończeniu edukacji.

1 marca rozpoczęła się rekrutacja na studia wojskowe. Ci, którzy w przyszłości chcieliby związać swoje zawodowe życie z armią, mogą wybierać spośród czterech wojskowych uczelni: Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie oraz Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Pierwszym krokiem do podjęcia studiów w każdej z tych placówek jest założenie konta na Portalu Rekrutacyjnym Wojska Polskiego oraz dostarczenie do dowolnie wybranego wojskowego centrum rekrutacji (WCR) wniosku o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. W dalszych etapach kandydatów czekają badania psychologiczne, a w przypadku Lotniczej Akademii Wojskowej również badania w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie. W lipcu odbędą się egzaminy ze sprawności fizycznej oraz rozmowy kwalifikacyjne. Ci, którzy na maturze nie zdawali egzaminu z języka angielskiego, będą musieli dodatkowo podejść do testu z tego przedmiotu. Pod koniec lipca znane będą wyniki rekrutacji we wszystkich uczelniach.

Dobrą wiadomością dla kandydatów na studia wojskowe jest to, że zwiększono limit miejsc we wszystkich wymienionych szkołach wyższych. W WAT przygotowano 1018 miejsc, w AWL – 596, LAW przyjmie 251 chętnych, a w AMW będzie mogło studiować 135 osób. Jakie kierunki można wybrać? W Wojskowej Akademii Technicznej jest ich 13, m.in.: budownictwo, chemia, elektronika i telekomunikacja, kryptologia i cyberbezpieczeństwo, mechatronika oraz logistyka. Oprócz propozycji wielu kierunków kształcenia WAT chwali się również znakomitą kadrą dydaktyczną. – Pracuje u nas niemal tysiąc nauczycieli akademickich, fachowców świetnie przygotowanych do przekazywania wiedzy – mówi Ewa Jankiewicz, rzeczniczka prasowa placówki. WAT znajduje się w gronie najlepszych uczelni technicznych w Polsce. – Studenci mają dostęp do najnowszych technologii, kształcą się, korzystając z doskonale wyposażonej bazy laboratoryjnej, często uczestniczą w wymianach studenckich, a uczelnia współpracuje m.in. z amerykańskimi West Point oraz Annapolis. Absolwenci WAT stanowią trzon kadry technicznej Wojska Polskiego – dodaje Jankiewicz.

Ci, którzy swoją przyszłość chcą związać z lotnictwem i marzą o studiach w Lotniczej Akademii Wojskowej, do wyboru mają takie kierunki, jak: pilot samolotu bojowego, samolotu transportowego wielosilnikowego, śmigłowca i bezzałogowych statków powietrznych. Oferta LAW umożliwia realizowanie lotniczej pasji również tym, którzy z jakichś powodów sami nie mogą latać. Uczelnia kształci m.in. nawigatorów naprowadzania i nawigatorów statku powietrznego, ma też kierunek ogólnologistyczny. Studia w LAW zachwalają piloci, którzy dziś latają m.in. na F-16. Wśród nich jest ppłk pil. Łukasz Gradziński, dowódca 6 Eskadry Lotnictwa Taktycznego. – Jako mały chłopak ciągle patrzyłem w niebo, obserwowałem samoloty i marzyłem o tym, że kiedyś też będę tak latał. Dzięki Szkole Orląt to marzenie się spełniło – mówi ppłk Gradziński. I ze śmiechem dodaje, że czeka na nowych pilotów F-16 w Krzesinach. – Pamiętajcie, że LAW to jedyna droga, by zostać pilotem tygrysiej eskadry – zaznacza jej dowódca.

– Akademia Marynarki Wojennej to wspaniała furtka dla tych, którzy swoją zawodową przyszłość chcą związać z morzem – mówi Radosław Maślak, rzecznik prasowy uczelni. Podkreśla stuletnią tradycję akademii, a zarazem zwraca uwagę na dostęp do nowoczesnych symulatorów (m.in. symulator mostka nawigacyjnego), nowoczesnych multimedialnych sal wykładowych, hali sportowej oraz najnowocześniejszej na Pomorzu biblioteki. – Mamy krytą pływalnię z ośmiotorowym basenem pływackim oraz basenem przeznaczonym do szkolenia nurkowego – zachwala Maślak. Studiować tu można na pięciu kierunkach: nawigacji, mechanice i budowie maszyn, mechatronice, informatyce oraz systemach informacyjnych w bezpieczeństwie. – Studiują u nas prawdziwe wilki morskie. Jeśli czujesz, że woda to twój żywioł, zapraszamy – zachęca rzecznik uczelni.

W Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu swoje miejsce znajdą przyszli żołnierze wojsk lądowych. Uczelnia ma dwa wydziały: nauk o bezpieczeństwie oraz zarządzania. – Flagowym kierunkiem studiów jest dowodzenie. Kadra AWL przekazuje wiedzę na temat dowodzenia m.in. w specjalności pancernej, zmechanizowanej i rozpoznania – wylicza kpt. Roksana Borowska, oficer prasowy placówki. Oprócz tego można tu studiować informatykę, logistykę czy inżynierię wojskową. AWL znana jest z tego, że duży nacisk kładzie na praktykę. – Uczymy żołnierskiego rzemiosła. W programie naszych studiów mamy wiele zajęć praktycznych, przede wszystkim na poligonach, w centrach szkolenia i w jednostkach wojskowych – wymienia kpt. Borowska.

Ciekawostką jest to, że AWL prowadzi wstępną rekrutację na studia w wojskowe na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi na kierunku lekarskim. Wszystkie informacje dotyczące rekrutacji można znaleźć na stronie łódzkiego UM. Przez pierwszy rok studenci będą żołnierzami dobrowolnej zasadniczej służby zawodowej, w następnych latach otrzymają już stopień podchorążego i będą żołnierzami zawodowymi. Co miesiąc będą otrzymywać uposażenie w wysokości około 4,5 tys. zł.

Osoby zainteresowane studiami wojskowymi szczegółowe informacje mogą uzyskać w WCR Warszawa-Ochota (pokój nr 201) lub telefonicznie pod numerem: 261 824 385.

Ewa Korsak

autor zdjęć: WAT

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Italii, za wolność waszą i naszą
Charge of Dragon
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kolejne FlyEye dla wojska
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w świętym mieście, epilog
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Gunner, nie runner
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna na detale
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Front przy biurku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Zachować właściwą kolejność działań
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
SOR w Legionowie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ramię w ramię z aliantami
Szpej na miarę potrzeb
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
NATO na północnym szlaku
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Pod skrzydłami Kormoranów
Sprawa katyńska à la española
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Wytropić zagrożenie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Strażacy ruszają do akcji
Zmiany w dodatkach stażowych
Kadisz za bohaterów
Na straży wschodniej flanki NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Rekordziści z WAT
NATO on Northern Track
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO