moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Co się zmienia w kwalifikacji wojskowej?

Badania psychologiczne, zaświadczenie o uregulowanym stosunku do służby zamiast książeczki wojskowej – m.in. takie nowości czekają osoby przystępujące do kwalifikacji wojskowej. Ponadto po raz pierwszy zwierzchni nadzór nad jej przeprowadzeniem będzie miał nie jak dotąd minister spraw wewnętrznych i administracji, ale obrony narodowej.

Kwalifikacja wojskowa odbywa się corocznie od 2009 roku. Jej celem jest założenie ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności obywateli Rzeczypospolitej Polskiej do pełnienia służby wojskowej. W tym roku przed powiatowymi komisjami lekarskimi będzie musiało się stawić około 230 tys. młodych ludzi. To przede wszystkim 19-letni mężczyźni tzw. rocznika podstawowego.

 

Później i dłużej

W tegorocznej kwalifikacji wystąpi kilka zmian, które wprowadziła ustawa o obronie ojczyzny. Jedna z nich zakłada, że kwalifikacja będzie prowadzona pod przewodnictwem ministra obrony narodowej, a nie jak dotąd resortu spraw wewnętrznych i administracji. Nad jej przebiegiem będą czuwać: Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji wraz z ośrodkami zamiejscowymi i 86 wojskowych centrów rekrutacji przy współpracy z jednostkami administracji rządowej oraz samorządu terytorialnego. – To zmiana formalno-organizacyjna. Choć dla wojska oznacza ona wytężony kilkumiesięczny okres pracy, stawiający się do kwalifikacji tych zmian zupełnie nie odczują. Czekają ich za to inne nowości – mówi ppłk Maciej Król, szef Wydziału Kwalifikacji Wojskowej CWCR.

Kwalifikacja rozpocznie się później niż w latach ubiegłych, kiedy pierwsze osoby stawały przed komisjami już w lutym. Teraz pierwsze z 390 komisji lekarskich powołanych w Polsce rozpoczną pracę 17 kwietnia. Kwalifikacja potrwa też nieco dłużej, bo 66 dni (do 21 lipca), z wyłączeniem 2 maja i 9 czerwca. – Zmiana terminu kwalifikacji to efekt konieczności przygotowania aktów wykonawczych związanych m.in. z organizacją kwalifikacji. Z kolei wydłużenie czasu jej trwania jest podyktowane faktem, że w tym czasie odbywać się będą egzaminy maturalne – uzasadniają przedstawiciele MON-u.

Tradycyjnie każdego, kto stanie do kwalifikacji, czekają na początek założenie ewidencji wojskowej oraz podstawowe badania lekarskie, w tym pomiary antropometryczne i ciśnienia, sprawdzenie słuchu i wzroku oraz wagi i postawy. Ci, którzy zmagają się z chorobą przewlekłą, będą musieli przedstawić dokumentację medyczną i w razie konieczności wziąć udział w dodatkowych badaniach specjalistycznych.

Obowiązkowy psycholog

Nowością będą badania psychologiczne mające na celu określenie przeciwwskazań do służby wojskowej lub ich brak. Obejmą one m.in. wywiad, obserwację i ewentualną weryfikację dokumentów, jeśli dana osoba je przedstawi. Jak tłumaczą przedstawiciele wojska, wprowadzenie takiego rozwiązania miało określony cel. – Orzeczenie o zdolności do pełnienia służby wraz z opinią psychologa będzie ważne przez trzy lata. Oznacza to, że jeśli młody człowiek zechce wstąpić do dobrowolnej lub terytorialnej służby wojskowej, będzie mógł to zrobić bez konieczności wykonywania ponownych badań. W rezultacie więc droga do armii będzie dla niego krótsza – wyjaśnia ppłk Król.

Opinia wystawiona przez psychologa będzie elementem niezbędnym do wydania orzeczenia lekarskiego stwierdzającego zdolność lub niezdolność do służby wojskowej. Na podstawie tego dokumentu przewodniczący powiatowej komisji lekarskiej nada osobie jedną z kategorii wojskowych: A, B, D lub E.

Częścią kwalifikacji będzie też rozmowa z przedstawicielem WCR-u. – Będzie on obecny w każdej komisji, a jego rolą będzie przedstawienie informacji o rodzajach służby oraz możliwościach wstąpienia do wojska. Na tym etapie ochotnicy z pozytywnym orzeczeniem lekarskim będą również mogli złożyć wniosek o powołanie do służby – mówi ppłk Jacek Kaczmarski, starszy specjalista z Wydziału Kwalifikacji Wojskowej CWCR.

W odróżnieniu od lat ubiegłych stawiający się nie będą otrzymywać książeczki wojskowej, ale jedynie zaświadczenie o stawiennictwie i nadanej kategorii zdolności do służby oraz uregulowanym stosunku do służby wojskowej (obecnie książeczka wojskowa jest wydawana dopiero na etapie wstąpienia do armii).

W tym roku niektórzy ze stawiających się przed komisjami (dotyczy to tylko osób z rocznika podstawowego, czyli 19-latków) przejdą także dodatkowe badanie populacyjne. – Od lat sześćdziesiątych, średnio co dziesięć lat, Polska Akademia Nauk prowadzi społeczno-demograficzne badania przesiewowe. Ich częścią jest anonimowa ankieta dotycząca m.in. wykształcenia, pochodzenia i statusu zawodowego oraz pomiary antropometryczne, obejmujące m.in. wagę, wzrost, obwód klatki piersiowej i talii. Na podstawie wyników tworzony jest schemat rozwoju populacyjnego młodych ludzi. Takim badaniem zostanie objęta co dziesiąta osoba stająca w tym roku przed komisją – mówi ppłk Król.

Obowiązek przedłużony

Oficer przypomina, że oprócz rocznika podstawowego przed komisjami będą też musieli stanąć mężczyźni urodzeni w latach 1999–2003, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, a także osoby urodzone w 2001 i 2002 roku, które wcześniej otrzymały kategorię B (czasowo niezdolne do czynnej służby, np. z powodów zdrowotnych). Stawienie się przed komisją i poddanie się badaniom lekarskim pozwoli w ich przypadku na uregulowanie stosunku do obowiązku obrony.

Obowiązek stawiennictwa przed komisjami będą też miały niektóre kobiety. Chodzi tu zwłaszcza o te urodzone w latach 1999–2004, mające wykształcenie przydatne w wojsku lub kończące w tym roku naukę w określonych specjalnościach i kierunkach, w tym lekarskim, farmacji, pielęgniarstwa, psychologii, ratownictwa medycznego i weterynarii. Do kwalifikacji mogą się także zgłosić pełnoletni ochotnicy niemający jeszcze przydzielonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Zgodnie z ustawą obronie ojczyzny obowiązek stawiennictwa na kwalifikacji dotyczy osób, które do końca danego roku kalendarzowego ukończą 60 lat. Wcześniej był to wiek 24 lat.

Udział w kwalifikacji wojskowej to obowiązek obywatelski, określony Konstytucją RP. Jeśli z ważnych przyczyn osoba wezwana nie może stawić się w wyznaczonym miejscu i czasie, powinna zawiadomić o tym wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (najpóźniej w dniu stawiennictwa) oraz podać przyczyny absencji. W takim przypadku zostanie określony nowy termin stawienia się przed komisją.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
 
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Abramsy pod dobrą opieką
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Leopardy jadą na poligon
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Priorytety dla armii
Rusza morski „Dragon”
Nowy szef CWCR
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Palmiry – miejsce kaźni
Zamiana po włosku
Podwójny Półmaraton Komandosa
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Sztandar dla Dowództwa WOT
Dobrowolsi – czas start!
Zachód przeciwko „korsarzom”
Offset dla „Wisły”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Polska przystań brytyjskich jeńców
Mocny sygnał od NATO
Air Show ’25 – do zobaczenia
W Jachrance o skokach spadochronowych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Tajna misja polskiej agentki
Wojenny bohater na szubienicy
Pamiętamy o Niezłomnych
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nowoczesna łączność dla armii
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Telefon zaufania dla żołnierzy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Eurofightery znowu w Polsce
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Lotnictwo i kobiety
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Lista trupich główek
Wielki test w West Point coraz bliżej
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Przerwany lot „Orlika”
Którą drogą do armii?
Będzie za co kupić koreańską broń
Kleszcze dla wojska
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO