moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pilica+ coraz bliżej

Kolejny krok w programie „Pilica+”. Podpisano umowy na dostawę wyrzutni iLauncher i pocisków CAMM oraz przeciwlotniczych systemów rakietowo-artyleryjskich PSR-A Pilica – poinformował w piątek wicepremier Mariusz Błaszczak. Realizację kontraktów, które Agencja Uzbrojenia zawarła z Polską Grupą Zbrojeniową i brytyjską firmą MBDA, zaplanowano na lata 2025–2029.

O zakupach dla Wojska Polskiego poinformował w piątek wicepremier Mariusz Błaszczak. – Kolejny krok w programie „Pilica+”. Podpisano umowy na dostawę wyrzutni iLauncher i pocisków CAMM oraz przeciwlotniczych systemów rakietowo-artyleryjskich PSR-A Pilica – napisał minister obrony na portalu Twitter. – To skokowy wzrost możliwości rażenia celów powietrznych i zwiększenie zdolności polskiej obrony powietrznej – zaznaczył.

O szczegółach kontraktów poinformowała Agencja Uzbrojenia i Polska Grupa Zbrojeniowa. Umowa, którą podpisali gen. bryg. Artur Kuptel, szef AU, oraz Sebastian Chwałek, prezes PGZ, dotyczy dostarczenia do Wojska Polskiego 22 przeciwlotniczych systemów rakietowo-artyleryjskich (PSR-A) Pilica na potrzeby systemu ZRA Pilica+. Chodzi o 16 nowych jednostek uzbrojenia (w tym jeden egzemplarz szkoleniowy na potrzeby Centrum Szkolenia Sił Powietrznych) oraz wyposażenia w nowe elementy sześciu już wcześniej zamówionych przez armię. Wartość kontraktu to około 3 mld zł brutto.

– System Pilica to najlepszy przykład tego, że spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej we współpracy z partnerem zagranicznym potrafią szybko odpowiedzieć na potrzeby Sił Zbrojnych RP, proponując kompleksowe i nowoczesne rozwiązanie – powiedział po podpisaniu umowy Sebastian Chwałek. – Pilica+ uzupełni budowaną przez armię wielowarstwową osłonę przeciwlotniczą i przeciwrakietową polskiego nieba. Wojna w Ukrainie pokazuje, jak ważną rolę odgrywa właśnie najniższa warstwa tarczy antyrakietowej pozwalająca skutecznie zwalczać m.in. bezzałogowe statki powietrzne – zaznaczył prezes PGZ-etu.

W piątek Agencja Uzbrojenia podpisała także umowę z brytyjską firmą MBDA. Wart około 10 mld zł netto kontrakt dotyczy dostarczenia na potrzeby systemu Pilica+ wyrzutni iLauncher (44 sztuki), kilkuset pocisków rakietowych CAMM oraz sprzętu towarzyszącego. Dostawy uzbrojenia będą realizowane w latach 2025–2029. – Jesteśmy dumni, że Polska wybrała rakiety CAMM jako oręż swojego warstwowego systemu obrony powietrznej. Nabierająca rozmachu współpraca polsko-brytyjska zapewni Polsce istotny wzrost zdolności obrony powietrznej i zbliży do siebie nasze przemysły zbrojeniowe, gwarantując suwerenność militarną, a jednocześnie wspierając miejsca pracy w obu krajach – zaznaczył Chris Allam, dyrektor zarządzający MBDA.

Pilica to opracowany przez polskich inżynierów system przeciwlotniczy bardzo krótkiego zasięgu (jego zasięg to 5 km), przeznaczony do obrony obiektów wojskowych i cywilnych przed atakami z powietrza. Broń składa się z sześciu systemów ogniowych ZUR-23-2SP Jodek, uzbrojonych w podwójną armatę o kalibrze 23 mm oraz dwa pociski przeciwlotnicze Grom lub Piorun. W skład baterii wchodzi także stacja radiolokacyjna, stanowisko dowodzenia oraz pojazdy logistyczne. W 2016 roku wojsko zamówiło sześć baterii tego uzbrojenia. Pierwsza w 2020 roku została dostarczona do 37 Dywizjonu Rakietowego z Sochaczewa, dwa lata później kolejna zasiliła 35 Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej ze Skwierzyny.

W ubiegłym roku zapadła jednak decyzja, aby zwiększyć możliwości systemu Pilica. Za ten proces jest odpowiedzialne konsorcjum Pilica+, które tworzą: Zakłady Mechaniczne w Tarnowie (integrator techniczny), PIT-RADWAR, PCO, Jelcz, Mesko, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia, Wojskowe Zakłady Elektroniczne. Liderem konsorcjum jest Polska Grupa Zbrojeniowa. Przy realizacji programu „Pilica+” zostaną wykorzystane elementy samej Pilicy, wyrzutnie rakietowe krótkiego zasięgu iLauncher z rakietami CAMM oraz stacje radiolokacyjne Bystra. W marcu tego roku wicepremier Błaszczak zatwierdził umowę na dostawę do Wojska Polskiego 22 takich radarów.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. S. Kozioł, mł. chor. D. Andalukiewicz

dodaj komentarz

komentarze

~smiley
1682687040
Te 23mm mozna zaminiac na 35mm. Nie wiem czemu wydaja na to kase. Maja juz PIT-RADWAR 35mm wydaje sie lepsza. Coś co auto naprowadza sie na cel i ma dluzszy zasieg. Ktoś mi to wytłumaczy nie rozumiem tego. Ma być system na wiele lat. Te rakiety piorun tez moga byc na malym lekkim pojezdzie zamontowane na dachu z napedem na 4kola. Szybki zwinny tani. buduja z nich wozy opanczerzone ciezkie i drogie.
01-59-46-86

Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
 
Głos z katyńskich mogił
NATO na północnym szlaku
Kurs z dzwonem
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zmiany w dodatkach stażowych
Ogień w podziemiu
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przygotowania czas zacząć
Odstraszanie i obrona
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Jeśli nie Jastrząb, to…
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ocalały z transportu do Katynia
Święto wojskowego sportu
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Barwy walki
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Na straży wschodniej flanki NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojsko inwestuje w Limanowej
Sprawa katyńska à la española
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Optyka dla żołnierzy
Mundury w linii... produkcyjnej
Szarża „Dragona”
Szpej na miarę potrzeb
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
V Korpus z nowym dowódcą
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Ramię w ramię z aliantami
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO