moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nieznany obiekt w polskiej przestrzeni powietrznej

Centrum Operacji Powietrznych odnotowało pojawienie się w polskiej przestrzeni powietrznej obiektu, który wleciał z kierunku Białorusi – poinformowało w sobotę rano Ministerstwo Obrony Narodowej. Kontakt radarowy został utracony w okolicach Rypina (woj. kujawsko-pomorskie). Wojsko rozpoczęło poszukiwania obiektu.


W sobotę rano Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że służby dyżurne Centrum Operacji Powietrznych odnotowały pojawienie się w polskiej przestrzeni powietrznej niezidentyfikowanego obiektu latającego. Wleciał on nad terytorium naszego kraju znad Białorusi. „Zgodnie z informacjami COP prawdopodobnie jest to balon obserwacyjny” – informuje MON.

Jak wynika z komunikatu, obiekt był śledzony radarowo od granicy. Zniknął z ekranów radarów w okolicach miejscowości Rypin w woj. kujawsko-pomorskim. Może to oznaczać, że wylądował lub rozbił się na ziemi. „Dowódca Operacyjny podjął decyzję o uruchomieniu dyżurnych sił Wojsk Obrony Terytorialnej do poszukiwania obiektu” – informuje MON.

Kpt. Ewa Złotnicka, oficer prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, przekazała, że wydarzenie miało miejsce w piątek 12 maja. – Około godziny 20.30 w okolicach Białowieży z terenu Białorusi w polską przestrzeń powietrzną wleciał obiekt latający, został zaobserwowany będąc jeszcze w przestrzeni powietrznej Białorusi. Po przekroczeniu granicy był prowadzony monitoring radiolokacyjny, również w chwili pojawienia się obiektu w polskiej przestrzeni powietrznej uruchomione zostały wszystkie obowiązujące w tego typu przypadkach procedury. Poderwana została para dyżurna MiG-29, następnie F-16. Pół godziny po północy obiekt ten przestał być widoczny przez nasze środki rozpoznania – mówiła kpt. Złotnicka. Jak dodała, stało się to pół godziny po północy.

– Dziś o godz. 5 rano dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych rozpoczął aktywację sił, które może wykorzystać do poszukiwania tego typu obiektu. Zostało postawione zadanie dla dyżurnego śmigłowca SAR i aktualnie prowadzi on zadania poszukiwawcze w powietrzu nad rejonem – poinformowała oficer prasowy. 

Z informacji rzeczniczki wynika, że od godziny 8.00 rano poszukiwania prowadzi też bezzałogowy statek powietrzny. – Natomiast jeszcze przed 8.00 poszukiwania rozpoczęła uruchomiona przez dowódcę operacyjnego grupa naziemnego poszukiwania z wojsk obrony terytorialnej. Również od godziny ok. 5.30 na miejscu zdarzenia znajdują się patrole policji. Dodatkowo postawiono zadanie do aktywowania kolejnego pododdziału wzmocnienia z wojsk obrony terytorialnej w ramach wsparcia poszukiwań naziemnych – dodała kpt. Ewa Złotnicka.

Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa stwierdził w mediach, że może chodzić o balon obserwacyjny. – Parę tygodni temu mieliśmy podobną sytuację z chińskim balonem na terytorium USA, zresztą nie jednym. To pokazuje, że trochę zmienia się modus operandi, pojawiają się nowe metody. Ja traktowałbym to jako element prowokacji, a nie realny uzysk ze strony Białorusi – powiedział wiceszef MON-u.

W związku z incydentem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert do mieszkańców województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego. „Trwają poszukiwania obiektu powietrznego przypominającego balon. W przypadku jego znalezienia nie podnoś, powiadom najbliższy posterunek Policji” – brzmi komunikat.

MC, MM

autor zdjęć: sierż. Bartosz Grądkowski

dodaj komentarz

komentarze


Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
 
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Spadochroniarze na Podlasiu
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Skromny początek wielkiej wojny
Rusza kwalifikacja wojskowa
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Śnieg może być groźną bronią
„Avenger” na Monte Cassino
Mocny sygnał od NATO
Roszady personalne w PGZ-ecie
Offset dla „Wisły”
Zimowy sprawdzian podchorążych
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Lekcje z frontu
Abramsy pod dobrą opieką
Pierwszy skok
Rakietowy szach
Bruksela przed szczytem
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Ślubowanie kadetów OPW
Zachód przeciwko „korsarzom”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Dobrowolsi – czas start!
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Liban uznany za strefę działań wojennych
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Szef MON-u w Brukseli
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nowe śmigłowce kawalerii
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Podwójny Półmaraton Komandosa
Będą kolejne „Daglezje-P”
Wojna o porządek świata
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
W rezerwie pasywnej będą oceny
Zamiana po włosku
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zielone światło dla Barbary
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Invictus w zimowym stylu
Cud w Trewirze
Nowy szef CWCR
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Którą drogą do armii?
Lista trupich główek
Eurofightery znowu w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO