moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

III Świdnik Air Festiwal

Za dwa tygodnie na lotnisku trawiastym w Świdniku odbędą się największe pokazy lotnicze w regionie. Podczas konferencji prasowej organizatorzy poinformowali o kolejnych gwiazdach lotniczych pokazów oraz uruchomieniu sprzedaży biletów na III Świdnik Air Festival 2023.

- Lotnictwo od zawsze stanowiło jeden z fundamentów tożsamości naszego miasta. To dla nas ważne, żeby przypominać o nim w sposób nowoczesny i atrakcyjny – mówił burmistrz Waldemar Jakson. – Staramy się, żeby tegoroczne lotnicze święto było co najmniej tak dobre jak poprzednie. Świdnik Air Festival to wydarzenie podczas którego zobaczymy najlepszych pilotów z Polski i świata, nie zabraknie też lokalnych akcentów, takich jak replika przedwojennej konstrukcji RWD8 czy AN-2, potocznie zwany „Antkiem”.

Do tej pory organizatorzy ujawnili kilka lotniczych załóg, które wystąpią podczas czerwcowych pokazów. Podczas konferencji obecny był Dyrektor tegorocznych pokazów lotniczych Maciej Madej, który przedstawił więcej szczegółów dotyczących programu.

– Jestem przekonany, że fani lotnictwa docenią program tegorocznych pokazów. Dzisiaj możemy już zdradzić największe gwiazdy – Fundacja Eskadra zaprezentuje samoloty odrzutowe Lim-2 i SBLim-2, za których sterami usiądą Bartłomiej Maciejczyk i Mateusz Strama. Wszystkich, którzy widzieli bilbordy nie zdziwi obecność Łukasza Czepieli, wykona akrobację na samolocie Edge540. Niewątpliwą ciekawostką będzie pokaz słowackiej grupy Retro Sky Team, która zaprezentuje rekonstrukcję bitwę powietrzną z czasów II wojny światowej. Na świdnickim niebie pojawi się też legenda akrobacji lotniczej – litewski pilot Jurgis Kayris na SU-31. Publiczności nie pozwolimy odpocząć nawet na chwilę, na niebie pojawi się wiele maszyn, min. odrzutowe Iskry, grupa akrobacyjna Firebirds, historyczny „Wiedeńczyk”, a finałem naszych pokazów będzie pokaz nocny w wykonaniu Marka Choima na samolocie Extra-330sc, formację AeroSparx i Flying Dragon Team świdnickie niebo rozświetli też śmigłowiec Bolkow z dużą ilością pirotechniki. Nowość na pokazach nocnych i śmigłowiec Bolkow z dużą ilością pirotechniki. Marek Choim, aeroSPARX, Flying Dragon Team, „Wiedeńczyk”, Iskry, Firebirds pokażą lotnictwo w najlepszym wydaniu.

To największa impreza organizowana przez Miasto Świdnik i Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku w 2023 roku. Pokazy nie mogłaby się odbyć, gdyby nie wsparcie sponsorów i partnerów.
– Cieszy mnie zaangażowanie Navcom System Fly, PZL-Świdnik, Portu Lotniczego Lublin, Aeroklubu i lokalnych firm. Uzyskaliśmy wsparcie Urzędu Marszałkowskiego, który jest partnerem wydarzenia. Sponsorem Głównym zostały Perła Browary Lubelskie, a bank PKO BP partnerem strategicznym. Nie zabraknie też wsparcia lokalnych, nowych inwestorów. To dla nas też znak, że przedsiębiorcy doceniają zaangażowanie miasta w rozwój infrastruktury i stwarzanie warunków dla biznesu. Dużym sukcesem jest też zaangażowanie Przedsiębiorstwa Komunalnego Pegimek, który został w tym roku partnerem technicznym wydarzenia. Sytuacja finansowa i zarządzanie spółką miejską odbywa się w efektywny sposób, dzięki czemu widzimy Pegimek jako partnera i sponsora wielu wydarzeń i działań w mieście – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. – Wsparcie sponsorów i partnerów przy organizacji wydarzeń jest bardzo ważne, zapraszamy do współpracy. Warto podkreślić również zaangażowanie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji które będzie obecne 4 czerwca na terenie imprezy.

Świdnik Air Festiwal to wiele godzin lotniczych akrobacji, najlepsi piloci, ale też wystawy samolotów i sprzętu wojskowego. Obecność wojska przyjmie formułę stoisk informacyjno-promocyjno-rekrutacyjny, gdzie będzie można będzie zapoznać się z nowoczesnym sprzętem wojskowym, porozmawiać z operatorami sprzętu i rekruterami oraz poznać ofertę wojska, która jest niezwykle bogata i atrakcyjna. A co najważniejsze, poprzez złożenie wniosku zgłosić się do wybranej przez siebie ochotniczej formy pełnienie służby. Dla naszych rekruterów to idealna okazja, aby szczegółowo zaprezentować ofertę Wojska Polskiego i pokazać, że Wojsko Polskie to naprawdę doby kierunek i doskonała forma realizacji planów na życie – mówi płk Jerzy Flis – Szef Ośrodka Zamiejscowego w Lublinie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Organizacja pokazów to też duże wyzwanie organizacyjne dla całego miasta. – Liczymy, że przyjedzie do nas kilka tysięcy osób spoza Świdnika. Od 2019 r. przybyło nam parkingów, jak choćby ten przy dworcu przesiadkowym czy Parku Avia. Przy spodziewanej frekwencji mieszkańców będziemy zachęcali, żeby zamiast samochodu wybrali niedzielny spacer. Podobnie jak w poprzednich latach zadbamy też o zwiększenie kursów komunikacji miejskiej – dodaje Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Bilety w przedsprzedaży już dostępne!

Na wydarzenie będą obowiązywały różne rodzaje biletów:
Bilet ulgowy: w przedsprzedaży 30 zł; w dniu imprezy 40 zł; dla posiadaczy Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny/ Ogólnopolskiej Karty Seniora 25 zł
Bilet normalny: w przedsprzedaży 40 zł; w dniu imprezy 50 zł; dla posiadaczy Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny 35 zł.
Bilet SPOTTER: 100 zł
Bilet VIP: 200 zł
Bilety są już dostępne w kasie kina Lot i serwisie biletyna.pl.

Wszystkie bilety zakupione online będą podlegały w dniu imprezy wymianie na opaskę upoważniającą do wejścia na teren pokazów – w dedykowanych punktach wymiany zlokalizowanych obok kas przy wejściu na teren imprezy. 4 czerwca kasy i punkty czynne będą od godziny 10:30. Razem ze sprzedażą biletów zostało uruchomione przyjmowanie akredytacji dziennikarskich i spotterskich.

Organizatorzy: Urząd Miasta Świdnik i Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku
Patronat honorowy: Poseł na Sejm RP Artur Soboń, Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Burmistrz Świdnika Waldemar Jakson
Partner Wydarzenia: Urząd Marszałkowski w Lublinie
Sponsor Główny: Perła Browary Lubelskie S.A. – Sponsor Główny
Partnerzy strategiczni: Bank PKO BP, Lubelski Węgiel Bogdanka
Partner Techniczny: Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek S.A.
Sponsorzy/Partnerzy: WSK PZL-Świdnik Spółka z Grupy Leonardo Helicopters, Port Lotniczy Lublin S.A., Navcom Systems Fly S.A., Aeroklub Świdnik, Agencja Mienia Wojskowego w Lublinie, Remondis Świdnik, Stachema Polska, Panattoni Europe, Blachy Pruszyński, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie, Carrara Lublin – dealer Ford, Renault i Dacia, Technotop Lublin – dealer KIA, Subaru, Mitsubishi, Isuzu, M. i R. Prasek Lublin - dealer Peugeot, Bricomarche Świdnik, FreeEco, Pogotowie Reklamowe, Wulkano Perfect, Faston Świdnik, Exin Świdnik, Szkoła językowa Konrad Dejko, Świdman
Patronat medialny: portal Świdnik – wysokich lotów, Głos Świdnika, czasopismo miasto!, Świdnik.TV, Dziennik Wschodni, Kurier Lubelski, Polskie Radio Lublin, Radio Eska, Radio Centrum, Portal Lublin112, dlapilota.pl, Przegląd Lotniczy, Skrzydlata Polska, Polska Zbrojna.

Autor tekstu: Monika Wójcik

red. PZ

autor zdjęć: Arch. Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Cień atomowej zagłady
Polki pobiegły po srebro!
Układ nerwowy Mieczników
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
They Will Check The Training Results in Combat
Ostatnia droga Pileckiego
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Flota Bayraktarów w komplecie
NATO on Northern Track
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Pierwsza Drużyna” na start
Mobilne dowodzenie
Wszystkie misje AWACS-a
Piedimonte – samobójcza misja
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Nowe zadania szefa SKW
Serwis K9 w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
By Polska była bezpieczna
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Nie szpital, a instytut
Po śladach polskich bohaterów
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Broń Hitlera w rękach AK
Zawsze gotowi do pomocy
Podróż po AWACS-ie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pływacy i maratończycy na medal
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Ryś” z laserem
Polska wiktoria na Monte Cassino
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO