moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mieczniki do aneksu

W najbliższych dniach zostanie podpisany aneks do umowy ramowej dotyczącej budowy trzech fregat rakietowych „Miecznik”. Taką informację przekazał sejmowej Komisji Obrony Narodowej gen. bryg. Artur Kuptel, szef Agencji Uzbrojenia. Dokument określi, jaka będzie konfiguracja okrętów i ile Skarb Państwa zapłaci za budowę pierwszej jednostki.

Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Polska Grupa Zbrojeniowa przedstawiły sejmowej Podkomisji stałej do spraw polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP informację na temat „Stanu realizacji i zaawansowania pozyskania wielozadaniowych fregat dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik”.

Występujący w imieniu MON-u gen. bryg. Artur Kuptel, szef Agencji Uzbrojenia, podkreślał znaczenie programu „Miecznik” dla bezpieczeństwa państwa. – Budowa trzech fregat zwiększy możliwości ochrony i obrony polskich interesów w rejonie Bałtyku w powietrzu, na wodzie i pod wodą. Dotyczy to także morskich linii komunikacyjnych i infrastruktury krytycznej, takiej jak porty morskie, farmy wiatrowe i instalacje przemysłu wydobywczego czy instalacje podmorskie, np. kable czy gazociągi – wyjaśniał szef Agencji Uzbrojenia. Generał poinformował posłów, że już wkrótce, za kilka dni, maksymalnie tygodni z konsorcjum PGZ Miecznik zostanie podpisany aneks do umowy ramowej z 2021 roku w sprawie pozyskania trzech fregat. Aneks określi nie tylko konfigurację „Mieczników” (czyli ich specjalistyczne wyposażenie i uzbrojenie), lecz przede wszystkim cenę pierwszej fregaty. To ważne, bo zaakceptowana w styczniu tego roku koncepcja programu „Miecznik”, zakłada, że wszystkie jednostki mają być budowane jednocześnie – kaskadowo. Co oznacza, że ostateczną cenę drugiego i trzeciego okrętu poznamy około roku 2029, gdy pierwsza fregata przejdzie już badania kwalifikacyjne. – Pierwszy okręt będzie wyposażony w zintegrowany system walki, efektory i sensory oraz będzie podlegał badaniom kwalifikacyjnym. Pozostałe dwa okręty zostaną dozbrojone w zintegrowany system walki po pozytywnym zakończeniu badań kwalifikacyjnych pierwszego okrętu w drodze oddzielnego aneksowania (umowy ramowej z 2021 – przyp. red.) – wyjaśniał gen. Kuptel.

REKLAMA

Reprezentujący Ministerstwo Aktywów Państwowych Paweł Sobczyk, zastępca dyrektora Departamentu Projektów Strategicznych, podkreślał, że program „Miecznik” jest ogromną szansą dla polskiego przemysłu. – Taki projekt, w takiej formule, o takiej wartości nie był do tej pory realizowany przez polskie stocznie i z jednej strony jest to duże wyzwanie, z drugiej także duża szansa dla przemysłu zbrojeniowego w domenie morskiej – mówił. Dodał, że PGZ Stocznia Wojenna inwestuje spore środki, aby podołać temu wyzwaniu. – W stoczni jest budowana największa i najnowocześniejsza w Europie hala kadłubowa – przypominał.

Przedstawiciel MAP-u podkreślał także, że resort nadzorujący Polską Grupę Zbrojeniową zdaje sobie sprawę z tego, iż koszt fregat „Miecznik” będzie wyższy niż zakładane w 2021 roku (w umowie ramowej) 8 mld zł. – Konfiguracja okrętów, która była założona jako punkt wyjścia, ulegała cyklicznym zmianom, także w konsekwencji tego, co dzieje się na świecie i potrzeb dostosowania okrętów do potencjalnych zagrożeń, z którymi będą musiały się mierzyć – wyjaśniał Paweł Sobczyk parlamentarzystom.

Dyskusja po prezentacjach MON-u oraz MAP-u była bardzo krótka. Jako jedyny z posłów zabrał głos Andrzej Rozenek (PPS), który zapytał, czy PGZ i PGZ Stocznia Wojenna są przygotowane finansowo, aby podołać projektowi Mieczników. Przedstawiciel PGZ-etu wiceprezes Krzysztof Sola, zapewnił, że Polska Grupa Zbrojeniowa jest w dobrej kondycji finansowej i podoła temu zadaniu.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: PGZ S.A.

dodaj komentarz

komentarze


O innowacyjnych technologiach dla wojska
 
Lecimy F-35
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Moc Buzdygana
Szef rządu w Łuczniku
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Rakietowe kompetencje w Zielonce
RBN o rezultatach szczytu NATO
Odliczanie do przysięgi
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Czerwona powódź
Tak rodziła się konspiracja
"Jesienny ogień” z ministrem
Śladem profesjonalistów
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Nie płynie z nurtem
Nie uznaje półśrodków
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Plan misji „Air Defender”
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
The Power of Buzdygany Awards
Brąz Polki we wspinaczce sportowej
Długi marsz na wschód
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Armia rosyjska wychodzi z Polski
16 Dywizja świętuje
Spełnia marzenia
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Strategiczne partnerstwo z Londynem
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Abramsy jadą na ukraiński front
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Wyższe diety za służbę na granicy
Konsekwentnie dąży do celu
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Wojskowe kontrakty w USA
Polsko-koreańskie rozmowy
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Raki dla podhalańczyków
Brązowa czwórka podwójna
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Atak o świcie
Szwedzi na „Czernickim”
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Wojsko pomoże Słoweńcom
Dwa medale w Budapeszcie
Przyszłość pod znakiem dronów
Wychodzi poza schematy
Stawia na dobrą komunikację
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Przysięga w Kolnie
Wirtualna walka na morzu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO