moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mieczniki do aneksu

W najbliższych dniach zostanie podpisany aneks do umowy ramowej dotyczącej budowy trzech fregat rakietowych „Miecznik”. Taką informację przekazał sejmowej Komisji Obrony Narodowej gen. bryg. Artur Kuptel, szef Agencji Uzbrojenia. Dokument określi, jaka będzie konfiguracja okrętów i ile Skarb Państwa zapłaci za budowę pierwszej jednostki.

Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Polska Grupa Zbrojeniowa przedstawiły sejmowej Podkomisji stałej do spraw polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP informację na temat „Stanu realizacji i zaawansowania pozyskania wielozadaniowych fregat dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik”.

Występujący w imieniu MON-u gen. bryg. Artur Kuptel, szef Agencji Uzbrojenia, podkreślał znaczenie programu „Miecznik” dla bezpieczeństwa państwa. – Budowa trzech fregat zwiększy możliwości ochrony i obrony polskich interesów w rejonie Bałtyku w powietrzu, na wodzie i pod wodą. Dotyczy to także morskich linii komunikacyjnych i infrastruktury krytycznej, takiej jak porty morskie, farmy wiatrowe i instalacje przemysłu wydobywczego czy instalacje podmorskie, np. kable czy gazociągi – wyjaśniał szef Agencji Uzbrojenia. Generał poinformował posłów, że już wkrótce, za kilka dni, maksymalnie tygodni z konsorcjum PGZ Miecznik zostanie podpisany aneks do umowy ramowej z 2021 roku w sprawie pozyskania trzech fregat. Aneks określi nie tylko konfigurację „Mieczników” (czyli ich specjalistyczne wyposażenie i uzbrojenie), lecz przede wszystkim cenę pierwszej fregaty. To ważne, bo zaakceptowana w styczniu tego roku koncepcja programu „Miecznik”, zakłada, że wszystkie jednostki mają być budowane jednocześnie – kaskadowo. Co oznacza, że ostateczną cenę drugiego i trzeciego okrętu poznamy około roku 2029, gdy pierwsza fregata przejdzie już badania kwalifikacyjne. – Pierwszy okręt będzie wyposażony w zintegrowany system walki, efektory i sensory oraz będzie podlegał badaniom kwalifikacyjnym. Pozostałe dwa okręty zostaną dozbrojone w zintegrowany system walki po pozytywnym zakończeniu badań kwalifikacyjnych pierwszego okrętu w drodze oddzielnego aneksowania (umowy ramowej z 2021 – przyp. red.) – wyjaśniał gen. Kuptel.

Reprezentujący Ministerstwo Aktywów Państwowych Paweł Sobczyk, zastępca dyrektora Departamentu Projektów Strategicznych, podkreślał, że program „Miecznik” jest ogromną szansą dla polskiego przemysłu. – Taki projekt, w takiej formule, o takiej wartości nie był do tej pory realizowany przez polskie stocznie i z jednej strony jest to duże wyzwanie, z drugiej także duża szansa dla przemysłu zbrojeniowego w domenie morskiej – mówił. Dodał, że PGZ Stocznia Wojenna inwestuje spore środki, aby podołać temu wyzwaniu. – W stoczni jest budowana największa i najnowocześniejsza w Europie hala kadłubowa – przypominał.

Przedstawiciel MAP-u podkreślał także, że resort nadzorujący Polską Grupę Zbrojeniową zdaje sobie sprawę z tego, iż koszt fregat „Miecznik” będzie wyższy niż zakładane w 2021 roku (w umowie ramowej) 8 mld zł. – Konfiguracja okrętów, która była założona jako punkt wyjścia, ulegała cyklicznym zmianom, także w konsekwencji tego, co dzieje się na świecie i potrzeb dostosowania okrętów do potencjalnych zagrożeń, z którymi będą musiały się mierzyć – wyjaśniał Paweł Sobczyk parlamentarzystom.

Dyskusja po prezentacjach MON-u oraz MAP-u była bardzo krótka. Jako jedyny z posłów zabrał głos Andrzej Rozenek (PPS), który zapytał, czy PGZ i PGZ Stocznia Wojenna są przygotowane finansowo, aby podołać projektowi Mieczników. Przedstawiciel PGZ-etu wiceprezes Krzysztof Sola, zapewnił, że Polska Grupa Zbrojeniowa jest w dobrej kondycji finansowej i podoła temu zadaniu.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: PGZ S.A.

dodaj komentarz

komentarze


Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
 
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zimowy sprawdzian podchorążych
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Pierwszy skok
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zamiana po włosku
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Szef MON-u w Brukseli
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Liban uznany za strefę działań wojennych
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Air Show ’25 – do zobaczenia
Rusza kwalifikacja wojskowa
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zachód przeciwko „korsarzom”
Invictus w zimowym stylu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Ślubowanie kadetów OPW
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Roszady personalne w PGZ-ecie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Lekcje z frontu
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Skromny początek wielkiej wojny
Którą drogą do armii?
Offset dla „Wisły”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zielone światło dla Barbary
Cud w Trewirze
Dobrowolsi – czas start!
„Avenger” na Monte Cassino
Nowy szef CWCR
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Bruksela przed szczytem
Wojna o porządek świata
Lista trupich główek
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Eurofightery znowu w Polsce
Abramsy pod dobrą opieką
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Rakietowy szach
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Mocny sygnał od NATO
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Spadochroniarze na Podlasiu
Nowoczesna łączność dla armii
W rezerwie pasywnej będą oceny
Śnieg może być groźną bronią
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO