moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę

Rozpoczęły się wspólne działania Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej i innych służb w celu usunięcia zagrożenia, czyli neutralizacji złotej algi – informuje Ministerstwo Obrony Narodowej. W akcję koordynowaną przez resort klimatu i środowiska są zaangażowani żołnierze z 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór. Rezultaty tych działań poznamy za około dwa tygodnie.

O ponownej walce ze złotą algą, czyli glonami które doprowadziły do ubiegłorocznej katastrofy ekologicznej Odry, poinformowała szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska. – Zgodnie z zapowiedzią rozpoczynamy neutralizację złotej algi na Kanale Gliwickim – napisała wczoraj na Twitterze Anna Moskwa. Minister klimatu i środowiska dodała, że działania są prowadzone z udziałem Wojska Polskiego, straży pożarnej oraz służb wojewody opolskiego. Nadzór naukowy nad pracami sprawuje Instytut Ochrony Środowiska we współpracy z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.
O działaniu żołnierzy informowało wczoraj także MON. Resort obrony podał, że żołnierze pomagają usunąć zagrożenie i włączyli się w neutralizację wykwitu glonów. Do tego zadania zostali wyznaczeni wojskowi chemicy z Tarnowskich Gór. – W wyniku ustaleń międzyresortowych zapadła decyzja o skierowaniu grupy zadaniowej z 5 Pułku Chemicznego do udziału w eksperymencie prowadzonym na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w zakresie usunięcia złotej algi z wód Odry i jej dopływów – potwierdza mjr Arkadiusz Kustra, oficer prasowy 5 pchem.

Prace w wodach Kanału Gliwickiego (droga wodna łącząca Gliwice z Odrą) żołnierze rozpoczęli w poniedziałek rano. – Kilkudziesięciu naszych żołnierzy aplikowało do wody środek neutralizujący złotą algę na śluzie Sławięcice w województwie opolskim – mówi mjr Kustra. Wcześniej na śluzie uruchomiono pompy strażackie, za pomocą których preparat został dobrze rozmieszany w wodzie. – We wtorek będziemy działać według tego samego schematu, ale w innym rejonie Kanału Gliwickiego. Do wody na śluzie Nowa Wieś żołnierze wprowadzą środek innego rodzaju – dodaje.

REKLAMA

Resort klimatu i środowiska wyjaśnia, że do wody są wpuszczane uprzednio przetestowane w warunkach laboratoryjnych preparaty powstrzymujące rozwój glonów. – Są to środki stosowane w innych krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii czy w Stanach Zjednoczonych do powstrzymywania zakwitów Prymnesium parvum złotej algi lub innych glonów – podaje MKiŚ. Pierwsze rezultaty tych działań mają być znane za kilkanaście godzin, ale pełne wyniki nie wcześniej niż w ciągu dwóch tygodni. – Ten etap jest konieczny dla podjęcia dalszych działań zaradczych przy neutralizacji tego inwazyjnego glonu w wodach otwartych – podaje MKiŚ.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska informuje, że sytuacja na Odrze jest monitorowana w 27 stałych punktach pomiarowo-kontrolnych. Próbki wody są pobierane dwa razy w tygodniu i sprawdzane m.in. pod kątem wykwitu złotych alg. GIOŚ monitoruje także jakość innych wód. W żadnej rzece, poza Odrą i Kanałem Gliwickim, nie stwierdzono obecności złotej algi.

Latem ubiegłego roku złota alga doprowadziła do skażenia Odry. Gdy glony zakwitły i wydzieliły toksyny, w rzece zginęło setki tysięcy ryb. Wówczas do pomocy strażakom także skierowano wojsko – żołnierzy wojsk obrony terytorialnej i wojsk operacyjnych. Zajmowali się m.in. wybieraniem padłych ryb, zarówno z lądu, jak i z wody. Terytorialsi pomagali również strażakom w ustawieniu elastycznej zapory na rzece, która miała za zadanie zatrzymać martwe ryby.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: por. Marcin Szubert

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowe kontrakty w USA
 
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
The Power of Buzdygany Awards
RBN o rezultatach szczytu NATO
Wojsko pomoże Słoweńcom
Nie uznaje półśrodków
Szef rządu w Łuczniku
Nie płynie z nurtem
Przyszłość pod znakiem dronów
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Dwa medale w Budapeszcie
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Strategiczne partnerstwo z Londynem
16 Dywizja świętuje
"Jesienny ogień” z ministrem
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Plan misji „Air Defender”
Brązowa czwórka podwójna
Polsko-koreańskie rozmowy
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Rakietowe kompetencje w Zielonce
Szwedzi na „Czernickim”
Polsko-czeska współpraca myśliwców
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Długi marsz na wschód
Raki dla podhalańczyków
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Lecimy F-35
Konsekwentnie dąży do celu
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Wyższe diety za służbę na granicy
Odliczanie do przysięgi
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Tak rodziła się konspiracja
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Czerwona powódź
Spełnia marzenia
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Abramsy jadą na ukraiński front
Wirtualna walka na morzu
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Atak o świcie
Stawia na dobrą komunikację
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Wychodzi poza schematy
Śladem profesjonalistów
Brąz Polki we wspinaczce sportowej
Przysięga w Kolnie
Moc Buzdygana
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Okręty NATO przeszukują wody Holandii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO