moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Czternastka” ma nowych żołnierzy. I czeka na następnych w wakacje

Nowi zachodniopomorscy terytorialsi złożyli przysięgę wojskową po szesnastu dniach intensywnego szkolenia podstawowego w Choszcznie. Zapewniają: są gotowi szkolić się dalej i być wsparciem dla mieszkańców naszego regionu.

Rotę przysięgi wypowiedzieli w minioną sobotę na placu apelowym 141 batalionu lekkiej piechoty w Choszcznie. To 23 nowych żołnierzy, w tym aż 9 kobiet. Pochodzą z całego województwa zachodniopomorskiego: zarówno z dużych miast, jak Szczecin, są wśród nich żołnierze ze Świnoujścia, Stargardu, Kalisza Pomorskiego, Świdwina, Pełczyc czy Trzebiatowa, ale także małych miejscowości, np. z Malechowa czy Wierzchomina. Są w różnym wieku. Najmłodsi z nich dopiero co osiągnęli pełnoletniość, jak uczeń trzeciej klasy liceum ogólnokształcącego w Boleszkowicach, który dwa tygodnie po ukończeniu 18 lat udał się do Wojskowego Centrum Rekrutacji, by wstąpić do terytorialsów. Najstarsi z żołnierzy mają nawet wnuczki, a wśród przysięgających był ojciec z synem. Reprezentują różne profesje: to uczniowie liceów, nauczyciele, ale także urzędnicy, pracownicy firm i prowadzący własny biznes.

Zanim stanęli jednak na placu apelowym w Choszcznie, musieli przejść bardzo intensywne, trwające 16 dni szkolenie podstawowe, obowiązujące każdego, kto wcześniej nie miał do czynienia z wojskiem. W tym czasie nie rozstawali się ze swoją bronią, którą musieli poznać, nauczyć się z nią bezpiecznie obchodzić, wreszcie używać na strzelnicy. Byli szkoleni z taktyki wojskowej, topografii, podstawowych umiejętności przetrwania w nieznanym terenie, udzielania pomocy przedmedycznej. Zajęcia trwały od rana do wieczora, a czasem i w nocy. Na zakończenie szkolenia musieli przejść pętlę taktyczną, trwający wiele godzin na poligonie „egzamin” z nabytych podczas szkolenia umiejętości.

- Szkolenie było nawet bardziej wymagające niż się spodziewałam, a szczególnym wyzwaniem była pętla taktyczna. Choć jestem z zawodu wuefistką, to przyznaję, że było to kondycyjne wyzwanie - mówi szer. Martyna, nauczycielka z Kalisza Pomorskiego. Do WOT wstąpiła, bo jak twierdzi „zawsze interesował ją mundur” a szkolenie i służbę traktuje także jako odskocznię od monotonii zawodu nauczyciela. - Mam wielką satysfakcję z ukończenia szesnastki. My kobiety, trzymałyśmy się razem, stworzyłyśmy zgraną grupę, wspierałyśmy się i dlatego mogłyśmy dzisiaj stanąć na placu do złożenia przysięgi wojskowej.

Od dowódcy 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej nowi żołnierze usłyszeli gratulacje. - Przetrwaliście to wymagające, szesnastodniowe szkolenie. Teraz, dumnie, trzymając przy piersi broń, przeżywacie jedną z najważniejszych chwil w swoim życiu, składając przysięgę wojskową. Gratuluję! - mówił do nich podczas uroczystości dowódca 14 ZBOT płk Piotr Sulwiński. Dodał jednocześnie: - Musicie wiedzieć, że to zaledwie początek waszej drogi w mundurze. Dopiero teraz rozpocznie się wasze szkolenie, aby po kilku latach stać się w pełni gotowymi do wypełniania stawianych wam zadań obrony tej wielkiej i małej Ojczyzny, wsparcia waszych rodzin, sąsiadów, miast i wiosek. Bądźcie „Zawsze gotowi, zawsze blisko”.

Nowi żołnierze zapewniają, że właśnie po to założyli mundur, by wspierać lokalną społeczność i szkolić się dalej. - Wstąpiłem do WOT, bo podnosić swoje umiejętności a przyszłość zawodową wiążę na stałe z wojskiem. Tak jak już doświadczeni żołnierze, chcę nieść pomoc najbliższym i potrzebującym mieszkańcom regionu - mówi szer. Bartłomiej, uczeń liceum ogólnokształcącego.

14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej po trzech i pół roku istnienia liczy już około 1200 żołnierzy, służących w batalionach w Choszcznie i Trzebiatowie oraz przy sztabie brygady w Szczecinie. Kolejne szesnastodniowe szkolenia odbędą się latem w ramach „Wakacji z WOT” i są szczególnie dedykowane uczniom, studentom czy nauczycielom, którzy część tego wolnego czasu mogą przeznaczyć na szkolenie. „Wakacje z WOT” odbędą się w dwóch edycjach: z końcem czerwca rozpoczną się w Trzebiatowie a w połowie sierpnia - w Choszcznie.

Żołnierzem WOT może zostać każdy dorosły, niekarany, zdrowy Polak. Służba w 14 ZBOT nie przeszkadza w życiu zawodowym, nauce, życiu rodzinnym. Aby wstąpić należy udać się do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji albo skontaktować się z rekruterem WOT, którego najłatwiej znaleźć na stronie internetowej.

Tekst: Marcin Górka/ rzecznik prasowy 14 ZBOT

red. PZ

autor zdjęć: 14 ZBOT

dodaj komentarz

komentarze


Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
 
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Mundury w linii... produkcyjnej
Ocalały z transportu do Katynia
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
V Korpus z nowym dowódcą
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojsko inwestuje w Limanowej
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Zapomniana Legia Cudzoziemska
NATO na północnym szlaku
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Na straży wschodniej flanki NATO
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, część druga
Ogień w podziemiu
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Jeśli nie Jastrząb, to…
Głos z katyńskich mogił
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Rakiety dla Jastrzębi
Jak wyszkolić pilota F-16?
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Prawda o zbrodni katyńskiej
Kurs z dzwonem
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zmiany w dodatkach stażowych
Święto wojskowego sportu
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO