moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska

Strzelanie, budowa broni, elementy survivalu, udzielanie pierwszej pomocy – to tylko część zajęć w 9 Brygadzie Wsparcia Dowodzenia DGRSZ, w jakich biorą udział uczestnicy zlotu szkół kultywujących tradycje powstańców styczniowych. Dziś z uczniami spotkał się wicepremier Mariusz Błaszczak, zachęcając ich do wstępowania w szeregi armii.

– Cieszę się, że mogliście poznawać tutaj tajniki rzemiosła wojskowego, wzięliście udział w zajęciach wymagających, ale przynoszących ogromną satysfakcję i życzę Wam, żebyście po skończeniu szkół wstępowali do Wojska Polskiego – mówił Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister obrony, podczas spotkania z uczniami uczestniczącymi w zlocie szkół kultywujących tradycje powstańców styczniowych. Zlot został zorganizowany z inicjatywy Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji z okazji obchodzonej w tym roku 160. rocznicy powstania styczniowego. Zajęcia dla młodzieży odbywają się na terenie 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Generalnego RSZ w Białobrzegach pod Warszawą.

 

REKLAMA

Wojsko potrzebuje młodych

Wicepremier przypomniał, że cały czas Wojsko Polskie jest rozwijane liczebnie, tak aby służyło w nim co najmniej 300 tys. żołnierzy, oraz że w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej od pierwszego dnia w jednostkach na żołnierzy czeka wynagrodzenie w wysokości 4960 zł. – Zachęcamy Was do wstępowania do wojskowych uczelni, w tym roku ponad 2 tysiące miejsc czeka na podchorążych, czyli cztery razy więcej niż w 2015 roku – zwrócił się Błaszczak do uczniów.

Szef MON podkreślił jednocześnie, że armia potrzebuje młodych ludzi żądnych wiedzy i podnoszenia swoich umiejętności, którzy będą służyć w jednostkach wyposażonych w nowoczesny sprzęt. – Intensywna modernizacja wyróżnia polskie wojsko, które pozyskuje najnowocześniejszy sprzęt, m.in. amerykański i koreański – mówił wicepremier,
Mariusz Błaszczak zaznaczył także, że w tym roku szczególnie pamiętamy o powstaniu styczniowym, z okazji 160. rocznicy tego zrywu. – Cieszę się, że Wasze szkoły kultywują pamięć o powstaniu i że Wy interesujecie się historią Polski. Na tym fundamencie historii i tradycji możecie budować swoją przyszłość i przyszłość naszego kraju – stwierdził. Szef MON-u dodał, że nasi przodkowie chwycili za broń przeciwko uciskowi rosyjskiego zaborcy oraz że metody opresji Rosji nie zmieniły się, czego doświadczają Ukraińcy podczas trwającej wojny.

– Ten zlot pokazuje, że w Polsce jest młodzież, dla której sprawy obronności i kultywowania tradycji nie są obce – mówił na spotkaniu gen. bryg. Mirosław Bryś, szef CWCR. Jak zaznaczył, szkolenia prowadzone w Białobrzegach pozwoliły uczniom poszerzyć zakres wiedzy wojskowej, a tym samym zwiększyć odporność naszego państwa na zagrożenia. – Wasz przyjazd tu jest także formą oddania hołdu tym, którzy 160 lat temu powstali, aby walczyć o naszą niepodległość. Jest również Waszym wkładem w kultywowanie tradycji powstania styczniowego – zakończył gen. Bryś.

W czasie wizyty wicepremier Błaszczak wręczył puchary zwycięzcom zawodów strzeleckich zorganizowanych wśród uczestników obozu.

Tydzień z wojskiem

W zlocie trwającym od 29 maja bierze udział 210 uczniów z 12 szkół z całej Polski. Jest wśród nich młodzież z klas mundurowych: wojskowych czy policyjnych, ale też uczniowie zwykłych klas średnich. – Zależy nam na wyszkoleniu naszych następców, jeśli z tej grupy choć dziesięć osób zechce związać się z wojskiem, to cel zlotu zostanie osiągnięty – mówi płk Piotr Waniek, dowódca 9 BWD DGRSZ. Jak dodaje, zajęcia zostały tak zorganizowane, aby uczniowie poznali rzemiosło wojskowe, a jednocześnie zapoznali się z historią.

Dla uczniów przygotowano urozmaicony program, m.in. uczestniczyli oni w zajęciach strzeleckich, także na symulatorach Śnieżnik i Cyklop, poznawali budowę broni i min, uczyli się podstaw nawigacji, terenoznawstwa, przyswajali podstawowe pojęcia z zakresu łączności wojskowej. Mieli też możliwość sprawdzenia w praktyce zasad survivalu, np. rozpalania ognia, pozyskiwania wody czy budowania schronień.

Młodzież miała także zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w tym ewakuacji rannego z pola walki z użyciem fantomu wypożyczonego z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. – Zajęcia prowadzili instruktorzy: żołnierze z 9 BWD DGRSZ oraz specjaliści z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych z Poznania – informuje mjr Dawid Dobrowolski, oficer prasowy 9 BWD.


Film: MON

Uczestnicy obozu odwiedzili też Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie, gdzie rozmawiali ze studentami o możliwościach kształcenia na tej uczelni, wysłuchali wykładu na temat radzenia sobie z dezinformacją w Akademickim Centrum Komunikacji Strategicznej w Akademii Sztuki Wojennej w Rembertowie. Program zlotu uzupełniła wycieczka po Warszawie śladami powstania styczniowego, zorganizowana przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, zwiedzanie Twierdzy Modlin i Fortu III w Pomiechówku. Jutro uczniowie wezmą udział w dniu otwartych koszar, gdzie będą mogli poznać najnowszy wojskowy sprzęt, w tym koreański czołg K2.

Dla Pawła Lenarda z II klasy Oddziałów Przygotowania Wojskowego z Liceum Ogólnokształcącego z Ciechanowca najciekawsze były zajęcia ze strzelania, szczególnie na symulatorze Cyklop oraz odwiedziny na WAT. – Myślę o studiach oficerskich na WAT albo w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu – przyznaje Paweł. Jego koledzy z I klasy technikum OPW z Zespołu Szkół nr 4 z Bielska Podlaskiego wśród największych atrakcji wymieniają szkolenie z łączności i musztry. – Zajęcia świetnie przybliżyły służbę w wojsku i pokazały młodzieży jego specyfikę – uważa Anita Ziomko-Nowak, koordynatorka klas mundurowych z Zespołu Szkół nr 1 w Kłobucku. W zlocie uczestniczy 25 uczniów klasy ogólnopolicyjnej z tej szkoły. – Po tej klasie nasi absolwenci idą do pracy w różnych służbach mundurowych, także w wojsku – dodaje Ziomko-Nowak.

Ze spotkania zadowoleni są też uczniowie klasy biologiczno-chemicznej Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Mazowieckim. – Mówią, że zajęcia są rewelacyjne, chwalą szczególnie szkolenie survivalowe, strzelanie czy zajęcia minowe, a niektórzy po tym obozie może pomyślą o służbie w wojsku – podaje Cezary Seredyn, opiekun uczniów z Tomaszowa.

MON prowadzi obecnie cztery rodzaje programów edukacyjnych dla szkół ponadpodstawowych: Oddziały Przygotowania Wojskowego, Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe, Cyber.mil z klasą i Branżowe Oddziały Wojskowe. We wszystkich tych programach kształci się blisko 20 tys. uczniów z niemal 300 szkół ponadpodstawowych.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON, Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko pomoże Słoweńcom
 
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Polsko-koreańskie rozmowy
Lecimy F-35
Atak o świcie
Tak rodziła się konspiracja
Przyszłość pod znakiem dronów
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
16 Dywizja świętuje
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Wychodzi poza schematy
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
The Power of Buzdygany Awards
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Nie uznaje półśrodków
Raki dla podhalańczyków
Długi marsz na wschód
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
Abramsy jadą na ukraiński front
Wirtualna walka na morzu
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Brąz Polki we wspinaczce sportowej
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Przysięga w Kolnie
Śladem profesjonalistów
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Dwa medale w Budapeszcie
"Jesienny ogień” z ministrem
Czerwona powódź
Plan misji „Air Defender”
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Brązowa czwórka podwójna
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Nie płynie z nurtem
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Szwedzi na „Czernickim”
Wyższe diety za służbę na granicy
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Odliczanie do przysięgi
Wojskowe kontrakty w USA
Stawia na dobrą komunikację
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Spełnia marzenia
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Szef rządu w Łuczniku
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Konsekwentnie dąży do celu
RBN o rezultatach szczytu NATO
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Moc Buzdygana
Rakietowe kompetencje w Zielonce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO