moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

WOT na kryzys – szkolenie w Dychowie

Udzielanie pierwszej pomocy medycznej i badanie rannego zgodnie z protokołem MARCHE oraz ewakuacja poszkodowanego, zakładanie posterunków kontrolnych i podstawowe techniki linowe – tego m.in. uczyli się podczas jednego ze szkoleń rotacyjnych żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady OT. Wojskowi ćwiczyli razem ze strażakami i policją.

W szkoleniu na terenie elektrowni wodnej w Dychowie w województwie lubuskim wzięło udział blisko stu żołnierzy 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W większości byli to wojskowi ze 152 Batalionu Lekkiej Piechoty z Krosna Odrzańskiego. – Zadania, które tym razem przygotowali dla swoich podkomendnych dowódcy i instruktorzy, dotyczyły głównie działań kryzysowych i umiejętności szybkiego reagowania w sytuacji zagrożenia infrastruktury krytycznej. W tym przypadku chodziło o elektrownię wodną w Dychowie – relacjonuje por. Anna Jasińska-Pawlikowska, rzeczniczka 12 BOT. – Terytorialsi założyli tam punkty kontrolne, wystawili patrole i pełnili warty, by zabezpieczyć obiekt – uzupełnia oficer.

– To były pierwsze zajęcia z zakresu działań kryzysowych dla większości moich podwładnych – mówi ppor. Piotr Jabczyński, dowódca plutonu ze 152 BLP. – Szkolenie ze strażą pożarną i policją z Krosna Odrzańskiego to doskonała okazja do wymiany doświadczeń. W sytuacji realnego zagrożenia będziemy przecież łączyć siły i działać razem. Dzięki tego typu treningom staniemy się jeszcze skuteczniejsi – tłumaczy podporucznik. Oficer dodaje, że kursanci zapoznali się z wyposażeniem, które na co dzień wykorzystują strażacy. Chodzi tu nie tylko o sprzęt gaśniczy, lecz także o ekwipunek medyczny i narzędzia hydrauliczne, potrzebne do cięcia karoserii w czasie wypadków komunikacyjnych.

REKLAMA

Terytorialsi podkreślają, że ciekawe było też dla nich działanie w ramach doraźnych punktów kontrolnych. – Bardzo ważna w tym przypadku jest sytuacja taktyczna. Inaczej zachowamy się bowiem wtedy, gdy checkpoint usytuowany będzie blisko strefy działań wojennych, a aktywność sił przeciwnika w rejonie będzie bardzo duża, a inaczej, gdy przyjdzie nam organizować punkt kontrolny na swoim terenie dla lokalnych mieszkańców – wyjaśnia ppor. Jabczyński.

Żołnierze WOT-u wśród szczególnie interesujących zagadnień wymieniają również podstawowe szkolenie z zakresu wykorzystania technik linowych. Podczas treningu, pod okiem doświadczonych instruktorów wspinaczki z 12 BOT, uczyli się dopasowywania uprzęży, przygotowywania stanowisk wspinaczkowych i budowania podstawowych wyciągów linowych. – Techniki linowe wykorzystywane są zarówno w ratownictwie, jak i w wojsku, ponieważ umożliwiają poruszanie się po terenie pochyłym. Dzięki nim możemy działać szybko i skrycie. Na przykład gdy trzeba zorganizować przeprawę przez rzekę – opisuje por. Anna Jasińska-Pawlikowska.

Wojskowi z Krosna Odrzańskiego ćwiczyli także zasady udzielania pomocy medycznej poszkodowanym. – To szczególnie ważne dla nas umiejętności, bo przydać się mogą zarówno w trakcie działań bojowych, jak i w codziennym życiu – mówi ppor. Jabczyński. Terytorialsi uczyli się zasad resuscytacji krążeniowo-oddechowej i wykorzystywali m.in. automatyczny defibrylator zewnętrzny AED. Ponadto poznali zasady postępowania z rannym żołnierzem zgodnie z protokołem MARCHE. To akronim angielskich słów określających kolejność czynności wykonywanych podczas badania osoby poszkodowanej, przeprowadzanego w warunkach bojowych. „M”, czyli massive bleedings, dotyczy masywnych krwotoków; „A” – airways – oznacza, że trzeba sprawdzić drożność dróg oddechowych; „R” – respiratory distress – to ocena oddechu poszkodowanego oraz opatrywanie ran pleców i klatki piersiowej; „C” – od circulation – mówi o sprawdzeniu krążenia; „H”, czyli head i hypothermia, to wskazówka, by zbadać, czy poszkodowany nie ma ran głowy, i zabezpieczyć go przed wychłodzeniem. Ostatnia litera – „E” – pochodzi od angielskich słów everything else i oznacza pozostałe czynności. Może to być badanie szczegółowe, wypełnienie dokumentacji medycznej oraz przygotowanie pacjenta do ewakuacji.

Szkolenie z działań kryzysowych ma dla terytorialsów szczególne znaczenie. Od roku bowiem, zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny, wojska obrony terytorialnej odpowiadają za część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony. Dowódca WOT-u jest szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, a dowódcy brygad OT są odpowiedzialni za współpracę z wojewodami w zakresie koordynacji i udzielania wsparcia przez wojsko.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 12. WBOT

dodaj komentarz

komentarze


W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
 
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przygotowania czas zacząć
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Jak wyszkolić pilota F-16?
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Psiakrew, harmata!
Święto wojskowego sportu
Ogień w podziemiu
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Szpej na miarę potrzeb
V Korpus z nowym dowódcą
Cena wolności
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Rakiety dla Jastrzębi
Weterani i bokser „Master”
Wojna w świętym mieście, część druga
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kurs z dzwonem
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Hiszpański palimpsest
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Animus Fortis, czyli mężny duch
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
NATO na północnym szlaku
Odstraszanie i obrona
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojsko inwestuje w Limanowej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zmiany w dodatkach stażowych
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO