moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej pieniędzy na urlop

Dziś wchodzi w życie rozporządzenie MON-u dotyczące gratyfikacji urlopowej. W porównaniu z poprzednimi rozwiązaniami nowe regulacje są korzystniejsze dla żołnierzy. Zakładają m.in. uwzględnienie współmałżonka będącego żołnierzem przy ustalaniu wysokości tego świadczenia, a także wyrównanie wysokości należnej gratyfikacji urlopowej w przypadku wzrostu wojskowych wynagrodzeń.

Gratyfikacja urlopowa jest świadczeniem pieniężnym przysługującym żołnierzom zawodowym raz w roku, bez względu na stopień i zajmowane stanowisko. Warunkiem jej wypłaty jest co najmniej pięciodniowy urlop.

Jak dotąd kwestie wypłaty tego świadczenia regulowała ustawa o obronie ojczyzny oraz rozporządzenie wydane na podstawie nieobowiązującej już ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (przepisy wydane na podstawie ustawy pragmatycznej zachowują moc do czasu wydania nowych aktów wykonawczych). Nowe przygotowane w Ministerstwie Ochrony Narodowej rozporządzenie w sprawie gratyfikacji zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 30 maja 2023 roku. Dziś wchodzi ono w życie.

REKLAMA

Wzorem poprzednich rozwiązań zakłada ono, że wysokość gratyfikacji na jedną uprawnioną osobę wynosi 35% najniższego uposażenia żołnierza, obowiązującego 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym nabył on prawo do urlopu. Nowością jest zapis mówiący o tym, że w przypadku podwyżki wojskowych wynagrodzeń w trakcie roku wzrośnie też gratyfikacja. To korzystny dla żołnierzy zapis, bo o ile wcześniej podwyżki były zazwyczaj przyznawane od 1 stycznia, o tyle w tym roku otrzymali oni wyższe pensje od marca. W praktyce w styczniu, gdy najniższe uposażenie wynosiło 4560 zł, gratyfikacja wynosiła 1596 zł na osobę uprawnioną, a w marcu, gdy pensja zawodowca wzrosła do 4960 zł, świadczenie urlopowe wzrosło do 1736 zł. Ci żołnierze, którzy skorzystali już z gratyfikacji (np. podczas ferii zimowych), mogą więc, zgodnie z nowymi przepisami, liczyć na wyrównanie wysokości świadczenia.

Nowe przepisy wprowadziły też korzystne rozwiązania dla wojskowych małżeństw. Wcześniej w razie zbiegu uprawnień do gratyfikacji urlopowej żołnierzy zawodowych pozostających w związku małżeńskim świadczenie mogło być wypłacone tylko jednemu z małżonków. Teraz każdy z nich może otrzymać gratyfikację na współmałżonka. Nie zmieniły się natomiast zapisy dotyczące wspólnych dzieci. W takim przypadku gratyfikacja będzie przysługiwała tylko jednemu z rodziców.

Bez zmian pozostały zasady wnioskowania o świadczenie. Tak jak dotąd, aby je otrzymać, żołnierz musi złożyć wniosek nie wcześniej niż na 30 dni przed rozpoczęciem co najmniej pięciodniowego urlopu lub nie później niż 14 dni po jego zakończeniu. O gratyfikację może też ubiegać się wówczas, gdy przedstawi dowód dokonania opłaty lub przedpłaty np. na wykupione wczasy.

We wniosku musi się znaleźć m.in. oświadczenie żołnierza dotyczące jego stanu rodzinnego na dzień złożenia wniosku oraz informacja, że drugi rodzic dziecka, jeśli jest żołnierzem zawodowym, nie otrzymał gratyfikacji urlopowej w danym roku na dziecko wskazane w oświadczeniu.

Co istotne, jeżeli żołnierz nie złoży wniosku, gratyfikacja mu nie przepadnie. Otrzyma ją za to nieco później, bo do końca stycznia roku kolejnego. W takim przypadku liczba osób uwzględnianych przy ustalaniu wysokości gratyfikacji będzie ustalana na podstawie pisemnego oświadczenia wnioskodawcy o jego stanie rodzinnym w ostatnim dniu roku kalendarzowego, za który gratyfikacja przysługuje.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 12 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
 
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Porozumienie Sikorski-Stalin
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Unijna pomoc dla Ukrainy
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Pierwszy polski Homar
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Podchorążowie świętują
PKW Orlik już w Estonii
Witkacy – piąty wieszcz?
Ekspresowa pomoc
Najdłuższa noc
Fiński debiut w Sojuszu
Uwolnić zakładników
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
Terytorials na etacie
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Orka po koreańsku
Abramsy jadą na ukraiński front
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Futsal na zakończenie rywalizacji
„Sokół” wylądował
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Polsko-koreańskie rozmowy
„Pług” idzie na śmierć
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Narodziny polskich sił morskich
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Szef MON-u o planach obrony kraju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zielony talizman Polaków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Realia, a nie teoria
Zanim wyruszą do Bagdadu
PKW Orlik gotowy na misję
Out of the Shadow
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Polski dzień strzelania w Rumunii
Ostre strzelanie w Świętoszowie
32 krążki pływaków-żołnierzy
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Sokół czuwa w Tatrach
Saperzy na wschodzie Polski
Kolejne zakupy dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO