moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sejmowa debata o Grotach

Opinia polskiego żołnierza jest taka, że jest to broń bardzo dobra i może stać się jeszcze lepsza, nad czym ciągle pracujemy – mówił gen. bryg. Artur Kuptel, szef Agencji Uzbrojenia, podczas debaty o modułowym systemie broni strzeleckiej (MSBS) 5,56 mm Grot, która odbyła się na forum sejmowej podkomisji obrony zajmującej się modernizacją techniczną Sił Zbrojnych RP.

Posłowie po raz kolejny poprosili przedstawicieli rządu oraz armii o przedstawienie informacji na temat „stanu realizacji i zaawansowania pozyskania dla Sił Zbrojnych RP karabinków GROT w ramach programu MSBS GROT”. W imieniu resortu obrony o postępach w realizacji programu mówili na posiedzeniu podkomisji obrony narodowej: gen. bryg. Artur Kuptel, szef Agencji Uzbrojenia; Paweł Sobczyk, zastępca dyrektora departamentu projektów strategicznych w Ministerstwie Aktywów Państwowych; Wojciech Arndt, prezes zarządu Fabryki Broni „Łucznik” Radom, Seweryn Figurski, członek zarządu Fabryki Broni „Łucznik” Radom oraz płk Tadeusz Binko, szef Oddziału Sprzętu Wojskowego i Rozwoju w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej.

Gen. Kuptel podkreślał, że karabinki MSBS Grot w najbliższych latach staną się podstawowym uzbrojeniem strzeleckim w polskiej armii. – Sumaryczne podpisane umowy, zarówno z jednostką wojskową Nil, jak i Agencją Uzbrojenia, umożliwią wprowadzenie do Sił Zbrojnych RP 236 tys. 685 kompletów karabinka Grot, z czego już dostarczono ponad 80 tys. karabinków – wyjaśniał szef Agencji Uzbrojenia. Jednocześnie zapewnił, że Groty są przez polskie wojsko systematycznie rozwijane i udoskonalane.

REKLAMA

– W trakcie eksploatacji pozyskanych 5,56 mm karabinków MSBS użytkownicy zgłaszali wnioski i rekomendacje mające na celu zwiększenie funkcjonalności i ergonomii wyrobu. Znalazły one odzwierciedlenie w kolejnych wersjach karabinka – A1 i A2, opracowanych przez wykonawcę w uzgodnieniu z resortem obrony narodowej – mówił gen. Artur Kuptel.

Zarzuty względem Grotów

Posłowie Andrzej Rozenek (KP LD) oraz Paweł Poncyljusz (KO) mieli kilka pytań dotyczących jakości Grotów. – Konstrukcja sama w sobie jest narażona na bardzo poważne uszkodzenia. W miejscu, gdzie porusza się suwadło zamka, mamy bardzo dużą szczelinę, która idzie wzdłuż całej broni. Nad tą szczeliną mamy szynę Picatinny, a na niej jest mocowana optyka. Wystarczy delikatne uderzenie w optykę i wygina się natychmiast ten element, do którego przyczepiona jest szyna. W skrajnym wypadku uniemożliwia to strzelanie. Jest to wada konstrukcyjna dyskwalifikująca karabin na rynek wojskowy – ocenił poseł Andrzej Rozenek, który poruszył również problem regulatorów gazowych w Grotach i pytał się, po co są one w ogóle zainstalowane w karabinkach.

Natomiast poseł Paweł Poncyljusz dopytywał się przedstawicieli MON-u o plany dotyczące opracowania kolejnej wersji Grota, takiej która byłaby pozbawiona wad modelu pierwszego. Zdaniem parlamentarzysty jedną z nich jest wspomniana przez posła lewicy szczelina pod szyną Picatinny oraz samoodkręcające się lufy.

Wojsko i przemysł bronią Grotów

Jako pierwszy do zarzutów względem Grotów odniósł się gen. Artur Kuptel. Podkreślał on, że polscy żołnierze bardzo wysoko oceniają karabinki z Radomia.

– Grot jest efektem pracy rozwojowej, a więc wcześniej wyartykułowanych oczekiwań użytkownika, Sił Zbrojnych RP, które zostały spełnione – wyjaśniał. – Opinia polskiego żołnierza jest taka, że jest to broń bardzo dobra i może stać się jeszcze lepsza, nad czym ciągle pracujemy – mówił szef Agencji Uzbrojenia.

Natomiast Seweryn Figurski z „Łucznika” wyjaśniał, że problemy z wypadaniem regulatora gazowego zdarzały się w wersjach karabinka AO i A1, ale całkowicie zniknęły one po wydłużeniu łoża obecnie produkowanej broni w wersji A2. Co do samego zastosowania regulatora gazowego Figurski przekonywał, że jego posiadanie to atut Grotów. – Regulator został po to skonstruowany, żeby budować zdolność żołnierza w czasie boju. Regulator działa w dwóch pozycjach. Pozycji pierwszej dedykowanej do normalnych warunków i w pozycji drugiej, gdy broń jest mocno zapiaszczona. Każdy karabinek da się zatrzymać piachem i pyłem. Grot ma tę funkcjonalność, że po przełączeniu na drugi typ zwiększa się ciśnienie poprzez otwór boczny w lufie i mechanika karabinka może nadal pracować – wyjaśniał.

Do zarzutów posłów odniósł się również płk Tadeusz Binko z Dowództwa WOT. Podkreślał on, że przypadek wygięcia szyny Picatinny był jednostkowym wydarzeniem i WOT nie odnotowały żadnej innej tego typu reklamacji. – Nie są mi znane przypadki, że żołnierz, upadając, wykrzywił szynę, która jest mocowana na górze – przekonywał. Dodał, że jedyna reklamacja, która została zgłoszona i przyjęta, nie wynikała z problemów konstrukcyjnych, a była konsekwencją wypadku. – Karabinek został zrzucony z dużej wysokości podczas skoku spadochronowego – tłumaczył. Poinformował też, że podczas prób Grotów przed wdrożeniem ich do służby testowano je, zrzucając z wysokości 1,5 m na betonową płytę, i broń przechodziła ten sprawdzian.

Przedstawiciele Fabryki Broni „Łucznik” przekonywali parlamentarzystów, że poziom reklamacji spada od kilku lat i dziś ma wymiar symboliczny. – To są już dwa zera po przecinku, a karabinków jest w wyposażeniu kilkadziesiąt tysięcy – zauważył Seweryn Figurski.

Plany rozwojowe Fabryki Broni

Posiedzenie sejmowej podkomisji było okazją także do omówienia planów rozwojowych radomskiego „Łucznika”.

– Cały czas zwiększamy nasze moce produkcyjne. Realizujemy plan inwestycyjny mający na celu trzykrotne zwiększenie naszych mocy wytwórczych w stosunku do roku 2017. Rozbudowujemy fabrykę za ponad 70 mln zł. Docelowo chcemy w 2026 roku osiągnąć wydajność na poziomie 100 tys. sztuk broni rocznie – wyjaśniał prezes „Łucznika”, podkreślając, że fabryka produkuje nie tylko Groty, ale także pistolety Vis i granatniki, a także remontuje karabiny Beryl.

„Łucznik” ma również plany eksportowe względem Grotów. – Jesteśmy na ukończeniu certyfikacji Grota w Stanach Zjednoczonych i bardzo możliwe, że już od przyszłego roku będziemy mogli eksportować i oferować je na rynku cywilnym w USA – podkreślał prezes Arndt.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


25 lat w NATO – serwis specjalny
 
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w świętym mieście, część druga
Zbrodnia made in ZSRS
Odstraszanie i obrona
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO na północnym szlaku
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Szarża „Dragona”
NATO on Northern Track
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Front przy biurku
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kadisz za bohaterów
Optyka dla żołnierzy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Rakiety dla Jastrzębi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zmiany w dodatkach stażowych
Charge of Dragon
Przygotowania czas zacząć
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Barwy walki
SOR w Legionowie
Prawda o zbrodni katyńskiej
Sprawa katyńska à la española
Kolejne FlyEle dla wojska
Głos z katyńskich mogił
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
V Korpus z nowym dowódcą
Mundury w linii... produkcyjnej
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Szpej na miarę potrzeb
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strażacy ruszają do akcji
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Sandhurst: końcowe odliczanie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Święto stołecznego garnizonu
Ramię w ramię z aliantami
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO