moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Aukcja dla misjonarza

Na facebookowym profilu Fundacji Sprzymierzeni z GROM trwa internetowa aukcja kasku motocyklowego, ozdobionego grafiką militarną. Fundacja zachęca do licytacji nie tylko uczestników rajdu motocyklowego weteranów, lecz także inne osoby oraz firmy. Może wziąć w niej udział każdy, kto jest pełnoletni i chciałby wesprzeć misjonarzy.

– Popieramy wszystkie projekty, które służą integracji środowiska weteranów oraz mają na celu pomoc tym, którzy jej potrzebują – zapewnia Mariusz Pogonowski, kierownik zespołu wsparcia w Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. Takie wsparcie będą stanowiły fundusze zebrane podczas internetowej licytacji kasku, który został zaprojektowany specjalnie na motocyklowy rajd weteranów. Impreza ta odbyła się w tym roku już po raz czwarty. Wzięło w niej udział 1800 żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy w kwietniu i w maju odwiedzili groby kolegów poległych na misjach: 121 żołnierzy, pięciu policjantów i jednego funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa.

REKLAMA

Podczas obchodów Dnia Weterana w Nowym Dworze Mazowieckim Marek Szatkowski, autor namalowanej na kasku militarnej grafiki, przekazał go mjr Katarzynie Rzadkowskiej, dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. Pierwsza publiczna prezentacja tego gadżetu odbyła się pod koniec maja na stadionie Legii Warszawa w czasie meczu tej drużyny ze Śląskiem Wrocław. – Z okazji Dnia Weterana Legia udostępniła na to spotkanie 300 miejsc dla misjonarzy, a ja miałem okazję opowiedzieć o naszej aukcji: na telebimach kask obejrzało wówczas około 25 tysięcy kibiców Legii – mówi Mariusz Pogonowski.

– Wspólnie z Centrum Weterana wytypowaliśmy osobę, na rzecz której zostaną przekazane pieniądze z licytacji kasku – mówi Grzegorz Wydrowski, prezes zarządu Fundacji Sprzymierzeni z GROM. To st. szer. Przemysław Tapałaj, który służył na misji w Afganistanie, a w wypadku na poligonie w kraju stracił nogę. Pozostaje jednak w służbie czynnej, w 2022 roku otrzymał tytuł Szeregowego Roku 1 Pułku Saperów. Służy w tej jednostce w kancelarii na stanowisku zdolny z ograniczeniami. – Ucieszyła mnie wiadomość, że będę miał dodatkowe fundusze na rehabilitację oraz zaopatrzenie protetyczne – mówi żołnierz. Dołączył on do grona 70 podopiecznych Fundacji Sprzymierzeni z GROM, która wspiera wojskowych i funkcjonariuszy służb mundurowych oraz ich rodziny, obejmując ich stałą lub jednorazową pomocą.

– Chętnie włączam się we wszelkie inicjatywy dotyczące wsparcia weteranów – deklaruje Marek Szatkowski, założyciel pracowni lakiernictwa artystycznego ArtGarage. Na co dzień służy jako strażak, a jego pasją jest malowanie motywów wojskowych i patriotycznych na kaskach i motocyklach oraz tworzenie murali o tej tematyce. Tym razem namalował na kasku husarza z lancą oraz żołnierza wojsk specjalnych. Z tyłu umieścił napis „Weteran” oraz zniszczoną biało-czerwoną flagę, która symbolizuje rany, które wojskowi odnosili na zagranicznych misjach. Po bokach znajdują się napisy „Szacunek” i „Wsparcie”. – Te dwa słowa przewijają się przez wszystkie wydarzenia związane z weteranami – dodaje.

Do pracy nad kaskiem Marek Szatkowski zaprosił 11-letniego Nehemiasza Dąbrówkę, uczestnika kursu obsługi aerografu (pistoletu natryskowego, którym maluje się karoserie i kaski). – Chłopiec namalował boczne napisy i dopiero pod koniec pracy dowiedział się, że nasze wspólne dzieło zostanie przekazane na licytację – opowiada artysta.

Pomysłodawcą projektu „Kask weterana” jest Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, a partnerem Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która ufundowała ten gadżet. Aukcja kasku na Facebooku Fundacji Sprzymierzeni z GROM rozpoczęła się na początku czerwca, a zakończy się 7 lipca o godzinie 20.00.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Marek Szatkowski / ArtGarage, Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w Ukrainie oczami medyków
 
Na straży wschodniej flanki NATO
Sandhurst: końcowe odliczanie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Front przy biurku
Przygotowania czas zacząć
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Italii, za wolność waszą i naszą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Barwy walki
Sprawa katyńska à la española
Zachować właściwą kolejność działań
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kadisz za bohaterów
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
SOR w Legionowie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Zmiany w dodatkach stażowych
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Kolejne FlyEle dla wojska
NATO na północnym szlaku
Charge of Dragon
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna na detale
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Głos z katyńskich mogił
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Święto stołecznego garnizonu
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Szarża „Dragona”
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, epilog
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
NATO on Northern Track
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Strażacy ruszają do akcji
25 lat w NATO – serwis specjalny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO