moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza na urodzinowy piknik

Samoloty z czasów I i II wojny, śmigłowce i szybowce, miasteczko rekonstrukcji historycznej i strzelnica kontenerowa. M.in. takie atrakcje na niedzielę zaplanowało Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Podczas jubileuszowego pikniku będzie można także porozmawiać z żołnierzami, obejrzeć wojskowy sprzęt i złożyć wniosek o powołanie do służby wojskowej.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie świętuje w czerwcu 60. urodziny. Obchody jubileuszu trwają kilka dni, a organizatorzy przygotowali z tej okazji m.in. koncerty, wystawy tematyczne, wykłady oraz piknik lotniczy. Ten odbędzie się już w niedzielę, 18 czerwca, i będzie gratką nie tylko dla fanów awiacji. W programie pikniku jubileuszowego jest m.in. spotkanie przy samolotach i wykład na temat myśliwców z okresu II wojny światowej oraz występ Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. Odbędzie się także prezentacja monografii „Muzeum Lotnictwa Polskiego. 60 lat tradycji”.

Dla zwiedzających udostępniono całą ekspozycję MLP, a więc m.in. samoloty z czasów I i II wojny światowej. Z bliska będzie można zobaczyć m.in. PZL P.11c, RWD, PWS-26, a także starsze maszyny, w tym brytyjski myśliwiec Sopwith F.1 Camel czy niemieckie Albatrosy. Na ekspozycji pojawią się również nowe eksponaty, a wśród nich amerykański samolot bojowy F-4 „Phantom II” oraz pierwszy samolot naddźwiękowy polskiego lotnictwa MiG-19PM. MiG wrócił na ekspozycję po dwuletniej renowacji. Miłośnicy awiacji będą mogli także wejść na pokład transportowego An-26, zobaczyć różnego rodzaju egzemplarze śmigłowców i szybowców.

REKLAMA

To oczywiście nie wszystko. W programie imprezy są również quizy dotyczące historii awiacji i MLP, gra terenowa oraz zabawy i animacje dla dzieci. Uczestnicy pikniku będą mogli spróbować swoich sił na strzelnicy kontenerowej Zakładów Mechanicznych Tarnów, poćwiczyć desantowanie w symulatorze spadochronowym i spotkać poruszający się po płycie historycznego lotniska Rakowice-Czyżyny łazik marsjański.

MLP zaprasza także do strefy rekonstrukcji historycznej, gdzie zaprezentują się grupy odtwarzające wydarzenia z różnych epok: od wielkiej wojny do współczesności. Będzie można zobaczyć obozowisko wojskowych z czasów wojny w Wietnamie, zabytkowe pojazdy wojskowe, w tym te pancerne. Wśród eksponatów znajdą się czołg T-34 oraz cesarsko-królewska kuchnia polowa.

Uczestnicy pikniku będą mieli również okazję, by porozmawiać z żołnierzami służącymi w garnizonach Kraków i Balice. Wojskowi zaprezentują broń, sprzęt spadochronowy, różnego rodzaju optoelektronikę, a także pojazdy Aero 4 × 4. O służbie wojskowej opowiedzą m.in. żołnierze z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego, 6 Brygady Powietrznodesantowej, Jednostki Wojskowej Nil. Stoiska informacyjne i promocyjne na piknik przygotowują wojskowe centra rekrutacji z Krakowa i Tarnowa. Chętni będą więc mogli złożyć wniosek o powołanie do służby wojskowej.

Piknik zakończy się o godzinie 19.00. Impreza jest biletowana (wejściówka kosztuje 15 zł). Wydarzenie to patronatem honorowym objęło m.in. Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Polska Zbrojna” jest patronem medialnym pikniku.

Muzeum Lotnictwa Polskiego powstało w 1963 roku. Placówka ma siedzibę na terenie jednego z najstarszych lotnisk w Europie, czyli lotniska Rakowice-Czyżyny. Odegrało ono ważną rolę podczas I wojny światowej, a później jako baza szkoleniowa pilotów w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. W latach dwudziestych XX wieku lotnisko Rakowice-Czyżyny było drugą co do wielkości bazą lotniczą w Polsce.

W krakowskiej kolekcji znajduje się ponad 250 zabytkowych samolotów, śmigłowców, szybowców i lotni. Prezentowane są także dawne mundury i pamiątki lotników oraz kolekcja ponad 140 silników lotniczych.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Ogień w podziemiu
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Rakiety dla Jastrzębi
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Mundury w linii... produkcyjnej
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojsko inwestuje w Limanowej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Cena wolności
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zmiany w dodatkach stażowych
Zbrodnia made in ZSRS
Jeśli nie Jastrząb, to…
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przygotowania czas zacząć
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Hiszpański palimpsest
Wojna w Ukrainie oczami medyków
V Korpus z nowym dowódcą
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Odstraszanie i obrona
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kurs z dzwonem
Psiakrew, harmata!
Weterani i bokser „Master”
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Optyka dla żołnierzy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
NATO na północnym szlaku
Jak wyszkolić pilota F-16?
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, część druga
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Święto wojskowego sportu
Szpej na miarę potrzeb
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO