moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wydarzenia historyczne AD 2022

Otwarcie Muzeum Domu Rodziny Pileckich, opracowanie „Gry szyfrów” poświęconej polskim kryptologom oraz ekspozycja „Nowy Skarbiec Koronny” na Wawelu to przedsięwzięcia nagrodzone w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2022. Laureatów 16. edycji konkursu organizowanego przez Muzeum Historii Polski ogłoszono podczas gali w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

– Niesłuszne są narzekania na wiedzę historyczną Polaków i ich zainteresowanie naszymi dziejami, o czym świadczy m.in. ten plebiscyt – stwierdził Jarosław Sellin, wiceminister kultury podczas gali finałowej konkursu na Wydarzenie Historyczne Roku 2022. Wiceminister wskazywał również na popularność czasopism, książek i programów historycznych oraz licznie działające w Polsce grupy rekonstrukcyjne.

Uroczystość odbyła się w Pałacu na Wyspie w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Podczas gali, Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, które jest organizatorem plebiscytu, podkreślał, że przez wiele lat zachowaliśmy narodową tożsamość dzięki temu, że pamiętaliśmy o polskiej historii. – Pielęgnowanie i przywracanie pamięci także teraz jest niezwykle ważne, dlatego chcemy honorować organizatorów najciekawszych przedsięwzięć promujących historię i kulturę Polski – mówił dyrektor. Zapowiedział jednocześnie, że w przyszłym roku gala konkursu odbędzie się już w nowej siedzibie MHP na Cytadeli Warszawskiej. Gmach ma zostać otwarty we wrześniu tego roku.

REKLAMA

Podobnie jak w minionych latach, także tym razem wśród zwycięskich projektów znalazły się przedsięwzięcia związane z szeroko rozumianą historią wojskowości. Pierwsze miejsce w kategorii „Wydarzenie” przyznano Muzeum Dom Rodziny Pileckich, które otwarto w Ostrowi Mazowieckiej. Placówka mieści się w domu rodzinnym Marii Pileckiej z domu Ostrowskiej, żony Witolda Pileckiego. W zabytkowym, odrestaurowanym budynku stworzono wystawę ukazującą postać płk. Pileckiego, dobrowolnego więźnia obozu w Auschwitz. – Ta nagroda jest wyróżnieniem dla muzeum, naszych bohaterów Marii i Witolda Pileckich oraz miasta Ostrów Mazowiecka – podkreśliła Karolina Kolbuszewska, dyrektor muzeum, odbierając statuetkę autorstwa rzeźbiarza Macieja Zychowicza.

Z kolei w kategorii „Edukacja” wygrała „Gra szyfrów” opracowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Gra komputerowa przenosi uczestników do 1920 roku, gdy decydują się losy wojny polsko-bolszewickiej. Pod okiem historyków ożywione zostały główne postaci tamtych wydarzeń oraz wszystkie detale odwzorowane na podstawie autentycznych zdjęć. Zadaniem graczy jest złamanie rosyjskiego szyfru i unieszkodliwienie pancernych pociągów wroga. – Powołane w IPN w 2021 roku Biuro Nowych Technologii miało stworzyć ofertę dla młodych ludzi odwołującą się do nich przy pomocy narzędzi, których używają na co dzień: internetu i gier komputerowych, tak powstała „Gra Szyfrów” – opowiadał dr Karol Polejowski, zastępca prezesa IPN. Przypomniał też, że wysoki walor edukacyjny projektu został doceniony również przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, które rekomendowało grę w ramach akcji „Gry w edukacji”.

Spośród wystaw zgłoszonych do konkursu pierwsze miejsce przypadło ekspozycji „Nowy Skarbiec Koronny” prezentowanej na Zamku Królewskim na Wawelu. Wystawa przedstawia ocalałe po pruskiej grabieży zabytki ze staropolskiego Skarbca Koronnego.

MHP przyznało także po raz kolejny własną nagrodę specjalną. Otrzymała ją publikacja „Zarzecze. Siedlisko idealne” wydana przez Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju „Młody Mołodycz”. Przewodnik skierowany do młodzieży szkolnej zawiera informacje o zespole parkowo-pałacowym w Zarzeczu, dawnej siedzibie rodu Dzieduszyckich, zasłużonego dla rozwoju polskiej kultury.

W tym roku w trzech kategoriach konkursowych zgłoszono prawie dwieście projektów z kraju i zagranicy. Spośród nich jury pod przewodnictwem prof. Jolanty Choińskiej-Miki, historyka z Uniwersytetu Warszawskiego, wybrało 15 najlepszych, po pięć w każdej z kategorii. A potem decydowali już internauci.

Do finału konkursu zakwalifikowane zostały też inne wydarzenia, m.in. uroczystości pogrzebowe obrońców Westerplatte zorganizowane przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, przygotowany przez Urząd Miasta Bydgoszczy projekt „Grudzień z Rejewskim” w 90. rocznicę złamania szyfru Enigmy, otwarcie wystawy Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, otwarcie Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli czy opracowanie gry planszowej poświęconej historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: MHP/ Maciej Cioch

dodaj komentarz

komentarze


Na straży wschodniej flanki NATO
 
Ramię w ramię z aliantami
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Sprawa katyńska à la española
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Prawda o zbrodni katyńskiej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przygotowania czas zacząć
Zbrodnia made in ZSRS
Optyka dla żołnierzy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szarża „Dragona”
Ocalały z transportu do Katynia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Odstraszanie i obrona
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, epilog
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Barwy walki
Ogień w podziemiu
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Rakiety dla Jastrzębi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zmiany w dodatkach stażowych
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojsko inwestuje w Limanowej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Mundury w linii... produkcyjnej
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Święto wojskowego sportu
Kurs z dzwonem
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Jeśli nie Jastrząb, to…
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO