moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowa książnica świętuje

Centralna Biblioteka Wojskowa to skarbnica wiedzy o dawnej i współczesnej myśli wojskowej – mówili uczestnicy obchodów święta tej instytucji, które odbyły się dzisiaj w Warszawie. Ta największa w Polsce wojskowa książnica od 104 lat zapewnia żołnierzom i cywilom dostęp do publikacji dotyczących obronności, bezpieczeństwa i historii wojskowości.

– Centralna Biblioteka Wojskowa służy na co dzień żołnierzom i cywilom jako główna skarbnica piśmiennictwa wojskowego – mówił dyrektor CBW dr Jan Tarczyński w Warszawie podczas uroczystości z okazji święta tej instytucji. Wyliczył, że w ciągu 104 lat swojego istnienia placówka zgromadziła ponad 770 tys. woluminów, dysponuje 40 tys. m2 magazynów i przeszło 24 km półek, a rocznie udostępnia czytelnikom ponad 100 tys. jednostek bibliotecznych.
„CBW jako główna książnica Wojska Polskiego pełni funkcję ośrodka naukowego, edukacyjnego i badawczego dla polskiej armii, dociera też do środowisk cywilnych” – napisała w liście do uczestników uroczystości wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.

Polityk zaznaczyła, że poza gromadzeniem i przechowywaniem zbiorów instytucja popularyzuje historię i dzieje sił zbrojnych. – Od 1919 roku pracownicy CBW służą ojczyźnie, kultywując wiedzę o rozwoju i historii polskiej wojskowości – dodał Christian Młynarek, zastępca szefa kancelarii Sejmu RP, który odczytał list wicemarszałek Gosiewskiej.

REKLAMA

Skarbnica wiedzy

Ważną rolę wojskowej biblioteki zaakcentował również w swoim piśmie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. „CBW to największa w Polsce wojskowa książnica zapewniająca wojskowym i cywilom dostęp do setek książek, czasopism, publikacji i wydawnictw” – napisał szef MON-u. Minister dodał, że jest ona skarbnicą wiedzy o dawnej i współczesnej myśli wojskowej. List szefa resortu obrony odczytał Łukasz Kudlicki, szef Gabinetu Politycznego MON. – Święto CBW to ukoronowanie całego roku pracy biblioteki, bogatego w wydarzenia i przedsięwzięcia – podkreślił Kudlicki.

Podczas uroczystości Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, przypomniał, że tę narodową książnicę, której zadaniem jest gromadzenie piśmiennictwa związanego z dziejami wojska i myślą wojskową, ustanowił 104 lata temu marszałek Józef Piłsudski. – Mimo toczących się w tym okresie walk o polskie granice Marszałek uznał, że jedną z najważniejszych spraw jest stworzenie placówki, która będzie kształtowała i wychowywała polskie wojsko – zaznaczył szef UdsKiOR-u. Z kolei dr Karol Polejowski, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, zauważył, że losy CBW były bardzo różne, a szczególnie tragiczny był dla niej okres II wojny światowej, po którym biblioteka na szczęście odbudowała i rozwinęła swoje zbiory.

W trakcie obchodów rocznicowych wręczone zostały medale stulecia Centralnej Biblioteki Wojskowej, medale „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria” przyznane przez szefa UdsKiOR-u, Medale Ministra Edukacji i Nauki, a także Medale Ordynariatu Polowego i Krzyże Związku Piłsudczyków.

Uroczystość uświetniły film prezentujący dokonania biblioteki oraz koncert Orkiestry Wojskowej z Lublina. Ponadto przed budynkiem CBW otwarta została wystawa plenerowa poświęcona działalności książnicy.

Z rozkazu Marszałka

Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego została powołana 13 czerwca 1919 roku rozkazem gen. por. Józefa Leśniewskiego, ministra spraw wojskowych, na wniosek Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Z początku liczyła 8 tys. książek i czasopism, ale do 1939 roku zgromadziła ponad 500 tys. egzemplarzy bibliotecznych. Niestety większość z nich została zniszczona podczas II wojny światowej.

Księgozbiór po 1945 roku był systematycznie odbudowywany. Dziś obejmuje ponad 770 tys. książek, czasopism, starodruków, rękopisów, fotografii i map dotyczących obronności, bezpieczeństwa oraz historii wojskowej. Od powstania biblioteki do dzisiaj jej użytkownicy wypożyczyli ponad 6 mln woluminów. Działa też portal internetowy „Wojskowa Biblioteka Cyfrowa Zbrojownia”, który zapewnia dostęp do ponad 14 tys. zdigitalizowanych publikacji i materiałów bibliotecznych.

Biblioteka gromadzi, przechowuje i udostępniania publikacje dotyczące wojska i obronności. CBW jest także jedynym w Polsce punktem dostępu do jawnych raportów z prac Organizacji NATO ds. Nauki i Technologii w obszarze obronności i bezpieczeństwa (NATO Science and Technology Organization – NATO STO). Pracownicy instytucji prowadzą działalność informacyjną oraz naukowo-badawczą w dziedzinie nauk o bezpieczeństwie, obronności i historii wojskowości, organizują wystawy, konferencje naukowe, lekcje biblioteczne, konkursy i tworzą historyczne filmy dokumentalne.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


W Italii, za wolność waszą i naszą
 
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Święto stołecznego garnizonu
NATO on Northern Track
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży wschodniej flanki NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szpej na miarę potrzeb
Sandhurst: końcowe odliczanie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ocalały z transportu do Katynia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Front przy biurku
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna na detale
Strażacy ruszają do akcji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
SOR w Legionowie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część druga
Ramię w ramię z aliantami
Szarża „Dragona”
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Charge of Dragon
Zachować właściwą kolejność działań
Przygotowania czas zacząć
Kadisz za bohaterów
Sprawa katyńska à la española
Kolejne FlyEle dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO