moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sportowe zmagania weteranów

Na stadionie lekkoatletycznym w Ostródzie rywalizowali uczestnicy misji wojskowych poza granicami kraju. Żołnierze startujący w zawodach chcieli w ten sposób uczcić pamięć o kolegach, którzy oddali życie na zagranicznych misjach. Sportowym zmaganiom towarzyszył także piknik „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

„Ideą zawodów jest integracja środowiska uczestników misji poza granicami państwa, a także zwrócenie uwagi na ich poświęcenie dla ojczyzny oraz dalsze losy poza służbą” – wyjaśnia Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, organizator tej imprezy.

Na drugą edycję „Wyzwania weterana” placówka zaprosiła żołnierzy ze wszystkich jednostek Wojska Polskiego, a także tych, którzy zakończyli już służbę wojskową. W Ostródzkim Centrum Sportu i Rekreacji odbyły się zawody sportowe, w których rywalizowali w skoku w dal, biegach na 100 m, 400 m i 1500 m, pchnięciu kulą, łucznictwie, wioślarstwie halowym, wyciskaniu sztangi oraz pływaniu na 50 m stylem dowolnym i klasycznym. Zespołową konkurencją była sztafeta dowództw 4 x 400 m. Obok siebie startowali szeregowi i generałowie. Ci ostatni biegli m.in. w sztafecie dowództw 4 x 400 m. Konkurencję tę wygrała drużyna Żandarmerii Wojskowej, drugie miejsce zajęła reprezentacja Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, a trzecie Dowództwa Garnizonu Warszawa.

REKLAMA

W zawodach wzięło udział 21 żołnierzy (w tym trzy kobiety oraz trzech weteranów poszkodowanych) z jednostek podległych DORSZ. Startowali we wszystkich konkurencjach i zdobyli łącznie 24 medale, w tym dziesięć złotych, 11 srebrnych i trzy brązowe.

– Na tej sportowej arenie najważniejsza jest zespołowa walka oraz pokonanie własnych słabości – podkreśla ppłk Anna Kujtkowska, szef Wydziału Szkolenia Ogólnowojskowego i Wychowania Fizycznego DORSZ. Zdobyła ona cztery medale: srebrne w pchnięciu kulą oraz w skoku w dal, złote w biegu na 100 m oraz w wyciskaniu sztangi leżąc.

W zawodach „Wyzwanie weterana” wzięła także udział drużyna Invictus Games Poland, która przygotowuje się do wrześniowego startu w igrzyskach IG w Düsseldorfie organizowanych przez brytyjskiego księcia Harry'ego. Członkowie drużyny Invictusa zgarnęli wszystkie medale w łucznictwie oraz w wioślarstwie. W tej pierwszej rywalizacji złoty medal zdobył płk Leszek Stępień. – To była okazja do sprawdzenia własnych umiejętności, mogliśmy poczuć smak stresu i rywalizacji – mówi oficer, który zdobył złoty medal w łucznictwie. Na podium razem z nim stanęli koledzy z drużyny Invictus Games Poland: st. sierż. Waldemar Skoneczny oraz mł. chor. Marcin Brzechwa. Płk Stępień zdobył także brązowy medal w pływaniu na 50 m stylem klasycznym. – Startowałem w kategorii wiekowej powyżej 35 lat, razem z weteranami poszkodowanymi – dodaje oficer, który na misji w Afganistanie stracił nogę.

Z kolei w wioślarstwie halowym zwyciężył st. kpr. Andrzej Kuciński, który w ciągu czterech minut przepłynął 1214 m. Jednak zabrakło mu 86 m do zdobycia złotego biletu na kolejne igrzyska Invictus Games, które w 2025 roku odbędą się w Kanadzie. – Nie poddaję się, będę dalej ciężko trenował – zapowiada podoficer, który przygotowuje się również do kolejnego startu, tym razem w mistrzostwach Polski w wioślarstwie halowym.

Podczas gdy na stadionie sportowcy walczyli o medale, mieszkańcy Ostródy uczestniczyli w pikniku wojskowym „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Na stoiskach promocyjnych jednostek wojskowych można było zobaczyć sprzęt wojskowy, porozmawiać z żołnierzami, a także wziąć udział w konkursie lub grze edukacyjnej oraz skosztować wojskowej grochówki.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Piotr Lisowski/ CWDPGP

dodaj komentarz

komentarze


„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
 
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Pływacy i maratończycy na medal
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Nowe zadania szefa SKW
Ameryka daje wsparcie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Abramsy w pętli
Śladami ojca
Serwis K9 w Polsce
„Pierwsza Drużyna” na start
Broń Hitlera w rękach AK
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Flota Bayraktarów w komplecie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Na straży nieba
Cień atomowej zagłady
Po śladach polskich bohaterów
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wszystkie misje AWACS-a
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Więcej hełmów dla żołnierzy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Zawsze gotowi do pomocy
„Grand Quadriga ‘24”
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
NATO on Northern Track
Układ nerwowy Mieczników
Bohater odtrącony
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
By Polska była bezpieczna
They Will Check The Training Results in Combat

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO