moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bałtycka szansa

Kryzys, który wywołała Rosja, dokonując inwazji na Ukrainę, to nie tylko okazja, by otworzyć oczy naiwnym, lecz także szansa na wykorzystanie potencjału Morza Bałtyckiego dla rozwoju naszej nauki i gospodarki – podkreślał dziś w Gdyni wiceminister Marcin Ociepa, otwierając współorganizowaną przez MON międzynarodową konferencję „Digital Baltic”.

Jednodniowa konferencja odbyła się w siedzibie Akademii Marynarki Wojennej. Została zorganizowana przez gdyńską uczelnię, Ministerstwo Obrony Narodowej i Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej. Przyciągnęła gości i prelegentów z państw basenu Morza Bałtyckiego oraz Norwegii. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele resortów obrony, wojska, przemysłu i ośrodków naukowych. Jak tłumaczą organizatorzy, agresja Rosji na Ukrainę, a także rozszerzenie NATO o Finlandię, a w niedługim czasie prawdopodobnie również o Szwecję, wykreowały zupełnie nową sytuację geopolityczną. Bałtyk staje się wewnętrznym morzem Sojuszu, a jednocześnie znajdująca się tam infrastruktura jest coraz bardziej narażona na hybrydowe uderzenia ze strony Rosji. Dlatego też konieczne stało się wzmocnienie obecnej i przyszłej współpracy pomiędzy państwami położonymi w szeroko pojmowanym regionie, oczywiście z udziałem NATO oraz agencji Unii Europejskiej.

REKLAMA

Otwierając konferencję, wiceminister obrony Marcin Ociepa podkreślał, że Polska konsekwentnie pracuje nad tym, by morze stało się istotnym elementem jej polityki zagranicznej i obronnej. – Kwestia Bałtyku nie jest tylko i wyłącznie kwestią marynarki wojennej. To zadanie dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych, ale też dla całego państwa polskiego, wszystkich jego struktur i sektorów – przekonywał. Polska powinna wykorzystać wszelkie szanse, które daje dostęp do morza. Efektywnie nim zarządzać, ale też strzec go przed wszelkimi zagrożeniami. – Potrzebujemy do tego trójkąta nauka–wojsko–przemysł. Potrzebujemy też ścisłej współpracy międzynarodowej, ponieważ w obecnej sytuacji nie sposób mówić o polityce bałtyckiej z perspektywy jednego tylko państwa. Trudno mówić o niej bez skoordynowanej współpracy z naszymi sąsiadami, ale także z Norwegią. Bo nie będzie bezpiecznego Bałtyku, jeśli nie będziemy mieli spokoju na Dalekiej Północy i Morzu Północnym – zauważył wiceminister. Kluczową rolę odgrywają tutaj nowe technologie, które można wykorzystać m.in. do ochrony infrastruktury krytycznej. – Bardzo potrzebujemy takiego myślenia, które pozwoli połączyć potencjały intelektualne i polityczne w celu ochrony naszych obywateli, ale też poszczególnych sektorów gospodarki – mówił Ociepa. Według niego agresja Rosji na Ukrainę dla państw basenu Morza Bałtyckiego stała się nie tylko najpoważniejszym od lat wyzwaniem. Ale jednocześnie może ona stanowić ważny impuls do rozwijania potencjałów militarnych, gospodarki i nauki. Wszystko to oczywiście należy osadzić w szerszym kontekście. Większość nadbałtyckich państw to członkowie NATO, a sam Sojusz zabezpiecza wiele innych akwenów – choćby Morze Śródziemne, gdzie od lat trwa kryzys migracyjny. – Chciałbym jednak, aby Bałtyk zajmował tutaj wyjątkowe miejsce jako region szczególnie zagrożony. Taki jest wspólny interes państw położonych nad jego brzegami – podkreślał wiceszef MON-u.

O kluczowej roli Bałtyku dla gospodarki wspominał także wiceadm. Jarosław Ziemiański, inspektor marynarki wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych RP. Przypomniał, że to właśnie drogą morską dociera do Polski ogromna część strategicznych surowców – choćby poprzez rozbudowywany gazoport w Świnoujściu czy rurociąg Baltic Pipe. Do tego dodać trzeba duże porty w Gdańsku, Gdyni i Świnoujściu-Szczecinie oraz farmy wiatrowe, które niebawem powstaną w okolicach Półwyspu Helskiego. – Aby swobodnie korzystać z morza i zapewnić bezpieczeństwo strategicznych surowców, potrzebujemy instrumentu w postaci sprawnej marynarki wojennej – przypominał wiceadm. Ziemiański. Polska zamierza rozbudować jej potencjał. Inspektor MW wspomniał o nowoczesnych fregatach, które mają zostać zbudowane w ramach programu „Miecznik”, oraz niszczycielach min typu „Kormoran”. Podkreślał też znaczenie międzynarodowej współpracy – zarówno tej w wymiarze regionalnym, jak i wykraczającej poza Bałtyk. – Dla nas to priorytet – zapewniał inspektor MW, a jako przykład podał ostatnią wizytę w Polsce włoskiego niszczyciela rakietowego IT „Caio Duilio”.

Kwestiom dotyczącym infrastruktury krytycznej poświęcone zostało także wystąpienie gen. rez. Hansa-Wernera Wiermanna, szefa powołanej niedawno Komórki Koordynacyjnej Krytycznej Infrastruktury Podwodnej, która działa przy natowskim dowództwie MARCOM w Northwood. – Kable do przesyłu danych, energii elektrycznej, a także rurociągi należą do bardzo różnych firm, są obsługiwane przez wielu operatorów i wiele różnych przedsiębiorstw z nich korzysta. Od losów tej infrastruktury uzależnione są całe społeczeństwa. Dlatego dla zapewnienia jej bezpieczeństwa tak ważne jest to, o czym mówiliśmy tutaj już wcześniej, czyli współpraca pomiędzy rządami, wojskiem a przemysłem – zaznaczał Wiermann.

Konferencja na AMW została podzielona na trzy panele. Pierwszy dotyczył bezpieczeństwa morskiego i polityki odstraszania na Bałtyku. W dyskusji na ten temat udział wzięli m.in. wiceminister Ociepa oraz wiceszefowa MON-u Litwy – Greta Monika Tučkutė, a także szef Departamentu Polityki Obronnej i Planowania Długofalowego MON Norwegii – gen. Henning Frantzen. Drugi z paneli był poświęcony ochronie morskiej infrastruktury krytycznej. W gronie jego uczestników znaleźli się m.in. gen. Wiermann, Jyrki Kujansuu, prezes spółki Saab Technologies Poland, oraz kmdr Piotr Sikora, dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Wreszcie tematem panelu numer trzy stały się kwestie związane z wymianą danych pomiędzy państwami regionu bałtyckiego. Tutaj dyskutowali m.in. płk dr Andrzej Lis, dyrektor Centrum Doktryny i Szkolenia Sił Zbrojnych, Marcin Wiśniewski, prezes OBR CMT, czy kmdr Michał Dziugan, dowódca 13 Dywizjonu Trałowców. 

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Krzysztof Miłosz / AMW

dodaj komentarz

komentarze


Ramię w ramię z aliantami
 
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kurs z dzwonem
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zbrodnia made in ZSRS
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część druga
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Odstraszanie i obrona
Sprawa katyńska à la española
Szarża „Dragona”
Zmiany w dodatkach stażowych
Rakiety dla Jastrzębi
Ocalały z transportu do Katynia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Święto wojskowego sportu
25 lat w NATO – serwis specjalny
Optyka dla żołnierzy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Mundury w linii... produkcyjnej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO na północnym szlaku
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
V Korpus z nowym dowódcą
Ogień w podziemiu
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Barwy walki
Przygotowania czas zacząć
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Prawda o zbrodni katyńskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO