moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kto dostanie się na kurs Jata?

Walka wręcz, biegi na dystansie 100 i 3000 m, pływanie – m.in. w takich konkurencjach byli sprawdzani cywile, którzy marzą o służbie komandosa. Zakończyła się druga tura kwalifikacji dla ochotników ubiegających się o miejsce na jesiennej edycji kursu Jata, organizowanego przez Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych. Przed kandydatami rozmowa z psychologami i badania lekarskie.

Kurs Jata od kilku lat organizuje Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych, a konkretnie Ośrodek Szkolenia Lądowego w Lublińcu. Oferta jest skierowana do cywilów, którzy marzą o służbie w pododdziałach bojowych elitarnych jednostek Wojska Polskiego: w GROM-ie, Jednostce Wojskowej Komandosów, Formozie, Agacie i Nilu.

 

REKLAMA

Kilka dni temu w Krakowie zakończyła się druga tura kwalifikacji dla ochotników. – Jesienna edycja kursu Jata cieszy się dużym zainteresowaniem kandydatów. O jedno miejsce na nim stara się w tym roku średnio trzech kandydatów – mówi ppłk Krzysztof Balina, komendant Ośrodka Szkolenia Lądowego CSzWS. Zgodnie z założeniami o udział w kursie może się ubiegać osoba pełnoletnia, mająca polskie obywatelstwo, nieposzlakowaną opinię i niekarana, a także posiadająca fizyczną i psychiczną zdolność do pełnienia służby wojskowej. – Ważny jest również wiek kandydatów. Ponieważ szukamy ludzi, którzy w przyszłości, po ukończeniu selekcji i rocznego kursu bazowego, zostaną operatorami, to nie mogą oni mieć więcej niż 35 lat – dodaje ppłk Balina.

Proces rekrutacyjny dla cywilów jest podzielony na kilka etapów. – W ramach kwalifikacji wstępnej do 26 maja kandydaci musieli złożyć do wojskowego centrum rekrutacji wniosek o powołanie do służby wojskowej i kwestionariusz osobowy do Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych. Właściwie złożone dokumenty otwierają kandydatom drzwi do postępowania rekrutacyjnego – wyjaśnia por. Marcin Szuber, rzecznik prasowy Centrum Szkolenia WS. – Egzaminy odbyły się niedawno w Krakowie – dodaje oficer.

Komisja egzaminacyjna sprawdzała kondycję fizyczną kandydatów, ich motywację, posiadane kwalifikacje i uprawnienia oraz wiedzę ogólną, a także wiedzę na temat wojsk specjalnych. – Z każdą edycją kursu Jata obserwujemy, że na egzaminy przychodzą kandydaci coraz lepiej przygotowani fizycznie. Mimo tego to właśnie w sali gimnastycznej lub basenie ciągle odpada największa liczba ochotników – mówi ppłk Balina. Podczas egzaminu sprawnościowego kandydaci – bez względu na płeć i wiek – musieli wykonywać te same zadania. Sprawdzana była ich siła, szybkość i wytrzymałość. Każdy z ochotników musiał zrobić m.in. jak najwięcej skłonów tułowia w przód w czasie dwóch minut, przebiec w jak najkrótszym czasie 100 metrów oraz trzy kilometry. Instruktorzy sprawdzali także umiejętność pływania kandydatów. – Nowością podczas tegorocznych kwalifikacji był sprawdzian z walki wręcz. Nie chodziło tu o samą technikę, lecz o serce do walki i motywację kandydatów – przyznaje por. Szubert.

Osoby, które zaliczyły egzamin sprawnościowy, stanęły przed komisją kwalifikacyjną. Tam weryfikowane było ich wykształcenie, znajomość języka obcego, posiadane dodatkowe uprawnienia i kwalifikacje. – Przed kandydatami teraz rozmowy z psychologami, w jednostce, do której docelowo chcieliby się dostać, oraz spotkanie z wojskową komisją lekarską – mówi por. Szubert.

Najlepszych trzydziestu kandydatów 4 września rozpocznie kurs Jata. Szkolenie będzie się składać z dwóch głównych części: 28-dniowego szkolenia podstawowego, podczas którego elewi będą się uczyć wojskowego abecadła, poznają wojskowe regulaminy, musztrę, podstawy taktyki i zasady pracy z bronią. Po przysiędze wojskowej rozpoczną siedmiomiesięczne szkolenie specjalistyczne. Będą się uczyć strzelania (i pracować na broni używanej przez specjalsów, czyli karabinku HK416), przejdą kursy SERE na poziomie A i B, będą wykonywać skoki spadochronowe, uczyć się topografii i nawigacji. Poznają zieloną taktykę, przejdą szkolenie linowe i wiele innych.

Pod koniec kursu Jata każdy z kandydatów przystąpi do selekcji w wybranej przez siebie jednostce wojsk specjalnych.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: OSL CSzWS

dodaj komentarz

komentarze


W obronie wschodniej flanki NATO
 
„Grand Quadriga ‘24”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polki pobiegły po srebro!
Mobilne dowodzenie
Wszystkie misje AWACS-a
Bohater odtrącony
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Krwawa noc pośród puszczy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ameryka daje wsparcie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wioślarze i triatlonistka na podium
Orzeł dla bohaterów
They Will Check The Training Results in Combat
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Układ nerwowy Mieczników
Cień atomowej zagłady
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wojna w świętym mieście, epilog
„Pierwsza Drużyna” na start
Zawsze gotowi do pomocy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pytania o europejską tarczę
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
NATO on Northern Track
Broń Hitlera w rękach AK
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
By Polska była bezpieczna
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pływacy i maratończycy na medal
Śladami ojca
Więcej hełmów dla żołnierzy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Na straży nieba

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO