moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przysięga stołecznych terytorialsów

Wręczenie Chorągwi Wojska Polskiego 18 SBOT, zaprzysiężenie najmłodszych służbą stołecznych żołnierzy oraz nadanie pierwszych nominacji podoficerskich stołecznym terytorialsom - to przewodnie tematy uroczystości, która odbyła się 9 lipca na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Ponad 500 żołnierzy 18 Stołecznej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej uczestniczyło w uroczystym apelu zorganizowanym z okazji wręczenia stołecznym terytorialsom Chorągwi Wojska Polskiego. Chorągiew Wojska Polskiego, która obok sztandaru jest znakiem jednostki wojskowej, symbolem sławy wojennej, tradycji, wierności i honoru, przyjął z rąk Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej generała bryg. Macieja Klisza Dowódca 18. Stołecznej Brygady OT płk. Marek Pietrzak. Uroczystość odbyła się w miejscu szczególnym sercu każdego Polaka - przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

REKLAMA

Wręczeniu Chorągwi WP towarzyszyło zaprzysiężenie ponad 70 najmłodszych służbą żołnierzy 18 SBOT, którzy przed 15 dniami rozpoczęli szkolenie podstawowe. Słowa przysięgi, wypowiedziane przez nich na sztandar, są wyrazem najwyższego zobowiązania złożonego wobec Ojczyzny i narodu. Ślubowanie oddania Ojczyźnie złożyli przed swoimi dowódcami, kolegami, powstańcami i żołnierzami AK, zaproszonymi gośćmi, a przede wszystkim przed swoimi bliskimi. Przysięga jest zwieńczeniem pierwszego etapu ich żołnierskiej drogi. Przed nimi kolejne szkolenia, tym razem indywidualne i specjalistyczne sprofilowane na prowadzenie działań w mieście. Spośród zaprzysiężonych na placu Marszałka Piłsudskiego żołnierzy, prawie 30% z nich to kobiety, które wraz ze swoimi mężami, synami czy braćmi, postanowiły spełnić patriotyczny obowiązek. Wśród nich jest pani Anna, wyróżniona listem gratulacyjnym dowódcy brygady, dla której rozpoczęcie służby wojskowej jest kontynuacją rodzinnej drogi. Dziś przysięgała w obecności swojej mamy – powstańczyni warszawskiej. Wypowiadając rotę czuła nie tylko dumę, przede wszystkim miała świadomość ogromnej wagi tych słów, ze względu na losy jej bliskich. Nowo zaprzysiężeni żołnierze stołecznej brygady dołączą do formowanego właśnie 182. Batalionu Lekkiej Piechoty, który swoją siedzibę będzie miał na terenie dzielnicy Ursynów.

Kolejnym wydarzeniem podczas dzisiejszej uroczystości były mianowania na stopień kaprala absolwentów kursu podoficerskiego SONDA. Kurs został zorganizowany przez 5 Mazowiecką Brygadę OT pod auspicjami Szkoły Podoficerskiej SONDA w Zegrzu. Szkoła ta kształci kandydatów na podoficerów z terytorialnej i zawodowej służby wojskowej, a także kandydatów z cywila.

Od pierwszej przysięgi wojskowej żołnierzy 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej minęło dopiero 8 miesięcy, a Brygada liczy już ponad 800 żołnierzy. W tym czasie skompletowany został pierwszy batalion lekkiej piechoty, rozpoczęto formowanie kolejnego batalionu. Dziś po raz pierwszy zaprezentowany został zaczątek pododdziału konnego, który będzie zabezpieczał wschodnią granicę miasta. Jego wysoka mobilność w terenie leśnym usprawni m.in. działania poszukiwacze. Mimo bardzo wstępnego etapu formowania brygada rozwija się dynamicznie, a to dzięki bardzo dobrej odpowiedzi społecznej Warszawiaków, którzy chętnie wstępują w szeregi jednostki. Nie rezygnując z dotychczasowej aktywności biorą na siebie dodatkową odpowiedzialność – gotowość do obrony Ojczyzny!

Stołeczna brygada jest jedną z najmłodszych jednostek WOT. Dynamiczny proces formowania jednostki jest możliwy dzięki dużemu zainteresowaniu służbą warszawiaków, na które znaczący wpływ ma wojna w Ukrainie. Co trzeci stołeczny Terytorials wskazuje na powód wstąpienia do WOT właśnie konflikt za naszą wschodnią granicą. Główną jednak przesłanką skłaniającą mieszkańców Warszawy do wstąpienia w szeregi Terytorialnej Służby Wojskowej jest możliwość rozwoju i łączenia jej z życiem zawodowym. Formacja ta oferuje wiele ciekawych  szkoleń, przydatnych zarówno w wojsku jak i w życiu cywilnym.

18 Stołeczna Brygada OT jest jedyną jednostką WOT, której stały rejon odpowiedzialności to całkowicie teren zurbanizowany o gęstym zaludnieniu. Z tego wynika przeznaczenie i zadania brygady, której żołnierze przygotowują się do obrony stolicy i walki w mieście. Ważną grupą zadań tak zwanego podwójnego zastosowania są działania poszukiwawczo – ratownicze – urban search and rescue. Właśnie Te kompetencje są przydatne zarówno w czasie pokoju, kryzysu, jak i wojny. Docelowo w 18. Stołecznej Brygadzie OT służyć będzie ok. 3000 żołnierzy.

Tekst: kpr. Ewelina Dudziak/ 18 SBOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT, 18 SBOT

dodaj komentarz

komentarze


Offset dla „Wisły”
 
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Lekcje z frontu
Abramsy pod dobrą opieką
Wojenny bohater na szubienicy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Zimowy sprawdzian podchorążych
Nowy szef CWCR
Śnieg może być groźną bronią
Podwójny Półmaraton Komandosa
Eurofightery znowu w Polsce
Którą drogą do armii?
Air Show ’25 – do zobaczenia
Roszady personalne w PGZ-ecie
Liban uznany za strefę działań wojennych
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Rakietowy szach
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Cud w Trewirze
Wojna o porządek świata
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
„Avenger” na Monte Cassino
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zamiana po włosku
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Mocny sygnał od NATO
Szef MON-u w Brukseli
Pierwszy skok
Invictus w zimowym stylu
Lista trupich główek
Bruksela przed szczytem
Rusza kwalifikacja wojskowa
Dobrowolsi – czas start!
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Skromny początek wielkiej wojny
Zielone światło dla Barbary
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Polska przystań brytyjskich jeńców
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nowoczesna łączność dla armii
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Tajna misja polskiej agentki
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO