moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rekrutacja kandydatów na studia wojskowe

Rozmowa kwalifikacyjna i test sprawności fizycznej to kolejny etap walki o indeks Wojskowej Akademii Technicznej. Egzaminy dla kandydatów na przyszłych oficerów potrwają w dniach 10–14 lipca oraz 17–21 lipca 2023 r. w Studium Wychowania Fizycznego WAT. Osoby, które nie zdawały języka angielskiego na maturze, czeka dodatkowo test zorganizowany przez uczelnię.

Limit przyjęć w roku akademickim 2023/2024 wynosi rekordową liczbę 1018 miejsc na 13 kierunkach studiów, jednak chętnych do studiowania w Akademii jest znacznie więcej. Na Portalu Rekrutacyjnym Wojska Polskiego swoje zgłoszenia złożyło ponad 3 tys. osób. Największym zainteresowaniem cieszą się takie kierunki jak logistyka, inżynieria bezpieczeństwa, kryptologia i cyberbezpieczeństwo czy geodezja i kartografia.

Test sprawności fizycznej i rozmowa kwalifikacyjna wraz z wynikami maturalnymi wskażą, którzy kandydaci są najlepsi. Test zweryfikuje siłę, szybkość i wytrzymałość, a rozmowa predyspozycje do bycia żołnierzem. Postępowanie rekrutacyjne zakończy się 28 lipca 2023 r., a 1 sierpnia zostaną ogłoszone listy osób przyjętych na studia.

REKLAMA

Słowa otuchy od rektora

W pierwszym dniu egzaminów z kandydatami spotkał się Rektor-Komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak. „Bardzo się cieszę, że chcecie wstąpić w szeregi największej uczelni wojskowo-cywilnej w naszym kraju. Kierunki studiów, które wybraliście mają ogromne znaczenie dla Sił Zbrojnych RP i obronności Polski. Wychodząc naprzeciw Waszym oczekiwaniom i wymogom otaczającego nas świata, Wojskowa Akademia Techniczna stale poszerza swoją ofertę edukacyjną. Nowością w ofercie studiów wojskowych są chociażby technologie elektroniczne i telekomunikacyjne, które mają charakter praktyczny. Za kilka lat będziecie służyć w Wojsku Polskim jako oficerowie, wysokiej klasy specjaliści-inżynierowie i dowódcy plutonów. Już teraz życzę Wam sukcesów i gratuluję wyboru Wojskowej Akademii Technicznej” – mówił Rektor-Komendant.

Egzamin sprawności fizycznej i rozmowa kwalifikacyjna odbywają się tego samego dnia. Każdemu kandydatowi przydzielony został indywidualny termin. Przed przystąpieniem do egzaminów sprawdzane są dokumenty kandydata, m.in. świadectwo dojrzałości.

Tężyzna fizyczna

Bycie żołnierzem wymaga dobrej formy fizycznej, dlatego testy sprawnościowe stanowią jeden z ważniejszych etapów w rekrutacji na studia wojskowe. Podczas egzaminów oceniane są siła, szybkość i wytrzymałość w trzech konkurencjach sportowych. Dla kobiet są to: zwis o ugiętych ramionach na drążku, bieg zygzakiem, tzw. „koperta” i bieg na dystansie 800 m. Mężczyźni wykonują podciąganie na drążku, bieg wahadłowy 10×10 m i bieg na dystansie 1000 m. Wyniki każdej konkurencji przeliczane są na punkty rekrutacyjne. Kandydat może uzyskać maksymalnie 20 punktów – z testu siły i z testu szybkości po osiem punktów oraz z testu wytrzymałości cztery punkty. Warunkiem zaliczenia sprawdzianu jest uzyskanie minimum trzech punktów rekrutacyjnych. „Solidnie przygotowałam się do egzaminu i nie okazał się dla mnie trudny. Myślę, że większość kandydatów zrobiła tak samo, w końcu sprawność fizyczna w wojsku do podstawa” – przyznaje jedna z kandydatek na studia.

Dlaczego zawód żołnierz?

Predyspozycje kandydata do wykonywania zawodu żołnierza oraz trafność wyboru kierunku studiów oceniane są podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Na jej wynik mają też wpływ doświadczenia i kompetencje kandydata, motywacja do służby w wojsku oraz zainteresowania techniczne i przynależność do organizacji proobronnych. Rozmowę, z której można uzyskać maksymalnie 30 punktów rekrutacyjnych przeprowadza przedstawiciel wybranego przez kandydata wydziału akademickiego.

Badania lekarskie

Lista kandydatów wstępnie zakwalifikowanych do przyjęcia na studia wojskowe zostanie ogłoszona każdorazowo po zakończeniu testu sprawności fizycznej i rozmowy kwalifikacyjnej oraz analizie wyników na świadectwie dojrzałości. Kolejny etap to badania lekarskie, które częściowo odbędą się na terenie uczelni. Pozytywne orzeczenie o zdolności do pełnienia zawodowej służby wojskowej warunkuje ostateczne przyjęcie na studia.

Wcześniejsze etapy rekrutacji

Przed przystąpieniem do testów sprawnościowych i rozmowy kwalifikacyjnej kandydaci na studia wojskowe musieli przejść kilka etapów rekrutacji. Na początku składali wniosek w Wojskowym Centrum Rekrutacji (WCR), a następnie rejestrowali się w Portalu Rekrutacyjnym Wojska Polskiego. Po otrzymaniu od WCR skierowania na badania psychologiczne i pozytywnym ich przejściu, kandydaci dokonywali rejestracji w Internetowej Rejestracji Kandydatów, gdzie m.in. wskazywali interesujący ich kierunek studiów.

Korzyści dla podchorążych

Zgodnie z przepisami Ustawy o obronie Ojczyzny, nowo przyjęci podchorążowie na pierwszym roku studiów będą żołnierzami dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, a od drugiego roku zyskają status żołnierzy zawodowych. Każdy student wojskowy otrzymuje miesięczne uposażenie. Na pierwszym roku studiów wynosi ono 4960 zł i wzrasta w kolejnych latach nauki.  Podchorążowie mają zapewnione bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie i umundurowanie. Tok studiów wojskowych wzbogacony jest o praktyki i specjalistyczne szkolenia prowadzone w jednostkach wojskowych oraz w  centrach szkoleń i  instytucjach naukowo-badawczych na terenie całego kraju. Dodatkowym atutem dla żołnierzy i ich rozwoju zawodowego jest postępująca modernizacja Sił Zbrojnych RP, w tym zakupy nowoczesnego sprzętu, który będą eksploatować jako specjaliści w jednostkach wojskowych.

Zostań podchorążym WAT – film
Test sprawności fizycznej – film instruktażowy

Tekst: Paulina Arciszewska-Siek

red. PZ

autor zdjęć: Alicja Szulc

dodaj komentarz

komentarze


W rezerwie pasywnej będą oceny
 
Skromny początek wielkiej wojny
Zielone światło dla Barbary
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zimowy sprawdzian podchorążych
Rusza kwalifikacja wojskowa
Pierwszy skok
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Lista trupich główek
Rakietowy szach
Roszady personalne w PGZ-ecie
Cud w Trewirze
Lekcje z frontu
Podwójny Półmaraton Komandosa
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Gwiazdy sportu dają lekcję
Zachód przeciwko „korsarzom”
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Będą kolejne „Daglezje-P”
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zamiana po włosku
Offset dla „Wisły”
Śnieg może być groźną bronią
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Którą drogą do armii?
Wojna o porządek świata
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Abramsy pod dobrą opieką
Bruksela przed szczytem
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Jakie podwyżki dla żołnierzy
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Nowe śmigłowce kawalerii
Eurofightery znowu w Polsce
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Invictus w zimowym stylu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Liban uznany za strefę działań wojennych
„Avenger” na Monte Cassino
Ślubowanie kadetów OPW
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Dobrowolsi – czas start!
Spadochroniarze na Podlasiu
Szef MON-u w Brukseli
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO