moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Cyberżołnierze na szczycie NATO

Polscy żołnierze wojsk obrony cyberprzestrzeni zostali zaangażowani do działań mających zapewnić bezpieczeństwo podczas szczytu NATO, który odbył się w Wilnie. Współdziałali przy tym z sojusznikami z innych państw. – Współpraca międzynarodowa jest kluczem do zapewnienia bezpieczeństwa – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Odbywający się co roku szczyt NATO to najważniejsze spotkanie członków Sojuszu, podczas którego przywódcy państw omawiają wyzwania związane z bezpieczeństwem i wyznaczają dalsze kierunki działania. W zabezpieczaniu zakończonego dwa dni temu szczytu w Wilnie, który już został uznany za historyczne wydarzenie, brali udział Polacy. Poinformował o tym minister obrony Mariusz Błaszczak. „Współpraca międzynarodowa jest kluczem do zapewnienia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Cieszę się, że polscy żołnierze razem z sojusznikami mogli wzmocnić sferę cyberbezpieczństwa podczas tak ważnego wydarzenia” – napisał szef MON-u w mediach społecznościowych.

Polscy żołnierze zostali zaangażowani do wsparcia działań mających na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa obrad na Litwie w ramach porozumienia VCISC (ang. Virtual Cyber Incident Support Capability). – Zapewnia ono zdolność do wirtualnego, szybkiego reagowania na wrogie i złośliwe działania w cyberprzestrzeni. Gdyby którykolwiek z członków NATO uznał, że potrzebuje wsparcia w tym zakresie, może dzięki temu zwrócić się o nie do sojuszników – mówi ppłk Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. – Można powiedzieć, że VCISC działa na podobnej zasadzie jak siły szybkiego reagowania NATO, tylko że może przystąpić do działania niemal od razu, bo nie ma konieczności transportowania żołnierzy na teren innego państwa – zaznacza.

REKLAMA

O utworzeniu VCISC zadecydowali sojusznicy podczas ubiegłorocznego szczytu Sojuszu. Uznali wówczas, że będzie to ważny element realizowanej przez NATO polityki odstraszania i obrony. Spotkanie w Wilnie było pierwszym testem tych zdolności. Do działania zostali zaangażowani żołnierze z Litwy i Polski, a także Belgii, Holandii, Turcji, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Norwegii, Estonii i Albanii. – Co istotne, żadne z państw nie musiało kierować do Wilna swoich przedstawicieli. Wsparcie litewskiego Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, które podczas wydarzenia odpowiadało za działania w czwartej domenie operacyjnej, było realizowane zdalnie – mówi rzecznik prasowy DKWOC. Sprawdzian nowych natowskich zdolności zakończył się sukcesem. – Cieszę się, że zbudowaliśmy kompetencje, które pozwalają zarówno bronić naszych systemów, jak i wspierać sojuszników – powiedział gen. bryg. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Ale cyberżołnierze to niejedyni polscy wojskowi, którzy byli zaangażowani w zabezpieczenie natowskiego spotkania. Na Litwę zostali skierowani też specjalsi z GROM-u i Formozy. Liczący 75 osób kontyngent wyposażono m.in. w śmigłowce Black Hawk, Mi-17 oraz system zwalczania bezzałogowych statków powietrznych Sky CTRL. Podczas działań polscy żołnierze współpracowali z sojusznikami z Litwy.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DKWOC

dodaj komentarz

komentarze


Oczy na Kijów
 
Polsko-litewskie konsultacje
Roczny dyżur spadochroniarzy
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Spędź wakacje z wojskiem!
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Unowocześnione Rosomaki dla wojska
Ostatnia niedziela…
Śmierć przyszła po wojnie
Feniks – następca Mangusty?
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Wsparcie MON-u dla studentów
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Biało-czerwona nad Wilnem
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Oficerskie gwiazdki dla absolwentów WAT-u
Olimp gotowy na igrzyska!
Konsultacje polsko-niemieckie w Warszawie
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Szkolenie na miarę czasów
Za zdrowie utracone na służbie
Serwis bliżej domu
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Mark Rutte pokieruje NATO
Pancerniacy trenują cywilów
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Prezydent Zełenski w Warszawie
Lato pod wodą
Szkolenie do walk w mieście
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Pancerny sznyt
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Zdzisław Krasnodębski – bohater bitwy o Anglię
Strzelnice dla specjalsów
RBN przed szczytem NATO
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Walka – tak, ale tylko polityczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Jak usprawnić działania służb na granicy
Czujemy się tu jak w rodzinie
Spadochroniarze na warcie w UE
Szpital u „Troski”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO