moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejni dobrowolsi rozpoczynają szkolenie

Tylko w tym roku przysięgę wojskową po odbyciu dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej złożyło ponad 13,5 tys. ochotników. Teraz przed taką szansą stają kolejne osoby. Dziś rusza szkolenie w ramach V tegorocznego turnusu. W 21 jednostkach wojskowych w całej Polsce służbę rozpocznie ponad 2 tys. osób.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona przepisami ustawy o obronie ojczyzny. DZSW składa się z dwóch etapów: 27-dniowego szkolenia podstawowego zakończonego przysięgą wojskową oraz trwającego do 11 miesięcy szkolenia specjalistycznego połączonego z wykonywaniem obowiązków na konkretnym stanowisku służbowym. – Z takiej możliwości zostania żołnierzem korzysta coraz więcej osób. Tylko od stycznia tego roku przysięgę wojskową po odbyciu szkolenia podstawowego złożyło ponad 13,5 tys. ochotników – zaznacza gen. bryg Mirosław Bryś, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

REKLAMA

Przed szansą na zostanie żołnierzem stają właśnie kolejni ochotnicy. Dziś rusza piąty w tym roku turnus dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. – Wypełniliśmy w 98% limit miejsc na ten turnus. W sumie szkolenie rozpoczyna ponad 2 tys. ochotników – mówi ppłk Justyna Balik, rzecznik prasowy CWCR-u. Kandydaci stawili się w 21 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju, m.in. w 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Braniewie, 6 batalionie dowodzenia w Krakowie i 1 batalionie czołgów w Żurawicy.

Szkolenie krok po kroku

Kandydaci na żołnierzy rozpoczną pobyt w wojsku od szkolenia podstawowego. W trakcie 27 dni będą przyswajać wiedzę m.in. na temat regulaminów i musztry, zasad posługiwania się bronią oraz podstawowymi środkami łączności. Czekają ich też zajęcia z taktyki, ze strzelania, z OPBMR (ochrony przed bronią masowego rażenia), rozpoznania, terenoznawstwa, ratownictwa i SERE. W programie szkolenia nie zabraknie zagadnień z podstaw komunikacji strategicznej, cyberbezpieczeństwa oraz zarządzania kryzysowego. Jak podkreśla ppłk Balik, jeszcze w trakcie szkolenia podstawowego z każdym ochotnikiem spotka się przedstawiciel WCR, aby przedstawić mu informacje co do możliwości dalszej służby. – Na podstawie wcześniej złożonego wniosku, ale też oczekiwań, predyspozycji oraz zaangażowania w dotychczasowe szkolenie, kandydat otrzyma propozycję służby na konkretnym stanowisku. Jeśli je wybierze, zostanie mu ono zarezerwowane do czasu złożenia przez niego przysięgi i rozpoczęcia drugiego etapu, czyli szkolenia specjalistycznego – tłumaczy ppłk Balik.

Podsumowaniem szkolenia podstawowego będzie teoretyczno-praktyczny tekst umiejętności, m.in. strzeleckich, saperskich czy udzielania pierwszej pomocy. Tych, którzy zaliczą go pomyślnie, czeka przysięga wojskowa. Już po niej ochotnik będzie mógł zakończyć szkolenie, zasilając rezerwę aktywną lub pasywną, albo kontynuować szkolenie specjalistyczne. – Na to ostatnie decyduje się średnio około 70% osób po szkoleniu podstawowym. Etap specjalistyczny trwa do 11 miesięcy, w zależności od wybranej specjalności. Inaczej wygląda to bowiem w przypadku np. celowniczego karabinu maszynowego, operatora drona, a inaczej kierowcy czołgu – mówi gen. bryg Bryś.

Zostać zawodowcem

Odbycie pełnego cyklu służby dobrowolnej stanowi dla ochotników pierwszy krok na drodze do ubiegania się o powołanie w szeregi armii zawodowej. Jeśli ochotnik zechce wstąpić do wojska, będzie musiał przejść m.in. bardziej szczegółowe badania lekarskie i testy psychologiczne do służby zawodowej. Nie bez znaczenia będą predyspozycje danego żołnierza i jego postępy w trakcie wcześniejszego szkolenia. – Od początku funkcjonowania ustawy o obronie ojczyzny do służby zawodowej zostało powołanych ponad 11,7 tys. ochotników po DZSW – informuje ppłk Balik. Ci z kandydatów, którzy nie spełnią oczekiwań lub nie przejdą badań do służby zawodowej, będą mogli zasilić szeregi aktywnej rezerwy lub Wojsk Obrony Terytorialnej.

O powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej może ubiegać się ochotnik minimum 18-letni, który m.in. posiada polskie obywatelstwo, zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby, nieposzlakowaną opinię i nie był karany za przestępstwo umyślne. Osoba zainteresowana szkoleniem musi w pierwszej kolejności złożyć wniosek o powołanie do dowolnie wybranego wojskowego centrum rekrutacji.

Więcej szczegółów można uzyskać w WCR lub dzwoniąc na infolinię 800 180 110 (działa codziennie od 8.00 do 22.00). Akces do służby można też zgłosić poprzez portal rekrutacyjny WP: Portal Rekrutacyjny Wojska Polskiego (zostanzolnierzem.pl), gdzie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i czekać na kontakt z WCR-u.

Według pierwotnych założeń w 2022 roku szkolenie w ramach DZSW miało przejść 15 tys. osób. Ostatecznie wojsko przeszkoliło o tysiąc więcej. W tym roku plany zakładają przeszkolenie 25 tys. ochotników.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Damian Łubkowski, 17 WBZ, plut. Aleksander Perz

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, część trzecia
 
NATO na północnym szlaku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Zmiany w dodatkach stażowych
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Mundury w linii... produkcyjnej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Rakiety dla Jastrzębi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kurs z dzwonem
Wojna w świętym mieście, część druga
Barwy walki
Ocalały z transportu do Katynia
Święto wojskowego sportu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Odstraszanie i obrona
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Strażacy ruszają do akcji
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Sprawa katyńska à la española
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, epilog
Optyka dla żołnierzy
Szarża „Dragona”
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Zbrodnia made in ZSRS
Przygotowania czas zacząć
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Głos z katyńskich mogił
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ogień w podziemiu
Na straży wschodniej flanki NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ramię w ramię z aliantami
25 lat w NATO – serwis specjalny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO