moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Powstaje 2 Korpus Polski

O tym, że gen. dyw. Adam Joks zostanie dowódcą tworzonego właśnie 2 Korpusu Polskiego, minister Mariusz Błaszczak poinformował podczas szkolenia polskich i amerykańskich pilotów śmigłowców na 21 Centralnym Poligonie Lotniczym. Generał obejmie stanowisko 1 sierpnia i będzie odpowiedzialny m.in. za współpracę z amerykańską armią, która stacjonuje w Polsce.

Minister obrony narodowej wręczył dziś gen. dyw. Adamowi Joksowi powołanie na stanowisko dowódcy 2 Korpusu Polskiego. Przekazanie nominacji odbyło się na 21 Centralnym Poligonie Lotniczym. – Korpus będzie organizowany przez gen. Joksa, a powstanie po to, by zwiększyć interoperacyjność ze Stanami Zjednoczonymi. To wzmocni zdolności obronne Wojska Polskiego – powiedział Mariusz Błaszczak i przypomniał, że gen. Joks przez ostatnie dwa lata był zastępcą dowódcy V Korpusu US Army. – Chcę wykorzystać doświadczenia gen. Joksa, które zdobył do tej pory w 5 Korpusie. Ten związek taktyczny dowodzi całymi siłami zbrojnymi US Army na wschodniej flance NATO – wyjaśnił minister.

 

REKLAMA

 

To właśnie na jego wzór zostanie zorganizowany 2 Korpus Polski, dlatego w strukturach powstającej formacji znajdzie się m.in. element sił powietrznych związany ze śmigłowcami Apache. Korpus będzie odgrywał kluczową rolę w prowadzeniu ewentualnej narodowej i sojuszniczej operacji obronnej Polski. Gen. dyw. Adam Joks obejmie stanowisko 1 sierpnia.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski oraz gen. Joks obserwowali również wspólne szkolenie polskich pilotów W3 Sokół i amerykańskich pilotów Apache’y. – Byliśmy pod wielkim wrażeniem tego, co dziś zobaczyliśmy – mówił szef resortu obrony i przypomniał, że polska armia zakupi 96 Apache’y. – Jeszcze przed realizacją tego kontraktu Wojsko Polskie będzie wykorzystywało osiem śmigłowców Apache użyczonych nam przez amerykańską armię. To będzie bardzo silne wzmocnienie polskich sił zbrojnych – zapewniał minister Błaszczak. – Naszym celem jest zbudowanie tak silnego wojska, by Polska nie została zaatakowana przez Rosję. Naszym celem jest odstraszanie i jest to dokonywane w ścisłej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Doprowadzimy do tego, że czołgi Abrams i śmigłowce Apache zamkną bramę brzeską, czyli kierunek potencjalnego ataku na Polskę – dodał Błaszczak. Minister poinformował również, że pierwsi przyszli piloci Apache’y wylecą na szkolenie do USA już w sierpniu. – Osiem śmigłowców Apache trafi do nas, gdy zostaną przeszkoleni piloci oraz technicy – zapowiedział Błaszczak. Polska armia będzie korzystać z użyczonych platform do momentu dostaw zakupionego sprzętu.

Z kolei Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, wyznał, że czuje dumę, oglądając wspólne szkolenie polskich i amerykańskich lotników. – Apache’e są najbardziej zaawansowanymi śmigłowcami na świecie. Są nazywane latającymi czołgami, co mówi wszystko, co powinniśmy o nich wiedzieć – powiedział ambasador. – To, co czyni to szkolenie jeszcze bardziej niezwykłym, to to, że już wkrótce właśnie polscy piloci będą siedzieć za sterami Apache’y – dodał.

Gen. dyw. Adam Joks przez ostatnie dwa lata był zastępcą dowódcy V Korpusu US Army, który stacjonuje w Fort Knox. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, Politechniki Warszawskiej, Europejskiego Centrum Studiów Bezpieczeństwa w Garmisch-Partenkirchen oraz Akademii Wojennej Wojsk Lądowych w Carlisle Barracks w USA. Służył m.in. w 13 Pułku Zmechanizowanym, 9 Ośrodku Szkolenia Specjalistów Czołgowych i 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej. Dowodził także Centralną Grupą Wsparcia Współpracy Cywilno-Wojskowej w Kielcach i 6 Brygadą Powietrznodesantową. Kierował sztabem Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu, był również zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Od 2019 roku pełnił służbę na stanowisku dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC).

Ewa Korsak

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


„Grand Quadriga ‘24”
 
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Serwis K9 w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojna w świętym mieście, epilog
Broń Hitlera w rękach AK
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zawsze gotowi do pomocy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Nowe zadania szefa SKW
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Po śladach polskich bohaterów
Mobilne dowodzenie
Bohater odtrącony
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Abramsy w pętli
Więcej hełmów dla żołnierzy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polki pobiegły po srebro!
Cień atomowej zagłady
Pływacy i maratończycy na medal
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
NATO on Northern Track
Wszystkie misje AWACS-a
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
By Polska była bezpieczna
Krwawa noc pośród puszczy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Pierwsza Drużyna” na start
Flota Bayraktarów w komplecie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO