Ostrzelanie szkoły, pożar i kilkudziesięciu rannych, którym trzeba pomóc. To na szczęście tylko scenariusz ćwiczenia, które zakończyło dwutygodniowy kurs combat medic prowadzony pod okiem amerykańskich gwardzistów Stanu Illinois oraz instruktorów CS WOT. Szkolenie zostało przygotowane w oparciu o 125. blp w Lesznie a poszkodowanymi byli uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących we Włoszakowicach k. Leszna.
Scenariusz zakładał, że wojska przeciwnika zaatakowały szkołę. W wyniku ostrzału, kilkudziesięciu uczniów zostało rannych. Na pomoc wezwano pododdział Terytorialsów. Zadaniem żołnierzy było zabezpieczenie miejsca zdarzenia, ewakuacja rannych, a także udzielenie pomocy poszkodowanym oraz wezwanie transportu medyczny, w tym śmigłowca.
Działania ratowników wymagają doświadczenia, ale również kreatywności i uważności na zmienność akcji. Zdarzenia typu MASCAL na pewno nie są łatwe. Ratownicy- żołnierze muszą nie tylko przeprowadzić triage, czy udzielić pierwszej pomocy medycznej. Ich zadaniem jest również ewakuacja rannych w zmiennych warunkach bojowych. Obserwowałem ich podczas kursu i jestem zadowolony z ich postawy i chęci do nauki. Niektórzy z nich, na co dzień pracują w służbie zdrowia – mówi ppłk Wojciech GOSIEWSKI, dowódca 125. batalionu lekkiej piechoty w Lesznie, który jest jednym z pododdziałów 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Umiejętności i przygotowanie Terytorialsów ocenił również jeden z instruktorów NG Stanu Illinois:
Przyjechaliśmy tu ze względu na polskich żołnierzy, którym dedykowany był ten kurs. Uważam, że są fantastyczni. Staraliśmy się zachować realizm warunków bojowych. Takie ćwiczenie na pewno pomaga przygotować się na tego typu zdarzenia masowe (MASCAL). Żołnierze WOT wypadli dziś naprawdę dobrze. Są dobrymi uczniami i lubią się uczyć.
Szkolenie Combat Medic to cenne doświadczenie, ponieważ pokazuje nam, jak zachować się na polu walki. Takie warunki bardzo różnią się od cywilnej pierwszej pomocy. Uczymy się zgrywania całymi zespołami. Nie znaliśmy scenariusza ćwiczenia końcowego, więc towarzyszył nam stres, który trzeba było opanować, by uspokajać wystraszonych poszkodowanych. Zadymienie w szkole nie ułatwiało nam ewakuacji, ale takie elementy pozwalają nam obyć się z ewentualną trudną sytuacją. Przede wszystkim staramy się wykonać zadanie jak najlepiej a później przychodzi czas na podsumowanie i przemyślenia, co można było zrobić lepiej – tłumaczy uczestnik szkolenia z 12. WBOT.
W ćwiczenie zaangażowała się także straż pożarna oraz policja.
W dwóch tegorocznych edycjach przygotowanego kursu COMBAT MEDIC – ratowników pola walki, udział wzięło niemalże 200 żołnierzy z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z całego kraju. Sześciodniowe szkolenia zorganizowane przez CSWOT we współpracy z Gwardią Narodową Stanu Illinois realizowane były jednocześnie w 125. batalionie lekkiej piechoty w Lesznie oraz 112. blp w Oświęcimiu.
20. lipca podpisano porozumienie o współpracy między CS WOT a 129. Regional Training Institute ze Springfield. Oznacza to dalsze, wspólne działania również dla wielkopolskich Terytorialsów.
Tekst: por. Anna JASIŃSKA- PAWLIKOWSKA
autor zdjęć: DWOT
komentarze