moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Powstaną Akademia HIMARS i 1 Brygada Rakiet

Efektowne zakończenie szkolenia pierwszych polskich załóg wyrzutni HIMARS. Mariusz Błaszczak obserwował na poligonie w Toruniu premierowe strzelania dostarczonych już do Wojska Polskiego wyrzutni rakietowych, których zasięg wynosi nawet 300 km. Uzbrojenie to trafi do wyposażenia 1 Brygady Rakiet, której utworzenie zapowiedział szef MON-u.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podpisał dziś na poligonie w Toruniu decyzję o utworzeniu Akademii HIMARS. Pod okiem amerykańskich instruktorów będą się tam szkolić załogi tych wyrzutni: dowódcy, operatorzy uzbrojenia oraz kierowcy. Akademia zostanie sformowana na wzór tej szkolącej kadry na potrzeby czołgów Abrams i jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej: „będzie służyła wszystkiemu, co związane jest z logistyką, z serwisem HIMARS-ów”. Dzięki niej Polska uzyska także kompetencje w zakresie szkolenia specjalistów i kadry dowódczej. – Akademia będzie też służyć do współpracy z sojusznikami z państw bałtyckich, gdyż Estonia, Litwa i Łotwa zamówiły wyrzutnie HIMARS. Jesteśmy otwarci, jeśli chodzi o szkolenie także ich załóg – dodał Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

W związku ze wdrażaniem do Wojska Polskiego nowego uzbrojenia szef resortu obrony powołał również nową jednostkę wojskową – 1 Brygadę Rakiet. – Będzie się ona znajdowała w dwóch lokalizacjach: w Toruniu i Orzyszu i wejdzie w skład 16 Dywizji Zmechanizowanej – powiedział Mariusz Błaszczak. – Ostatni dywizjon rakietowy został rozwiązany 18 lat temu. Te zaniedbania musimy dziś nadrabiać. Proces wzmacniania Wojska Polskiego trwa, ale to wszystko wymaga czasu. Jeśli proces będzie kontynuowany, to za dwa lata Polska będzie miała najsilniejsze wojska lądowe w Europie – dodał minister.

Punktem kulminacyjnym wizyty szefa MON-u na poligonie w Toruniu była prezentacja możliwości bojowych wyrzutni HIMARS. Był to finał trzytygodniowego szkolenia, które dowódcy, operatorzy uzbrojenia i kierowcy przeszli w Polsce pod okiem amerykańskich instruktorów. Szef resortu obrony podkreślał, jakim przełomem w kwestii bezpieczeństwa Polski są wyrzutnie HIMARS. – Widzieliśmy w akcji HIMARS-y, których zasięg to 300 km – mówił Błaszczak. Szef MON-u podkreślał również, że HIMARS-y udowodniły swoją wartość w Ukrainie i w rękach tamtejszych żołnierzy znacząco przyczyniają się do zatrzymania inwazji rosyjskiej. – Kontrakt na zakup wyrzutni HIMARS został podpisany w 2019 roku. Dziś na polskiej ziemi są już pierwsze wyrzutnie. Negocjujemy kolejny kontrakt, na który uzyskaliśmy zgodę władz amerykańskich. Kongres USA wyraził zgodę na zakup kolejnych 500 wyrzutni – podkreślił szef resortu obrony.

Pierwsze systemy wyrzutni rakietowych HIMARS trafiły do Polski w maju tego roku. Broń została dostarczona Polsce na mocy umowy podpisanej w 2019 roku, która zakłada zakup 18 wyrzutni bojowych. Oprócz wyrzutni bojowych Polska cztery lata temu kupiła również wyrzutnie szkoleniowe, zapas amunicji rakietowej GMLRS i ATACMS oraz ćwiczebnej (LCRRPR), pojazdy dowodzenia i wozy zabezpieczenia technicznego. Wszystkie zamówione dotychczas wyrzutnie M142 HIMARS zostaną dostarczone w tym roku i trafią do 16 Dywizji. Ministerstwo Obrony Narodowej podkreśla, że obecne dostawy HIMARS-ów to pierwszy krok do budowania zdolności operacyjnych Wojska Polskiego w zakresie rażenia celów oddalonych nawet o kilkaset kilometrów. Następnym etapem jest dostarczenie kolejnych wyrzutni HIMARS, a także polskiej produkcji pojazdów kołowych (od wozów z napędem 4 × 4 po platformy na podwoziach 8 × 8), bezzałogowych statków powietrznych czy systemów radiolokacyjnych. „Wszystkie wyrzutnie rakietowe, zarówno M142 HIMARS, w tym również docelowo te, które są obecnie dostarczane, jak i K239 Chumnoo, zostaną zintegrowane z polskim systemem zarządzania walką Topaz oraz podwoziami Jelcz” – informuje Centrum Operacyjne MON.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON, Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
 
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Flota Bayraktarów w komplecie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Pytania o europejską tarczę
Wioślarze i triatlonistka na podium
They Will Check The Training Results in Combat
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Grand Quadriga ‘24”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wszystkie misje AWACS-a
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Śladami ojca
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Nowe zadania szefa SKW
Zawsze gotowi do pomocy
„Pierwsza Drużyna” na start
Po śladach polskich bohaterów
Mobilne dowodzenie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Krwawa noc pośród puszczy
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
NATO on Northern Track
By Polska była bezpieczna
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Na straży nieba
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Układ nerwowy Mieczników
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polki pobiegły po srebro!
Broń Hitlera w rękach AK
Abramsy w pętli
Ameryka daje wsparcie
Premier odwiedził WZZ Podlasie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO