moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Śmigłowce w ochronie wschodniej granicy

Lotnicy doświadczeni w operacjach w Afganistanie i Iraku wzmocnili polską granicę z Białorusią. – Nie zawahają się użyć uzbrojenia – zapowiedział gen. dyw. Marek Sokołowski podczas odprawy, którą w Białymstoku zwołał minister Mariusz Błaszczak. — Dzięki służbie żołnierzy Wojska Polskiego nie uda się zdestabilizować wschodniej części naszego kraju – zapewnia szef resortu obrony.

W Białymstoku zakończyła się odprawa ministra Mariusza Błaszczaka z żołnierzami Wojska Polskiego. Omawiano m.in. kwestię zwiększenia liczby żołnierzy na granicy z Białorusią i wydzielenia dodatkowego wsparcia do ochrony granicy. Obecny na odprawie gen. dyw. Marek Sokołowski, inspektor szkolenia w Dowództwie Generalnym RSZ, powiedział, że na wschodnią granicę Polski zostały przegrupowane śmigłowce oraz ich załogi z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Lotnicy przeprowadzili już rekonesans dotyczący miejsca stacjonowania. Wiadomo, że chodzi o dwie lokalizacje przy wschodniej granicy. Załogi śmigłowców w razie jakiegokolwiek zagrożenia będą mogły reagować natychmiast. – Śmigłowce są uzbrojone i gotowe do walki. Jest tu część bardzo doświadczonych pilotów, (…) którzy jeszcze ze mną w Afganistanie i w Iraku używali uzbrojenia pokładowego i rakiet. Jeżeli cokolwiek będzie niepokojącego, nie zawahają się użyć uzbrojenia – zapewnił generał Sokołowski.

Minister Mariusz Błaszczak zaznaczył, że naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej przez białoruskie śmigłowce, do którego doszło dwa dni temu, nie było ostatnim tego typu zdarzeniem. – Z całą pewnością musimy liczyć się z kolejnymi prowokacjami, zwłaszcza w roku wyborczym. Dzięki służbie żołnierzy Wojska Polskiego nie uda się zdestabilizować części wschodniej naszego kraju – zapewnił szef MON-u. Jednocześnie podkreślił, że odpowiedzią na incydent z 1 sierpnia jest właśnie zwiększenie liczebności wojska na wschodniej granicy. – Wszystkie instrumenty są w ręku polskich żołnierzy. W sytuacji adekwatnej mogą oni posługiwać się bronią. Są to żołnierze doświadczeni, po misjach – mówił minister.

REKLAMA

Zapowiedział również wzmocnienie bezpieczeństwa Polski radarami Bystra. – To znacząco wzmocni możliwości działań przeciwlotniczych i przeciwrakietowych. Do 2015 roku likwidowano jednostki wojskowe. My tworzymy nowe. Ten proces będzie postępował – oświadczył. Podczas wizyty na Podlasiu Mariusz Błaszczak spotkał się również z żołnierzami, którzy pełnią dziś służbę na wschodniej granicy.

Z kolei w 14 Pułku Przeciwpancernym w Suwałkach odbyło się dziś spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą. – Dzisiaj granice Polski i Litwy to granice wolnego świata powstrzymującego napór przed despotią ze wschodu. Właśnie na naszych granicach zatrzymują się najróżniejsze hybrydowe ataki, które obserwujemy od dwóch lat. Rosja i Białoruś zwiększają napór na granice, musimy mieć świadomość, że liczba tych prowokacji będzie rosła – mówił premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że tematem rozmów z prezydentem Nausėdą byli rosyjscy najemnicy z Grupy Wagnera, którzy obecnie stacjonują na Białorusi. – Ich obecność na tym terenie to testowanie przez Rosję i Białoruś reakcji Polski oraz naszych sojuszników – powiedział Morawiecki. Ostrzegł też, że Grupa Wagnera może prowadzić akcje sabotażowe.

Zarówno polski szef rządu, jak i litewski prezydent zapewniali, że NATO jest siłą, która powstrzyma rosyjską agresję. – Jestem bardzo wdzięczny naszym litewskim przyjaciołom za współpracę wojskową oraz za wspólną obietnicę, że będziemy bronić każdego skrawka ziemi państw należących do Sojuszu – powiedział Mateusz Morawiecki.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON, KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Wojenny bohater na szubienicy
 
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Cud w Trewirze
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Polska przystań brytyjskich jeńców
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zamiana po włosku
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Pierwszy skok
Skromny początek wielkiej wojny
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Offset dla „Wisły”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Podwójny Półmaraton Komandosa
Roszady personalne w PGZ-ecie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Śnieg może być groźną bronią
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Lista trupich główek
Rakietowy szach
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zimowy sprawdzian podchorążych
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Eurofightery znowu w Polsce
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
„Avenger” na Monte Cassino
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Szef MON-u w Brukseli
Nowy szef CWCR
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Invictus w zimowym stylu
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Abramsy pod dobrą opieką
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zielone światło dla Barbary
Nowoczesna łączność dla armii
Którą drogą do armii?
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Bruksela przed szczytem
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Liban uznany za strefę działań wojennych
Dobrowolsi – czas start!
Tajna misja polskiej agentki
Wojna o porządek świata
Lekcje z frontu
Mocny sygnał od NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO