moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nominacje generalskie na święto wojska

21 oficerów z wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej, wojsk obrony terytorialnej i wojsk obrony cyberprzestrzeni otrzyma nominacje na stopnie generalskie i admiralskie – poinformowało dziś Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Akty mianowania wręczy im prezydent Andrzej Duda 14 sierpnia – w przeddzień Święta Wojska Polskiego.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało, że zwierzchnik sił zbrojnych mianował 21 oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie. Dwóch otrzyma awans na generała broni, sześciu na generała dywizji, 11 na generała brygady i dwóch na kontradmirała Wojska Polskiego.

Na stopień generała broni Wojska Polskiego mianowani zostali:

 

 

Gen. dyw. Dariusz Łukowski – zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego; wcześniej służył na stanowisku m.in. szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, był szefem Zarządu Planowania Logistyki – P4 w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, dowodził również 1 Brygadą Logistyczną w Bydgoszczy. Jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej, Uniwersytetu Obrony Narodowej USA oraz weteranem misji w Afganistanie.

  

Gen. dyw. Marek Sokołowski – I zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych. Służbę wojskową rozpoczął w 1992 roku w 10 Batalionie Desantowo-Szturmowym 6 Brygady Desantowo-Szturmowej. Służył także w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej, a także na różnych stanowiskach w 16 Dywizji Zmechanizowanej, na której czele stanął w 2016 roku. Trzy lata później został inspektorem szkolenia w DGRSZ. Jest weteranem misji wojskowych w Syrii i Afganistanie.

 


 

Na stopień generała dywizji Wojska Polskiego mianowani zostali:

 

Gen. bryg. Norbert Iwanowski – dowódca 1 Dywizji Piechoty Legionów. Zanim podjął się tworzenia piątej w Wojsku Polskim dywizji, był m.in. szefem Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych P-2 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódcą 15 Brygady Zmechanizowanej, służył także w Centrum Operacji Lądowych – Dowództwie Komponentu Lądowego, 17 Brygadzie Zmechanizowanej i 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych, ukończył również studia magisterskie i podyplomowe w Akademii Sztuki Wojennej. Jest weteranem misji w Iraku i w Afganistanie.

 


 

Gen. bryg. Artur Kępczyński – szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej w Pile i Wojskowej Akademii Technicznej. Karierę rozpoczął od służby w 8 Ośrodku Szkolenia Specjalistów Czołgowych w Chełmnie, służył także w Połączonym Dowództwie NATO w Heidelbergu, Regionalnym Dowództwie NATO w Neapolu i Dowództwie Wojsk Lądowych. Od wielu lat związany z IWSZ. Zajmował się m.in. wdrażaniem terytorialnego systemu zabezpieczenia logistycznego w SZ opartego na wojskowych oddziałach gospodarczych, a w 2020 roku uczestniczył w pracach zespołu negocjującego umowę o wzmocnionej współpracy obronnej Polski i USA. Jest weteranem misji w Libanie oraz Bośni i Hercegowinie.


 

 

Gen. bryg. Maciej Klisz – dowódca wojsk obrony terytorialnej. Z najmłodszym rodzajem sił zbrojnych w Wojsku Polskim jest związany od 2016 roku (był szefem sztabu i zastępcą dowódcy WOT-u). Wcześniej służył m.in. w 6 Brygadzie Desantowo-Szturmowej, Dowództwie Wojsk Specjalnych (dziś Dowództwo Komponentu WS) i Jednostce Wojskowej Komandosów. Był też pierwszym polskim oficerem, który zajął stanowisko doradcy do spraw sił specjalnych w Response Operations Forces Command w Niemczech. Uczestniczył w misjach w Bośni i Hercegowinie oraz Afganistanie. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych, Akademii Obrony Narodowej oraz US Army War College.

 


 

 

Gen. bryg. Szymon Koziatek – dowódca 12 Dywizji Zmechanizowanej. W 1993 roku z tytułem prymusa ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych, jest także absolwentem Akademii Obrony Narodowej i Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej w Kanadzie. Pierwsze stanowisko służbowe objął w 18 Batalionie Desantowo-Szturmowym w Bielsku-Białej, służył na różnych stanowiskach w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej, Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych, Sztabie Generalnym Wojska Polskiego (był m.in. szefem Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych P5), stał też na czele 6 Brygady Powietrznodesantowej. Jest weteranem misji w Iraku, Afganistanie i Kosowie.

 


 

Gen. bryg. Karol Molenda – dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Oficer jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej oraz Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie. Po ukończeniu wojskowej uczelni służył w 12 Batalionie Dowodzenia. Ponad 12 lat spędził w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, zajmując m.in. stanowisko naczelnika Wydziału Bezpieczeństwa Komputerowego, naczelnika Wydziału Informatyki Śledczej, naczelnika Wydziału Cyberkontrwywiadu, zastępcy dyrektora Biura Bezpieczeństwa Cybernetycznego, a od 2017 roku zastępcy dyrektora Zarządu VI SKW. Jest ekspertem z dziedziny cyberbezpieczeństwa, specjalizującym się w reagowaniu na incydenty komputerowe, w informatyce śledczej (GCFE), bezpieczeństwie teleinformatycznym oraz poszukiwaniu ukierunkowanych zagrożeń na systemy teleinformatyczne. W 2019 roku został pełnomocnikiem MON-u do spraw utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni.


 

Gen. bryg. Ireneusz Nowak – inspektor Sił Powietrznych, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Oficer jest absolwentem Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie i Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Ukończył studia dowódczo-sztabowe oraz podyplomowe na Akademii Obrony Narodowej oraz na Akademii Sił Powietrznych w Maxwell w USA. Służył w 11 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego we Wrocławiu, 3 Korpusie Obrony Powietrznej we Wrocławiu, 10 eskadrze lotnictwa taktycznego, 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku, Dowództwie Sił Powietrznych, był też dowódcą 2 Skrzydła Taktycznego. Pilotował TS-11 Iskra, MiG-21, brytyjski BAE Hawk, T-38C Talon oraz myśliwce F-16. Posiada uprawnienia instruktorskie na samolotach F-16, jest absolwentem kursu TLP w Hiszpanii, gdzie pełnił rolę dowódcy tzw. mission commander w międzynarodowych ugrupowaniach lotniczych COMAO. Od 2022 roku służy w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.


 

Na stopień generała brygady Wojska Polskiego mianowani zostali:

Płk Mariusz Chmielewski – zastępca dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej i wieloletnim pracownikiem naukowym Wydziału Cybernetyki tej uczelni. Prowadził m.in. badania z zakresu wspomagania dowodzenia i symulacji komputerowej, a w 2012 roku obronił z wyróżnieniem pracę doktorską dotyczącą zastosowania sztucznej inteligencji i analizy semantyki w identyfikacji sytuacji kryzysowych. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród przyznanych za osiągnięcia naukowe w dziedzinie biomedycyny i wspomagania dowodzenia. Mentor technologiczny i naukowy wielu zespołów pracowników i studentów resortu obrony narodowej w konkursach technologicznych, m.in. ImagineCup, Cyber 9/12 oraz hackatonów. Od 2018 roku jest reprezentantem Ministerstwa Obrony Narodowej w Europejskiej Agencji Obrony.

 


 

 

Płk Krzysztof Knut – zastępca szefa Inspektoratu Kontroli Wojskowej. Służbę na tym stanowisku oficer rozpoczął w styczniu tego roku. Wcześniej był szefem Wydziału Operacyjnego w dowództwie 16 Dywizji Zmechanizowanej, szefem zarządu działań niekinetycznych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, zastępcą szefa sztabu ds. wsparcia Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód oraz zastępcą dowódcy 20 Brygady Zmechanizowanej.

 


 

 

 

Płk Sławomir Kocanowski – od 2022 roku dowodzi 17 Brygadą Zmechanizowaną. Wcześniej przez sześć lat był dowódcą 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Białymstoku. Jest weteranem misji stabilizacyjnej w Iraku i Afganistanie. Za służbę został odznaczony m.in. Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

 

 


 

 

 

Płk Artur Kozłowski – absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Ukończył kusy SERE VIP B i C oraz kurs samoratowania i przetrwania na wodzie w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP w Gdyni. Od lutego 2022 roku dowodzi 1 Warszawską Brygadą Pancerną.

 

 


 

 

 

Płk Sławomir Lidwa – jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu, gdzie studiował na Wydziale Wojsk Pancernych. Służbę rozpoczął w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej, którą obecnie dowodzi. Jest weteranem misji w Iraku i Afganistanie.

 

 


 

 

 

Płk Michał Marciniak – jest absolwentem Wydziału Uzbrojenia i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej na kierunku mechatronika, w specjalności osprzęt samolotów i śmigłowców. 1 stycznia 2022 roku objął stanowisko zastępcy szefa Agencji Uzbrojenia, a jednocześnie pełnomocnika ministra obrony narodowej do spraw Budowy Systemu Zintegrowanej Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej.

 


 

 

 

Płk Arkadiusz Mikołajczyk – w latach 2016–2018 dowodził 3 Podkarpacką Brygadą Obrony Terytorialnej, następnie został szefem sztabu w Dowództwie WOT. W marcu 2023 minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wyznaczył go na radcę-koordynatora w Dowództwie Generalnym RSZ. Weteran misji w Afganistanie, odznaczony m.in. Wojskowym Krzyżem Zasługi oraz srebrnym medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju.

 


 

 

 

Płk Tadeusz Nastarowicz – od grudnia 2022 roku dowodzi 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich. Wcześniej służył na stanowisku dowódcy m.in. 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jest weteranem misji w Syrii.

 

 

 


 

 

 

Płk Grzegorz Potrzuski – jest szefem Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Wcześniej służył w 18 Dywizji Zmechanizowanej, gdzie najpierw był szefem wojsk rakietowych i artylerii, a następnie szefem sztabu jednostki.

 

 

 


 

 

 

Płk Michał Strzelecki – dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej. Wcześniej związany z wojskami specjalnymi – dowodził Jednostką Wojskową Komandosów w Lublińcu. W czasie służby czterokrotnie brał udział w misjach poza granicami kraju: w Iraku i Afganistanie, gdzie m.in. dowodził Zadaniową Grupą Specjalną Zadaniowego Zespołu Bojowego TF-50. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 roku pełnił obowiązki dowódcy Grupy Bojowej Unii Europejskiej V4.

 


 

 

 

Płk Marcin Żal – jest szefem Pionu Planowania – zastępcą szefa Sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W poprzednich latach pełnił funkcję szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie.

 

 

 


 

Na stopień kontradmirała Wojska Polskiego zostali mianowani:

 

Kmdr Andrzej Ogrodnik – jest dowódcą 3 Flotylli Okrętów. Z marynarką wojenną związał się w 1985 roku, gdy rozpoczął studia na wydziale Nawigacji Morskiej i Broni Podwodnej w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni. W 2005 roku był zastępcą dowódcy PKW Bielik, wykonującego zadania na Morzu Śródziemnym w ramach operacji antyterrorystycznej „Active Endeavour”. Został wyróżniony m.in. Gwiazdą Morza Śródziemnego oraz amerykańskim odznaczeniem Meritorious Service Medal nadanym przez prezydenta USA.

 


 

 

Kmdr Piotr Sikora – dowodzi 8 Flotyllą Obrony Wybrzeża. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, a także amerykańskiej Naval War College w Newport. W 2013 roku dowodził działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze został w 2015 roku wyróżniony nagrodą Buzdygana, przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

 

 

Prezydent Andrzej Duda wręczy oficerom akty mianowania 14 sierpnia, w przeddzień Święta Wojska Polskiego.

Ewa Korsak, Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON, Michał Niwicz, wojskopolskie.pl, DWOT, Piotr Łysakowski, 1 WBPanc, 16 DZ, 18 DZ, arch. prywatne, 6 BPD, Małopolski Urząd Wojewódzki, 3 FO, 8 FOW

dodaj komentarz

komentarze


Air Show ’25 – do zobaczenia
 
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Wojna o porządek świata
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Pierwszy skok
Zamiana po włosku
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Eurofightery znowu w Polsce
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Tajna misja polskiej agentki
Rusza kwalifikacja wojskowa
Podwójny Półmaraton Komandosa
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Szczury Pustyni dotarły do Polski
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zimowy sprawdzian podchorążych
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Polska przystań brytyjskich jeńców
Abramsy pod dobrą opieką
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Dobrowolsi – czas start!
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Szef MON-u w Brukseli
Zachód przeciwko „korsarzom”
Nowy szef CWCR
„Avenger” na Monte Cassino
Cud w Trewirze
Którą drogą do armii?
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Offset dla „Wisły”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Lista trupich główek
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Mocny sygnał od NATO
Nowoczesna łączność dla armii
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Skromny początek wielkiej wojny
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Bruksela przed szczytem
Wojenny bohater na szubienicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO