moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ku pamięci gen. broni Kwiatkowskiego

W Sztabie Generalnym z okazji zbliżającego się Święta Wojska Polskiego odbył się uroczysty apel, a tuż po nim w wyjątkowy rajd wyruszyło kilkudziesięciu motocyklistów, żołnierzy i pracowników sił zbrojnych. W ciągu kilkunastu dni pokonają 2,5 tys. km, aby uczcić pamięć gen. Bronisława Kwiatkowskiego, dowódcy operacyjnego, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

„Tego dnia wszyscy Polacy dziękują obrońcom, którzy stali i stoją na straży bezpieczeństwa naszej ojczyzny. Okazanie im szacunku i wdzięczności ma szczególne znaczenie właśnie teraz” – napisał minister obrony Mariusz Błaszczak w liście do uczestników apelu, który w piątek odbył się w Sztabie Generalnym WP z okazji zbliżającego się Święta Wojska Polskiego. Szef MON-u zaznaczył, że w ostatnich latach wojsko musiało sprostać wielu wyzwaniom, związanym m.in. z trudną sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. „Żołnierze, każdego dnia, ramię w ramię z sojusznikami, pełnicie swoją służbę dla naszego bezpieczeństwa. Rodacy są Wam wdzięczni za odwagę, profesjonalizm i poświęcenie” – podkreślił w liście minister. „Wszyscy murem stoimy za Wami, a poprzez udział w obchodach Święta Wojska Polskiego, dziękujemy” – zaznaczył.

 

REKLAMA

Gen. broni Piotr Błazeusz, pierwszy zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, przypomniał, że święto 15 sierpnia zostało ustanowione, aby uczcić zwycięstwo Polski w Bitwie Warszawskiej. Mimo że od tego czasu minęły 103 lata, również dziś Rosja chce zmieniać porządek międzynarodowy i sytuację bezpieczeństwa. – Polska znów jest środkiem ciężkości w Europie. Razem musimy zapewnić bezpieczeństwo ojczyzny, aby nasze rodziny, dzieci i kolejne pokolenia żyły w wolnym, bezpiecznym, silnym kraju, samodzielnie decydującym o swojej przyszłości – powiedział generał podczas uroczystości. – Życzę wszystkim żołnierzom i ich bliskim radosnego świętowania tego dnia. Pamiętajmy jednak o poświeceniu wielu naszych poprzedników, którzy służyli ojczyźnie, zawsze, wszędzie i w każdej potrzebie – podkreślił.

Wyróżniający się w służbie żołnierze otrzymali podczas apelu medale i odznaczenia, a tuż po uroczystości rozpoczął się rajd motocyklowy. Jest to zainicjowane przez Sztab Generalny WP przedsięwzięcie mające upamiętnić żołnierzy, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Pierwszy rajd odbył się w 2020 roku. Wówczas jego uczestnicy uczcili pamięć gen. Franciszka Gągora, szefa Sztabu Generalnego, a w kolejnych latach dowódców marynarki wojennej oraz wojsk lądowych: adm. floty Andrzeja Karwety i gen. broni Tadeusza Buka. W tym roku pojadą, aby oddać cześć gen. Bronisławowi Kwiatkowskiemu, dowódcy operacyjnemu rodzajów sił zbrojnych, który także był jedną z ofiar katastrofy sprzed 13 lat.

Na udział w rajdzie zdecydowało się 80 osób, zarówno żołnierzy, pracowników wojska, jak i ich bliskich. Przez kolejne kilkanaście dni pokonają 2,5 tys. km i odwiedzą miejsca związane z życiem i służbą generała. Na trasie znalazły się m.in.: miejscowość Mazury na Podkarpaciu, w której gen. Kwiatkowski się urodził i wychował, Krasiczyn, gdzie kończył szkołę, a także Żagań, w którym rozpoczynał zawodową służbę wojskową. Na koniec złożą kwiaty na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie, gdzie dowódca został pochowany.


Film: sierż. Rafał Samluk/ Combat Camera DORSZ

Płk Adam Bera, komandor rajdu, zaznacza, że w tym przedsięwzięciu sama motocyklowa wyprawa nie jest najważniejsza. – To pamięć o tych ludziach jest najważniejsza. Żołnierze, którzy zginęli w 2010 roku, byli naszymi przełożonymi, znajomymi, spotykaliśmy się na ćwiczeniach, misjach poza granicami kraju. Jesteśmy z nimi po prostu emocjonalnie związani – mówi. Zaznacza, że ważnym elementem każdego rajdu są spotkania z bliskimi zmarłych. – To, jak jesteśmy przyjmowani, zawsze jest bardzo wzruszające. Rodziny żołnierzy opowiadają nam wiele historii, raz tym opowieściom towarzyszą łzy, innym razem salwy śmiechu – podkreśla.

Gen. broni Piotr Błazeusz dodaje natomiast, że pamięć o historii i tradycji jest dla żołnierzy bardzo ważna. – To daje nam siłę – mówi. Przyznaje, że gdyby nie obowiązki zawodowe, też przyłączyłby się do rajdu. – Ale duchem i tak będę z motocyklistami! – zapewnia. Jednocześnie deklaruje, że w następnych latach odbędą się kolejne rajdy pamięci.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: SGWP

dodaj komentarz

komentarze


Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kolejne FlyEye dla wojska
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Szpej na miarę potrzeb
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, epilog
Przygotowania czas zacząć
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna na detale
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Gunner, nie runner
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sprawa katyńska à la española
Zmiany w dodatkach stażowych
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Pod skrzydłami Kormoranów
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Rekordziści z WAT
NATO na północnym szlaku
Charge of Dragon
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ramię w ramię z aliantami
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część druga
Święto stołecznego garnizonu
SOR w Legionowie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży wschodniej flanki NATO
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kadisz za bohaterów
Front przy biurku
Wytropić zagrożenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Zachować właściwą kolejność działań
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
W Italii, za wolność waszą i naszą
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO