moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejne FA-50 już w Polsce

Dostawy nowego sprzętu dla Wojska Polskiego nie spowalniają. W Warszawie wylądowały właśnie dwa dalsze samoloty FA-50 dla sił powietrznych – poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Łącznie w Polsce są już cztery tego typu maszyny. Dostawy ośmiu z zamówionej puli mają zostać zrealizowane jeszcze w tym roku.

FA-50 to lekki samolot bojowy produkowany przez południowokoreańską firmę Korea Aerospace Industries. Polska zamówiła w 2022 roku 48 jego egzemplarzy. Pierwsze dwie maszyny dotarły nad Wisłę w lipcu. We wtorek minister Mariusz Błaszczak poinformował o najnowszej dostawie. – W Warszawie właśnie wylądowały kolejne dwa samoloty FA-50 dla sił powietrznych – napisał na portalu X.

Jeszcze dziś maszyny trafią do hangaru 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, gdzie zostaną złożone. Zanim za ich sterami zasiądą polscy piloci, zostaną gruntownie sprawdzone przez specjalnie do tego celu powołaną komisję. – Jej zadaniem jest przyjęcie samolotów do polskich sił powietrznych – wyjaśnia ppłk Marcin Boruta, rzecznik prasowy 23 BLT. – Kiedy otrzymamy informację, że samolot jest gotowy, zastosujemy procedury, które obowiązywały nas także w przypadku dwóch poprzednich maszyn.

REKLAMA

W ramach tych procedur zostaną szczegółowo sprawdzone przede wszystkim systemy, w które jest wyposażona maszyna. Odbędzie się też lot testowy.

Łącznie do Polski dostarczono już cztery egzemplarze statków powietrznych południowokoreańskiej produkcji. Za ich wdrożenie do polskich sił powietrznych odpowiadają między innymi polscy piloci, którzy ukończyli trwające sześć miesięcy szkolenie w Korei Południowej.

Film: Grzegorz Marciniak, Rafał Boj, Ewa Korsak/ ZbrojnaTV

Jednak, jak zapewnia Mariusz Błaszczak, dzisiejsza dostawa samolotów to dopiero początek. Jeszcze w tym roku do Polski ma dotrzeć kolejnych osiem egzemplarzy tego sprzętu. Wówczas siły powietrzne będą dysponowały 12 sztukami tego typu samolotów. Kolejne dostawy zaplanowano na lata 2025–2028. Wówczas Wojsko Polskie otrzyma 36 maszyn w wersji FA-50PL. Wartość zamówienia pierwszych 12 samolotów to 705 mln dolarów netto, kolejnych 36 – 2,3 mld dolarów netto. Obie umowy uwzględniają pakiet szkoleniowy i logistyczny oraz usługę wsparcia technicznego.

Mimo że samoloty FA-50 zasilają polskie siły powietrzne od niedawna, miały już okazję zaprezentować się publiczności. Po raz pierwszy można było je zobaczyć podczas defilady Wojska Polskiego 15 sierpnia w Warszawie. Kolejna szansa na to, aby podziwiać je w akcji, nadarzy się pod koniec miesiąca. Wówczas FA-50 pokażą swoje możliwości podczas pokazów lotniczych Air Show w Radomiu (Korea Aerospace Industries, producent samolotów, jest partnerem strategicznym tego wydarzenia).

FA-50 to samolot wyposażony w zaawansowane systemy zobrazowania i sterowania, a także nowoczesną awionikę oraz radar kierowania ogniem. Uzbrojenie maszyny stanowi działko kalibru 20 mm oraz podwieszane uzbrojenie lotnicze, obejmujące pociski rakietowe powietrze–powietrze AIM-9 Sidewinder, pociski rakietowe powietrze–ziemia AGM-65 Maverick, a także kilka typów bomb lotniczych. Napęd stanowi silnik turbowentylatorowy z dopalaczem o ciągu 17,7 tys. funtów (79 kN). Prędkość maksymalna FA-50 to 1,5 Macha (1837,5 km/h), natomiast jego zasięg wynosi 1800 km.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1692959280
Bardzo dobry wybór . Lepsze to od Apacza. Należy teraz dokupić spice 250 , bo nasz państwowy deficytowy przemysł zbrojeniowy nie jest w stanie zrobić niczego nowego.
C0-8E-8A-A5
~scooby
1692959280
Bardzo dobry wybór . Lepsze to od Apacza. Należy teraz dokupić spice 250 , bo nasz państwowy deficytowy przemysł zbrojeniowy nie jest w stanie zrobić niczego nowego.
C0-8E-8A-A5

Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
 
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Nowe zadania szefa SKW
Pływacy i maratończycy na medal
Więcej hełmów dla żołnierzy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Grand Quadriga ‘24”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Cień atomowej zagłady
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wszystkie misje AWACS-a
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Serwis K9 w Polsce
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Zawsze gotowi do pomocy
NATO on Northern Track
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Układ nerwowy Mieczników
Polska wiktoria na Monte Cassino
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
W obronie wschodniej flanki NATO
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Abramsy w pętli
„Pierwsza Drużyna” na start
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Krwawa noc pośród puszczy
Bohater odtrącony
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Mobilne dowodzenie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wioślarze i triatlonistka na podium
Na straży nieba
Polki pobiegły po srebro!
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO