moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

HUZAR-23 za nami

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i z wojsk operacyjnych już po raz siódmy uczestniczyli w ćwiczeniu taktycznym pk. HUZAR-23. W realizowanych zadaniach bojowych wykorzystywano również grupę konną WOT.

W dniach 22-27 sierpnia br. zorganizowana została siódma edycja ćwiczenia pro-obronnego HUZAR. Udział w ćwiczeniu wzięli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, zwiadowcy z 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego oraz pododdziały kawalerii ochotniczej. Manewry odbywały się na terenie gmin: Komarów-Osada, Miączyn i Grabowiec. Podczas tegorocznego HUZARA większy nacisk, niż w poprzednich edycjach, położony był na działania z obszaru zarządzania kryzysowego. Ćwiczenie zakończyły uroczyste obchody 103 rocznicy Bitwy pod Komarowem.

Celem ćwiczenia HUZAR 2023 jest zebranie wniosków pododdziałów konnych z całej Polski, które w oparciu o doświadczenia płynące ze służby na granicy państwa oraz wymianę doświadczeń z pododdziałami kawalerii ochotniczej, pozwolą kreować właściwe kierunki rozwoju wykorzystania koni w Wojskach Obrony Terytorialnej - mówi zastępca dowódcy 19 NBOT, współtwórca programu szkolenia pododdziałów konnych WOT, ppłk Wojciech BRYKNER.

REKLAMA

Tegoroczna edycja ćwiczenia HUZAR rozpoczęła się 22 sierpnia w godzinach porannych. Zaangażowani w ćwiczenie żołnierze wraz z konnymi pododdziałami OT przemieścili się w rejon ćwiczenia – obszar zagrożony przenikaniem grup dywersyjno-rozpoznawczych. Do zadań ćwiczących należało m.in. wykonanie rozpoznania wzdłuż aplikacyjnej granicy państwowej, prowadzenie patroli, obserwacja i przeprowadzanie działań z zakresu odstraszania grup dywersyjnych i zabezpieczenia infrastruktury krytycznej zarówno w dzień jak i w nocy. Ponadto grupa konna biorąca udział w ćwiczeniu podnosiła swoje umiejętności w zakresie konnych działań rozpoznawczych, patrolowania, dostarczania środków zaopatrzenia z wykorzystaniem sprzętu jucznego, działań łącznikowych w warunkach ciszy radiowej oraz działań ratowniczych w terenie niedostępnym dla pojazdów mechanicznych.

Jak podkreśliła kpr. Karolina, koordynatorka ds. szkolenia jeździeckiego 2 Lubelskiej Brygady OT: - Konie sprawdziły się w warunkach trudnodostępnych - są ciche, szybkie, wtopiły się w tło, a ich doskonały kamuflaż pozwolił niepostrzeżenie przemieszczać się sekcji konnej podczas realizacji zadań. Konie po raz kolejny udowodniły, że mogą stać się niezawodnym narzędziem żołnierza WOT.

Scenariusz tegorocznej edycji ćwiczenia zakładał również przerwanie dostaw energii elektrycznej na skutek działań dywersyjnych oraz atak na szkołę. Zadaniem żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT było odzyskanie zdolności zasilania miejscowości przy pomocy Kontenerowej Elektrowni Polowej (KEP-900), we współpracy z PGE S.A. Dystrybucja. Terytorialsi przeprowadzili również akcję ratowniczą na terenie zaatakowanej szkoły. Doskonalono takie umiejętności, jak przeszukiwanie zniszczonego budynku, triaż (segregacja medyczna), ewakuacja osób, udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym oraz transport rannych do wojskowego szpitala polowego i pobliskich placówek medycznych.

Zadania, jakie realizowali żołnierze OT podczas ćwiczenia pomagają poznawać, ujednolicać i doskonalić procedury działania i bezpieczeństwa. Przyczyniają się również do zbierania doświadczeń w wykorzystywaniu pododdziałów konnych w działaniach bojowych oraz możliwości alternatywnego ich wykorzystania w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Tekst: mjr Witold Sura/ rzecznik prasowy DWOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Śladami ojca
 
Flota Bayraktarów w komplecie
Polki pobiegły po srebro!
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
NATO on Northern Track
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Broń Hitlera w rękach AK
Cień atomowej zagłady
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mobilne dowodzenie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zawsze gotowi do pomocy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Krwawa noc pośród puszczy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
Wojna w świętym mieście, epilog
Wszystkie misje AWACS-a
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wioślarze i triatlonistka na podium
Bohater odtrącony
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Ryś” z laserem
They Will Check The Training Results in Combat
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Pierwsza Drużyna” na start
Pływacy i maratończycy na medal
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
By Polska była bezpieczna
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Abramsy w pętli
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polska wiktoria na Monte Cassino
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Na straży nieba
„Grand Quadriga ‘24”
Ameryka daje wsparcie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Układ nerwowy Mieczników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO