moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Atak o świcie

1 września 1939 roku wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny dokonały nad ranem inwazji na Polskę. Pierwsze bomby spadły na Tczew i Wieluń, została zaatakowana Wojskowa Składnica Tranzytowa na Westerplatte. Przewaga technologiczna i liczebna wroga, opieszałość zachodnich sojuszników i atak na Polskę Armii Czerwonej przypieczętowały los II RP.

„Schleswig-Holstein” ostrzeliwuje Westerplatte, wrzesień 1939 r.

Dziś rano o godzinie piątej minut czterdzieści oddziały niemieckie przekroczyły granicę polską, łamiąc pakt o nieagresji” – głosił poranny komunikat radiowy z 1 września 1939 roku. Chwilę potem nadano komunikat specjalny: „A więc wojna. Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Całe nasze życie publiczne i prywatne przestawiamy na specjalne tory. Weszliśmy w okres wojny. Cały wysiłek narodu musi iść w jednym kierunku. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym – walka aż do zwycięstwa”.

– Niemcy dążyli do rewizji postanowień traktatu wersalskiego kończącego I wojnę światową. Te działania nasiliły się po dojściu do władzy w 1933 roku partii narodowosocjalistycznej NSDAP na czele z Adolfem Hitlerem – mówi dr Andrzej Rafalski, historyk zajmujący się okresem II wojny światowej. Jak dodaje, Niemcy podważali powojenny porządek w Europie i zgłaszali pretensje terytorialne, jednocześnie prowadząc intensywne zbrojenia.

REKLAMA

Po anektowaniu Austrii w marcu 1938 roku i zajęciu Czechosłowacji rok później III Rzesza zwróciła się przeciwko Polsce. W kwietniu 1939 roku na rozkaz Hitlera został opracowany plan inwazji na nasz kraj pod kryptonimem „Fall Weiss” („Wariant Biały”). Hitler wydał rozkaz wyznaczający termin ataku na 1 września.

Historycy spierają się, gdzie i o której godzinie rozpoczęły się działania zbrojne. Duża część badaczy przyjmuje, że jako pierwsze o godz. 4.34 zostały zaatakowane przez niemieckie bombowce polskie stanowiska przy mostach w Tczewie. – Celem ataku było niedopuszczenie do wysadzenia tych przepraw – podaje historyk.

Wieluń, Zniszczenia po nalocie.

O 4.40 niemieckie samoloty rozpoczęły bombardowanie bezbronnego Wielunia, niszcząc 60–70% zabudowy miasta i zabijając kilkaset osób. Z kolei o 4.47 niemiecki pancernik szkolny Schleswig-Holstein, który kilka dni wcześniej wpłynął do portu w Gdańsku z kurtuazyjną wizytą, otworzył ogień w kierunku Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. – Pomimo przewagi liczebnej oddziałów niemieckich około 200 polskich żołnierzy pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i jego zastępcy kpt. Franciszka Dąbrowskiego broniło placówki przez tydzień, stając się symbolem niezłomności Polaków – mówi dr Rafalski.

Wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny uderzyły na Polskę z trzech kierunków: na całej długości polsko-niemieckiej granicy zachodniej, z północy – z obszaru Prus Wschodnich i Pomorza – oraz z południa, z terenu zależnej od Niemiec Słowacji.

Związane sojuszami z Polską Francja i Wielka Brytania wypowiedziały Niemcom wojnę 3 września, ale nie podjęły kroków zbrojnych. Z kolei 17 września Związek Radziecki zaatakował Polskę zgodnie z tajnym protokołem do zawartego 23 sierpnia z III Rzeszą paktu o nieagresji. – Dokument przewidywał podział Polski między oba mocarstwa – tłumaczy historyk.

Mimo to opór Polski trwał nadal. Po ciężkich walkach Warszawa skapitulowała 27 września, Hel – 2 października, a regularne walki zakończyła kapitulacja 6 października Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” pod Kockiem. Terytorium Rzeczypospolitej zostało podzielone pomiędzy Niemcy i Związek Radziecki, rozpoczęło się ponad pięć lat okupacji i walki podziemnej.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
 
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Ekspresowa pomoc
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Do Polski dotarła dostawa uzbrojenia z USA
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Futsal na zakończenie rywalizacji
Najdłuższa noc
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
Śmiertelny wypadek żołnierza
Polski dzień strzelania w Rumunii
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Unijna pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
PKW Orlik gotowy na misję
Fiński debiut w Sojuszu
Armia Polska w drodze do Europy
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Wojsko wraca do Babimostu
Witkacy – piąty wieszcz?
Koniec misji niemieckich przeciwlotników
Pierwszy polski Homar
Orka po koreańsku
„Sokół” wylądował
Podchorążowie świętują
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Out of the Shadow
Narodziny polskich sił morskich
Szef MON-u o planach obrony kraju
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Abramsy jadą na ukraiński front
Kolejne zakupy dla wojska
Nowe AWACS-y dla NATO
Zielony talizman Polaków
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Zanim wyruszą do Bagdadu
Wojsko pomoże Słoweńcom
Solo w FA-50
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Laureaci cyberkonkursu MON
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Operacja NATO przy granicy z Rosją
32 krążki pływaków-żołnierzy
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Wojsko w gotowości do ewakuacji Polaków ze Strefy Gazy
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
PKW Orlik już w Estonii
„Pług” idzie na śmierć
Realia, a nie teoria
Uwolnić zakładników
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Polsko-koreańskie rozmowy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO