moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

MSPO pod znakiem Korei Południowej

Czołgi, wyrzutnie rakiet, ciężkie pojazdy, modele samolotów i śmigłowców – południowokoreańska wystawa na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego przyciąga rzesze zwiedzających. Targowi goście podziwiają przede wszystkim ciężki sprzęt wojskowy z Korei, choć niewątpliwą atrakcją są również atrakcje kulturalne, które przygotowali Koreańczycy.

Korea Południowa już po raz drugi w historii Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego została krajem wiodącym kieleckich targów. Na wystawie narodowej, która zajmuje 1700 metrów kwadratowych, kraj prezentuje produkty zbrojeniowe ponad 30 koreańskich firm. – W przygotowaniu wystawy bardzo pomogła nam strona polska. Od wielu miesięcy przygotowywaliśmy się do niej również w Korei Południowej – mówi Jin Woo Cho z koreańskiej Agencji Rozwoju Obronności, dyrektor wystawy narodowej. – Ekspozycja jest duża i włożyliśmy w nią wiele wysiłku, ale – przyznam – nie napotkaliśmy żadnych dużych trudności podczas jej przygotowania. Współpraca ze stroną polską była bardzo dobra – dodaje. W sierpniu, kiedy wystawa powstawała, odwiedził ją Lee Jong-sup, minister obrony Korei Południowej. – Gratuluję tak wielkiego sukcesu, jakim jest Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Bardzo się cieszę, że Korea Południowa jest liderem i krajem wiodącym podczas wystawy militarnej. Obiecuję, że Republika Korei doskonale poprowadzi swoją rolę jako partnera MSPO – powiedział podczas wizyty szef koreańskiego resortu obrony.

REKLAMA


Film: Ewa Korsak, Aleksander Kruk/ Zbrojna TV

Wśród firm, które prezentują się na południowokoreańskiej wystawie, są dobrze znani polskim żołnierzom producenci. Na stanowisku Hyundai Rotem zobaczymy m.in. czołg K2, z kolei Hanwha Aerospace po raz pierwszy publicznie zaprezentowała artyleryjski system rakietowy Homar-K, czyli polską wersję koreańskiej wyrzutni rakiet manewrujących dalekiego zasięgu K239 Chunmoo. Zgodnie z podpisaną w listopadzie 2022 roku umową między polskim rządem a firmą Hanwha w Polsce będą produkowane setki tych systemów. – Współpraca Hanwha Aerospace z Ministerstwem Obrony Narodowej i polskim przemysłem obronnym w ramach programów K9 i Homar-K jasno pokazuje, że mocno angażujemy się w Polsce – mówi Billy Boo Hwan Lee, dyrektor Hanwha Aerospace Europe. Firma zaprezentowała w Kielcach również bezzałogowy pojazd bojowy UCV z przeciwpancernymi pociskami kierowanymi Taiper, pojazd bezzałogowy Arion-SMET i model okrętu podwodnego KSS-III. – Jesteśmy w stanie dostarczać rozwiązania i broń okrętom podwodnym, pododdziałom lądowym, a nawet siłom kosmicznym. Robimy wszystko, co w naszej mocy, by nasza współpraca z Polską była jak najlepsza – zapewnia Hyuseung Hong z Hanwha.

Na południowokoreańskiej wystawie prezentuje się także koncern Korea Aerospace Industries. Na stoisku nie zobaczymy jednak pełnowymiarowego sprzętu tego producenta, zostały pokazane jedynie modele. Można tu obejrzeć przede wszystkim FA-50, samolot zakupiony przez polskie siły powietrzne, a do tego model myśliwca K-21 i śmigłowca KAI LAH oraz dron NI-500VT Night Intruder. – Prezentujemy nasze możliwości dla polskich sił powietrznych, ale nie tylko. Przykładamy też wagę do tego, by polski rząd i siły powietrzne były pewne, że zrealizujemy założenia umowy w sprawie dostaw FA-50 – mówi Jun Hyun Jo, dyrektor regionalny KAI. Oprócz modelu samolotu FA-50 firma pokazała model prototypu myśliwca KF-21 Boramae. Jej przedstawiciele podpisali również wstępne porozumienie o chęci współpracy w dziedzinie przemysłu lotniczego. – Jesteśmy bardzo otwarci na rozmowy o wzmocnieniu potencjału polskich sił powietrznych – deklaruje Jun Hyun Jo.

Południowokoreańska wystawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Oprócz militarnych atrakcji azjatyckie firmy przygotowały występy orkiestr z Korei Południowej, pokazy taekwondo, można tu również spróbować koreańskich potraw. Koreańska ekspozycja mieści się w halach G i F.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


25 lat w NATO – serwis specjalny
 
Święto stołecznego garnizonu
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Strażacy ruszają do akcji
Zmiany w dodatkach stażowych
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Szpej na miarę potrzeb
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Głos z katyńskich mogił
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Na straży wschodniej flanki NATO
SOR w Legionowie
Wojna w świętym mieście, epilog
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Optyka dla żołnierzy
Szarża „Dragona”
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO na północnym szlaku
Przygotowania czas zacząć
Mundury w linii... produkcyjnej
Barwy walki
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ocalały z transportu do Katynia
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ramię w ramię z aliantami
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
Kolejne FlyEle dla wojska
Zachować właściwą kolejność działań
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakiety dla Jastrzębi
Front przy biurku
Odstraszanie i obrona
V Korpus z nowym dowódcą
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zbrodnia made in ZSRS
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sandhurst: końcowe odliczanie
Kadisz za bohaterów
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO