moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

SKYctrl na straży nieba

Zabezpieczał szczyt NATO, pokazy lotnicze Air Show, sprawdza się też na wojnie w Ukrainie. Na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego system antydronowy SKYctrl można było zobaczyć na wystawie sił zbrojnych (pierwsze egzemplarze w tym roku trafiły do wyposażenia Wojska Polskiego) oraz – w różnych wersjach – na stanowisku producenta – firmy Advanced Protection Systems.

SKYctrl to polski system antydronowy, umożliwiający wykrywanie, śledzenie, klasyfikację oraz neutralizację małych obiektów latających typu LSS (ang. low, slow, small). Jest używany do walki z dronami oraz do ochrony ważnych obiektów państwowych, infrastruktury krytycznej, lotnisk, granic państwowych czy wydarzeń o charakterze masowym. Z jego możliwości korzysta już Wojsko Polskie, które jako jedna z pierwszych armii NATO weszło w posiadanie tego typu sprzętu. Podczas kieleckich targów MSPO na wystawie sił zbrojnych system zaprezentowali żołnierze z 6 Batalionu Dowodzenia Sił Powietrznych. Jest to SKYctrl w wersji M, który składa się z radarów FIELDctrl 3D MIMO pozwalających na wykrywanie, śledzenie i klasyfikację małych obiektów latających w odległości do 3 km, głowic optoelektronicznych oraz zagłuszarek (ang. jammers) umożliwiających ich neutralizację. – Co istotne, system jest w stanie z takiej odległości identyfikować nawet małe drony, jak DJI Phantom, które z tak dużej odległości nie są widoczne gołym okiem – wyjaśnia kmdr rez. Dariusz Wichniarek, dyrektor Pionu Rozwoju Biznesu firmy Advanced Protection Systems, produkującej SKYctrl. Jak dodaje, system rozróżnia także poszczególne obiekty, tj. jasno wskazuje, czy są to bezzałogowe statki powietrzne, czy np. ptaki. Ponadto precyzyjnie śledzi trasę ich lotu, co ułatwia podjęcie decyzji o konieczności neutralizacji wykrytych obiektów.

Sercem systemu SKYctrl jest autorskie oprogramowanie Command and Control (C2) o nazwie CyView. To system dowodzenia i kontroli, który umożliwia monitorowanie, przetwarzanie danych, ich archiwizację oraz integrację wszystkich sensorów i efektorów systemu SKYctrl. Do efektywnej obsługi SKYctrl niezbędny jest tylko jeden operator, a sterowanie systemem może odbywać się za pośrednictwem specjalnego laptopa.

REKLAMA

Mimo że sprzęt trafił do wojska stosunkowo niedawno (jego wdrażanie rozpoczęło się w 2022 roku), żołnierze mieli już okazję sprawdzić jego możliwości w praktyce. SKYctrl Wojska Polskiego, został skierowany m.in. do zabezpieczenia szczytu NATO w Wilnie, pokazów lotniczych AirShow w Radomiu, a także ochrony systemów Patriot, które stacjonują w Polsce.

Trwają kolejne dostawy sprzętu. Obecnie firma APS wyposaża siły zbrojne w systemy antydronowe SKYctrl, które mają postać dziesięciostopowych kontenerów i mogą być łączone w taktyczne moduły zadaniowe. Takie rozwiązanie dzięki parametrom kontenera zapewnia operatorowi bezpieczeństwo, a systemy ogrzewania i klimatyzacji – komfort pracy, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Zastosowanie kontenera, umożliwia transport systemu na używanych w Wojsku Polskim pojazdach kołowych.

Podczas targów MSPO na stanowisku producenta została również zaprezentowana wersja systemu SKYctrl, którą dysponują Siły Zbrojne Ukrainy. Jak wyjaśnia kmdr rez. Dariusz Wichniarek, została ona stworzona z myślą o dynamicznym środowisku walki, zdominowanym przez drony. SKYctrl w wersji S, przeznaczony dla żołnierzy lekkiej piechoty, jest mniejszy i lżejszy od tego, który użytkuje Wojsko Polskie. Składa się z dwóch radarów i zagłuszarki umieszczonych na lekkim trójnogu. Montaż i demontaż tej wersji trwają nie więcej niż pięć minut. – Aktywna obrona oparta na dużej mobilności jest kluczowa do uzyskania powodzenia w walce z dronami przeciwnika – zaznacza kmdr rez. Wichniarek.

Podczas tegorocznych targów w Kielcach firma APS zaprezentowała także swoje najnowsze rozwiązania, m.in wersję systemu SKYctrl SKID opracowaną wspólnie z brytyjską firmą MSI Defence Systems. Składa się ona z podsystemu radarowego FIELDctrl, który umożliwia wykrywanie, śledzenie i klasyfikację obiektów powietrznych, zagłuszarki i 30-milimetrowego działka MK44 Bushmaster z amunicją programowalną. SKYctrl SKID może być transportowany na pojeździe wyposażonym w system typu multilift.

Podczas MSPO zadebiutował również najnowszy produkt APS, czyli Radar FIELDctrl 3D MIMO Ultra. Tym, co wyróżnia to rozwiązanie, jest m.in. możliwość wykrywania bardzo małych obiektów (RCS=0,01m2), oddalonych nawet o 6 km oraz bardzo szeroki zakres kątowy monitorowanej przestrzeni powietrznej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Artur Orzechowski, Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ramię w ramię z aliantami
V Korpus z nowym dowódcą
Ogień w podziemiu
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Rakiety dla Jastrzębi
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Prawda o zbrodni katyńskiej
Weterani i bokser „Master”
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, epilog
Zbrodnia made in ZSRS
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Jeśli nie Jastrząb, to…
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Głos z katyńskich mogił
Wojsko inwestuje w Limanowej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO na północnym szlaku
Odstraszanie i obrona
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Optyka dla żołnierzy
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Mundury w linii... produkcyjnej
Hiszpański palimpsest
Zmiany w dodatkach stażowych
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kurs z dzwonem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Animus Fortis, czyli mężny duch
Przygotowania czas zacząć
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, część druga
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Szpej na miarę potrzeb
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Cena wolności
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Psiakrew, harmata!
Jak wyszkolić pilota F-16?
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO