moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowi wśród laureatów nagrody Wawa Bohaterom

Statuetki Wawa Bohaterom otrzymali dzisiaj społecznicy i organizacje, które na co dzień wspierają powstańców warszawskich. Wśród laureatów zalazła się 18 Stołeczna Brygada OT i podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia wraz z kapelanem ks. mjr. Maksymilianem Jezierskim. Nagrody wręczał m.in. minister obrony Mariusz Błaszczak.

– Częścią DNA żołnierzy Wojska Polskiego jest czyn powstańców warszawskich i chcemy, aby pamięć o ich heroicznych dokonaniach trwała wiecznie – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podczas gali nagrody Wawa Bohaterom. Minister dziękował powstańcom za relacje, jakie łączą ich z żołnierzami WP i za przekazywaną im miłość do ojczyzny. – W zamian za to żołnierze wspierają bohaterów w codziennym życiu, to prawdziwa sztafeta pokoleń – stwierdził szef MON-u.

Podczas gali zorganizowanej w Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej zostały wręczone statuetki współczesnych Wawa Bohaterów. Wyróżnienie jest przyznawane społecznikom, organizacjom i instytucjom, które pomagają powstańcom warszawskim. – To dla nas ogromna radość móc uhonorować tych, którzy wiernie stoją u boku żołnierzy powstania. Na szczęście takich osób i organizacji jest wiele, a my nagradzamy najlepszych z najlepszych – zaznaczyła prowadząca 6. edycję gali Edyta Mikołajczyk, dziennikarka TVP3 Warszawa i autorka cyklu programów telewizyjnych Wawa Bohaterom.

REKLAMA

Jak zauważył Piotr Gliński, minister kultury, z roku na rok jest coraz więcej wolontariuszy i mądrze organizowanej pomocy dla powstańców. Natomiast Agnieszka Glapiak, wiceprzewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji podkreśliła, że TVP projektem Wawa Bohaterom zaznacza misyjność swojej działalności.

Jednym z trzech tegorocznych laureatów nagrody jest 18 Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej, najmłodsza brygada WOT. Jej żołnierze aktywnie włączają się w działania na rzecz powstańców, pomagają też jako wolontariusze w Domu Powstańca Warszawskiego. – Jestem dumny, że żołnierze Wojska Polskiego, w tym 18 BOT dziedziczą tradycje powstańców i cieszę się, że niosą dla przyszłych pokoleń pamięć o czynie powstańców – podkreślił minister Mariusz Błaszczak wręczając statuetkę.

Jak zapowiedział szef resortu obrony, 14 października jest planowane kolejne wcielenie do 18 BOT i wówczas jednostka będzie liczyła 1000 żołnierzy. Jednocześnie minister podziękował tym, którzy decydują się, aby służyć w wojskach obrony terytorialnej i dzielą czas pomiędzy pracę zawodową a służbę wojskową. – Ta nagroda będzie nas motywować do większego wspierania powstańców i przypominać o naszej misji podtrzymywania pamięci – mówił kpr. Dawid Ziętak, żołnierz 18 BOT odbierając wyróżnienie w imieniu terytorialsów z Warszawy.

Kolejną statuetkę odebrali podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia i ks. mjr Maksymilian Jezierski, kapelan Duszpasterstwa Akademickiego „Nieśmiertelni” przy AWL. Jego podopieczni z Duszpasterstwa łączą naukę w wojskowej akademii z pracą charytatywną – pod ich opieką jest 10 kombatantów. – Współczesne pokolenie uczące się w AWL chce ponieść w przyszłość wartości powstańców – podkreślił wręczając im nagrodę Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– To wyróżnienie jest dla blisko 700 podchorążych działających charytatywnie w Duszpasterstwie, którzy pokazują jak ogromny potencjał dobra jest w młodym pokoleniu – zaznaczył ks. mjr Jezierski. Podziękował jednocześnie powstańcom za to, że uczą historii i prawdziwego patriotyzmu.

Trzecią nagrodę otrzymał Wolontariat Pracowniczy Banku PKO BP. Ze środków zebranych wśród pracowników tej placówki wolontariusze z banku przeprowadzają remonty i prace porządkowe w mieszkaniach kombatantów. – Dla nas największym zaszczytem jest to, że możemy przebywać z powstańcami i słuchać ich ciekawych historii – zaznaczała Iwona Kowalewska-Wojtała z wolontariatu.

Za otrzymywaną pomoc dziękowali także powstańcy. – Nie ma nic ważniejszego niż pamięć. Jesteśmy wdzięczni tym, którzy o nas pamiętają i dają tego dowody – mówił Jerzy Mindziukiewicz, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, a Zbigniew Daab ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej dodał, że o kombatantów dba wiele fundacji, stowarzyszeń i zaprzyjaźnione jednostki Wojska Polskiego.

Kapituła przyznała też dwa wyróżnienia. Otrzymali je Marek Strok, pasjonat historii i znawca powstańczej Warszawy, który stworzył bazę kilkudziesięciu życiorysów powstańców warszawskich oraz Nadwiślański Oddział Straży Granicznej im. Powstania Warszawskiego, którego funkcjonariusze zapraszają kombatantów na uroczystości, odwiedzają ich w domach i wspierają logistycznie.

Nagroda Wawa Bohaterom została ustanowiona przez TVP3 Warszawa w ramach projektu Wawa Bohaterom. To cykl programów telewizyjnych emitowanych przez cały rok na antenie TVP3 Warszawa a dotyczących żołnierzy powstania warszawskiego.

Kapituła nagrody wyłoniła w tym roku zwycięzców spośród 24 organizacji, fundacji, stowarzyszeń z całej Polski, które pielęgnują pamięć o kombatantach, szczególnie powstańcach warszawskich i pomagają im pokonywać trudy codziennego życia, m.in. robią zakupy, remontują mieszkania, organizują spotkania, dotrzymują towarzystwa, dbają o groby kombatantów. W kapitule zasiedli m.in: Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony, Jerzy Mindziukiewicz, Zbigniew Daab, Jan Józef Kasprzyk, Agnieszka Glapiak i Aneta Woźniak, dyrektor programowy TVP.

Wśród laureatów poprzednich edycji nagrody Wawa Bohaterom było wielu wojskowych. W zeszłym roku jedną z nagród otrzymali podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, a w poprzednich latach m.in. Dowództwo Garnizonu Warszawa, 4 Warmińsko-Mazurska Brygada OT czy Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca.

AD

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
 
25 lat w NATO – serwis specjalny
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zbrodnia made in ZSRS
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Szarża „Dragona”
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Szpej na miarę potrzeb
Barwy walki
Na straży wschodniej flanki NATO
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto wojskowego sportu
Odstraszanie i obrona
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Jeśli nie Jastrząb, to…
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Rakiety dla Jastrzębi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ramię w ramię z aliantami
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przygotowania czas zacząć
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Głos z katyńskich mogił
NATO na północnym szlaku
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojsko inwestuje w Limanowej
V Korpus z nowym dowódcą
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zmiany w dodatkach stażowych
Kurs z dzwonem
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, epilog
Ogień w podziemiu
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO