moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Tiger po włosku

Spędzą w powietrzu setki godzin, wykonają dziesiątki misji – polscy piloci z „tygrysiej” 6 Eskadry Lotniczej biorą udział w NATO Tiger Meet, które w tym roku odbywa się we Włoszech. Wraz z nimi szkolą się też specjaliści odpowiedzialni za stan techniczny F-16. Dla przyjaciół z eskadr z krajów Sojuszu Polacy przygotowali coś specjalnego.

NATO Tiger Meet w tym roku odbywa się w bazie włoskich sił powietrznych Gioia Del Colle, a gospodarzem ćwiczeń jest XII Eskadra Włoskich Sił Powietrznych. W manewrach bierze udział 16 lotniczych eskadr, które w swoim logo mają tygrysa. Są tu m.in. lotnicy z Belgii, Czech, Węgier, Niemiec, Francji, Portugalii i Grecji. Po raz pierwszy w historii w NATO Tiger Meet bierze udział, na razie jako obserwator, eskadra z Finlandii. Polskę reprezentuje 6 Eskadra Lotnicza z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Ćwiczenia rozpoczęły się 2 października, więc pierwsze loty zostały już wykonane. – Zgodnie z tradycją codziennie realizujemy dwie misje: poranną COMAO (Composite Air Operations – misje połączone), w której bierze udział nawet 60 samolotów, oraz misje popołudniowe – mini-COMAO, w których uczestniczy około 20 maszyn – wyjaśnia ppłk pil. Łukasz Gradziński, dowódca Grupy Działań Lotniczych 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego, do niedawna dowódca krzesińskich „tygrysów”.

REKLAMA

Scenariusz ćwiczeń każdego dnia się rozwija, ale przez cały czas dotyczy jednej sytuacji. – Fikcyjny kraj, którego bronimy, jest atakowany, więc w pierwszych dniach wykonujemy misje obronne, następnie scenariusz zmienia się na kontrofensywny, a my robimy wszystko, by odbić to, co zostało zajęte – opowiada jeden z pilotów. W plan misji wpisane są cele szkoleniowe „tygrysich” eskadr. – Wzięliśmy ze sobą sporo młodych pilotów, dla których to pierwsze takie ćwiczenia. Bardzo mi zależy na tym, żeby oswoili się z międzynarodowym środowiskiem i zobaczyli, co znaczy latanie w tak dużych formacjach. Mamy też pilota, który szkoli się tu, we Włoszech, aby uzyskać status „combat ready”, a inny wykonuje zadania związane z uzyskaniem statusu mission commandera – mówi ppłk Gradziński.

Misje wykonywane w powietrzu to jednak tylko część tego, co się dzieje podczas NATO Tiger Meet. Ważna jest również integracja lotników. – Dbamy o to, by mieć dobre kontakty z natowskimi eskadrami, one są bardzo pomocne podczas ćwiczeń, szkoleń czy nawet działań operacyjnych. Wiele rozmów o szkoleniu, taktyce odbywa się w kuluarach – tłumaczy ppłk pil. Łukasz Gradziński. Gospodarze NATO Tiger Meet organizują dla wszystkich lotników elegancką kolację oraz tzw. international night, kiedy każda z eskadr przygotowuje stoisko promujące swój kraj. – Oprócz kulinarnych przysmaków przygotowaliśmy coś naprawdę specjalnego. Z okazji 50-lecia rozpoczęcia produkcji Fiata 126p w Polsce przetransportowaliśmy do Włoch egzemplarz Malucha. Trudniej o bardziej znany symbol współpracy włosko-polskiej – śmieje się ppłk Gradziński.

Szkolenia „tygrysów” są organizowane od 1960 roku. Początkowo brało w nich udział osiem eskadr, dziś jest ich niemal 40. Polska eskadra (6 Eskadra Lotnicza) po raz pierwszy wzięła udział w NATO Tiger Meet w 2006 roku, ale długo starała się o status członka NATO Tiger Association, pod egidą którego odbywają się ćwiczenia. Do stowarzyszenia, jako pełnoprawny członek, dołączyła w 2014 roku. W 2018 roku 31 Baza Lotnictwa Taktycznego była organizatorem treningów. – Do dziś ćwiczenia w Polsce są wspominane jako najlepsze. Mam nadzieję, że jeszcze to powtórzymy – mówi ppłk Gradziński.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Toona, Remo Guidi, Giovanni Colla

dodaj komentarz

komentarze


V Korpus z nowym dowódcą
 
Ogień w podziemiu
Odstraszanie i obrona
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ocalały z transportu do Katynia
Zmiany w dodatkach stażowych
Rakiety dla Jastrzębi
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojna w świętym mieście, część druga
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przygotowania czas zacząć
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
NATO na północnym szlaku
Mundury w linii... produkcyjnej
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Animus Fortis, czyli mężny duch
Weterani i bokser „Master”
Święto wojskowego sportu
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Prawda o zbrodni katyńskiej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Szpej na miarę potrzeb
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Jak wyszkolić pilota F-16?
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Psiakrew, harmata!
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ramię w ramię z aliantami
Wojsko inwestuje w Limanowej
Wojna w świętym mieście, epilog
Sprawa katyńska à la española
Optyka dla żołnierzy
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Hiszpański palimpsest
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jeśli nie Jastrząb, to…
Cena wolności
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kurs z dzwonem
Zbrodnia made in ZSRS
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO