moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nuklearna pięść Sojuszu

Ponad 60 samolotów z 13 państw, w tym amerykańskie bombowce strategiczne B-52 oraz myśliwce czwartej i piątej generacji, bierze udział w ćwiczeniach „Steadfast Noon 23”, które rozpoczęły się dziś na południu Europy. Przez najbliższy tydzień NATO będzie tam ćwiczyć różne scenariusze związane z nuklearnym odstraszaniem.

„Steadfast Noon” to cykliczne manewry, organizowane od ponad dekady. Kolejne edycje lokowane są w różnych zakątkach Europy. Za każdym razem jednak samoloty NATO operują co najmniej tysiąc kilometrów od granic Rosji. Tym razem ćwiczą w południowej części kontynentu – nad Włochami, Chorwacją i Morzem Śródziemnym. Głównym punktem wypadowym dla pilotów stała się włoska baza Aviano, gdzie na co dzień stacjonuje 31 Skrzydło Lotnictwa USA, wyposażone między innymi w myśliwce F-16. Oczywiście udział w manewrach biorą też inne statki powietrzne – przede wszystkim bombowce strategiczne B-52, które na ćwiczenia przyleciały specjalnie z USA. To maszyny przystosowane do przenoszenia broni jądrowej. Potrafią wznieść się na wysokość ponad 14,3 tys. m i pokonać dystans sięgający 15,5 tys. km. Na liście uczestników są też myśliwce czwartej i piątej generacji, samoloty rozpoznawcze, transportowe, latające cysterny. Łącznie to ponad 60 różnego typu maszyn, reprezentujących 13 państw.

Szczegóły scenariusza „Steadfast Noon” objęte są tajemnicą. Wiadomo jednak, że uczestnicy przez tydzień będą testowali różne warianty działań związanych z nuklearnym odstraszaniem. Przede wszystkim NATO zamierza sprawdzić, czy europejscy członkowie Sojuszu zachowali zdolność do uderzenia bronią jądrową przekazaną im przez Stany Zjednoczone w ramach inicjatywy „Nuclear Sharing”. W tej chwili do wspomnianego programu należą Niemcy, Włochy, Holandia, Belgia i Turcja. Państwa te nie posiadają własnych głowic atomowych. W razie potrzeby będą mogły skorzystać jednak z głowic amerykańskich, które są przechowywane w bazach na ich terytorium. Łącznie to około stu ładunków taktycznych typu B61. Oczywiście na czas samych ćwiczeń samoloty nie zostaną wyposażone w uzbrojone bomby.

REKLAMA

– Ważne dla nas jest współdziałanie z naszymi partnerami oraz wspólne zrozumienie taktyki i procedur – tłumaczy gen. bryg. Tad Clark, dowódca 31 Skrzydła. – Przez najbliższe dni naszą współpracę będą oceniali inspektorzy NATO – dodaje. Z kolei sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg podkreśla, że „Steadfast Noon” to rutynowe szkolenie. – Ma ono pokazać wiarygodność i skuteczność nuklearnego odstraszania, a także wysłać jasny sygnał, że NATO będzie ochraniać, a w razie potrzeby bronić wszystkich sojuszników – zaznacza Stoltenberg.

Manewry przypadły na specyficzny czas. Ledwie kilka dni wcześniej rosyjscy oficjele ostrzegli, że ich kraj jest gotów wycofać się z międzynarodowego traktatu o zakazie prób jądrowych (CTBT). Dokument z 1996 roku został podpisany przez 187 państw. Większość z nich go ratyfikowała. Do tej pory nie uczynili tego Amerykanie, którzy jednak zaprzestali organizowania testów z użyciem broni nuklearnej. Podczas ostatniego spotkania ekspertów Klubu Wałdajskiego, którzy co roku dyskutują na temat rosyjskiej polityki wewnętrznej i zagranicznej, Władimir Putin przyznał, że Rosja może wrócić do prób zarzuconych po upadku ZSRS. Potem w podobnym tonie wypowiedział się wiceszef MSZ-etu Rosji Siergiej Riabkow. Zastrzegł jednak, że Kreml zorganizuje testy tylko wówczas, jeśli pierwsi zrobią to Amerykanie. Mimo to Zachód uznał to za gest nieprzyjazny. – Mamy do czynienia z kolejną próbą wykorzystania retoryki nuklearnej, by zniechęcić NATO do pomagania Ukrainie. To się jednak nie uda, bo wspieranie Ukrainy leży w interesie naszego bezpieczeństwa – zaznacza Stoltenberg.

Ćwiczenia „Steadfast Noon” potrwają do 26 października.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Senior Airman Michael Richmond

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Zbrodnia made in ZSRS
NATO na północnym szlaku
Święto wojskowego sportu
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak wyszkolić pilota F-16?
Zmiany w dodatkach stażowych
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część druga
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Animus Fortis, czyli mężny duch
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, epilog
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Psiakrew, harmata!
Rakiety dla Jastrzębi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Weterani i bokser „Master”
Głos z katyńskich mogił
Sprawa katyńska à la española
Kurs z dzwonem
Optyka dla żołnierzy
V Korpus z nowym dowódcą
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Cena wolności
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ocalały z transportu do Katynia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Hiszpański palimpsest
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ogień w podziemiu
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Szpej na miarę potrzeb
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojsko inwestuje w Limanowej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO