moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Cel: bezpieczne miasto

Test wyszkolenia, możliwości najnowszego sprzętu, a przede wszystkim współdziałania różnych rodzajów wojsk. Podczas ćwiczeń „Dzik ‘23”, które odbyły się na Mazurach, żołnierze 16 Dywizji Zmechanizowanej, wspierani m.in. przez sojuszników z NATO i lotnictwo, ćwiczyli działania w terenie zurbanizowanym. Czy udało im się odbić zajęty przez przeciwnika teren?

Ćwiczenia „Dzik” na stałe wpisały się w kalendarz działań, w które są angażowane jednostki podległe 16 Dywizji Zmechanizowanej. Ich tegoroczna edycja, która odbyła się w pierwszej połowie października, miała charakter dowódczo-sztabowy, jednak żołnierze zrealizowali także szereg działań taktycznych. Wojskowi operowali wówczas na terenie jednego z najnowszych elementów infrastruktury orzyskiego poligonu, czyli ośrodka zurbanizowanego. 

REKLAMA

Scenariusz taktycznej części ćwiczeń „Dzik ‘23” zakładał, że przeciwnik w sile kompanii zajął niewielką miejscowość. Jak wyjaśnia płk Grzegorz Kaliciak, dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej, która skierowała do działania największe siły, został on opracowany na podstawie wniosków z konfliktów zbrojnych, zarówno znanych polskim żołnierzom z Iraku albo Afganistanu, jak i tych, które toczą się obecnie w Ukrainie czy Izraelu. – Te doświadczenia wskazują, że podczas działań w terenie zurbanizowanym możemy używać nowoczesnych systemów walki, dronów, śmigłowców, samolotów, ale finalnie i tak żołnierz piechoty będzie musiał wkroczyć na opanowany teren. Jednak bez odpowiedniego wsparcia wykonanie zadania w takim środowisku jest mało prawdopodobne – zaznacza oficer.

Film:  mł. chor. Daniel Wójcik, st. kpr. Piotr Szafarski, szer. Michał Gacioch/16 Dywizja Zmechanizowana

Dlatego podczas „Dzika ‘23” ramię w ramię z żołnierzami 15 Brygady Zmechanizowanej współdziałali wojskowi z 1 Brygady Artylerii, wyposażeni w armatohaubice Krab i K9, 20 Brygady Zmechanizowanej i ich czołgi K2 oraz Amerykanie z Batalionowej Grupy Bojowej NATO na Bradleyach. Z powietrza operowały natomiast myśliwce F-16 i śmigłowce W-3 Sokół, a desant wykonała 25 Brygada Kawalerii Powietrznej.

Zadaniem ćwiczących było przeprowadzenie szturmu na zajęte przez przeciwnika budynki, ale oczywiście nie wszystkie siły uderzyły równocześnie. – Ze względu na to, że działania były prowadzone w ośrodku zurbanizowanym, nie wprowadzaliśmy czołgów ani wozów piechoty na jego teren. Załogi pojazdów miały osłaniać i zabezpieczać elementy zmotoryzowane, takie jak Raki czy MRAP-y, które mogą w nim operować, oczywiście przy zachowaniu wszelkich zasad taktyki i bezpieczeństwa – wyjaśnia dowódca 15 BZ. Zaznacza także, że ważnym elementem ćwiczeń było też sprawdzenie procedur wzywania ognia spoza pola walki, zarówno jeśli chodzi o współpracę z myśliwcami F-16, jak i artylerią. – Współczesne pole walki wymaga od nas elastyczności i konieczności dostosowywania się do różnych sytuacji. Nie możemy dopuścić do tego, aby przeciwnik nas zaskoczył, dlatego podczas ćwiczeń uwzględniamy różne scenariusze i tak dużo uwagi poświęcamy współdziałaniu różnych rodzajów wojsk – podkreśla płk Kaliciak.


Film:  szer. Michał Czornij/ 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana

Mimo że zajęty przez przeciwnika teren ostatecznie został odbity, nie oznaczało to końca ćwiczeń. Wojsko uwzględniło również to, że konsekwencją prowadzenia działań w terenie zurbanizowanym może być duża liczba rannych. Dlatego żołnierze przeprowadzili także działania zgodne z procedurą MASCAL, która określa zasady udzielania pomocy rannym w zdarzeniach o charakterze masowym, następnie ewakuowali poszkodowanych z pola walki, zarówno drogą lądową, jak i powietrzną. Kiedy wojskowi zakończyli te działania, a potem upewnili się, że na terenie walk nie znajduje się już przeciwnik, do akcji wkroczyli żołnierze wojsk obrony terytorialnej, których zadaniem było zabezpieczenie i ochrona odbitego z rąk nieprzyjaciela obszaru.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. kpr. Piotr Szafarski

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
 
25 lat w NATO – serwis specjalny
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
V Korpus z nowym dowódcą
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Sprawa katyńska à la española
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Zbrodnia made in ZSRS
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Mundury w linii... produkcyjnej
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Hiszpański palimpsest
Ramię w ramię z aliantami
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Psiakrew, harmata!
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Szpej na miarę potrzeb
Weterani i bokser „Master”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Optyka dla żołnierzy
Jak wyszkolić pilota F-16?
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kurs z dzwonem
NATO na północnym szlaku
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Odstraszanie i obrona
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Święto wojskowego sportu
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ocalały z transportu do Katynia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część druga
Przygotowania czas zacząć
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ogień w podziemiu
Cena wolności
Animus Fortis, czyli mężny duch
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko inwestuje w Limanowej
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Jeśli nie Jastrząb, to…
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO