moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sojusznicza współpraca specjalistów inżynierii

W tych ćwiczeniach nie liczy się rywalizacja, a współpraca, efektywność i precyzja przy wykonywaniu zadań. Na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu zakończyła się kolejna edycja międzynarodowych ćwiczeń Resolute Castle. Z pododdziałami inżynieryjnymi armii amerykańskiej i brytyjskiej współpracowała drużyna z 1 Pułku Saperów z Brzegu.

Organizowane od 2017 roku ćwiczenia Resolute Castle polegają na współpracy pododdziałów inżynieryjnych z różnych armii NATO przy rozbudowie polskich poligonów. Dzięki wspólnym działaniom modernizowane lub budowane od podstaw są drogi dojazdowe, bocznice kolejowe i strzelnice. W ubiegłych latach w ramach tego rodzaju szkoleń na żagańskim poligonie został unowocześniony między innymi punkt tankowania śmigłowców, a na poligonie drawskim powstał skład paliw.

 

REKLAMA

Tegoroczna edycja Resolute Castle odbywała się m.in. na poligonie w Żaganiu. Prace inżynieryjne wykonywali tu żołnierze z USA i Wielkiej Brytanii wraz z sześcioosobową grupą zadaniową z 1 Brzeskiego Pułku Saperów. Specjaliści wykonywali prace w składzie 902 kompanii inżynieryjnej 15 batalionu inżynieryjnego wojsk amerykańskich. Mieli do dyspozycji między innymi spycharko-ładowarkę, wywrotkę o ładowności 12 t, spycharkę gąsienicową oraz koparkę.

Saperzy z Brzegu wspierali wojska sojusznicze w pracach przy rozbudowie strzelnicy czołgowej oraz dróg bocznych prowadzących do strzelnicy. Później utwardzali drogi poligonowe wiodące do nowo powstałej hali magazynowej. – Pracowaliśmy wspólnie. My ładowaliśmy ich wywrotki, a oni nasze, razem też wyrównywaliśmy przywiezione kruszywo czy układaliśmy geowłókninę na budowanym odcinku dróg – mówi kpr. Grzegorz Wyderski, dowódca polskiego zgrupowania. Każdego dnia żołnierze mieli do rozprowadzenia, wyrównania i ubicia około 240 t kruszywa oraz do rozłożenia około 150 m geowłókniny. Inne zadania otrzymali saperzy z Wielkiej Brytanii. Oni odpowiadali za modernizację poligonowej rampy kolejowej.

Podczas ćwiczeń specjaliści inżynierii uczyli się współdziałania. Nad całością robót czuwali amerykańscy inżynierowie. – Od nich uczyliśmy się na przykład technik rozkładania geowłókniny czy kruszywa, tak aby nie rozsypywały się poza obrys budowanej drogi – wyjaśnia kpr. Wyderski. Natomiast specjalista st. szer. Krzysztof Bezuszko, operator spycharki gąsienicowej, był pod wrażeniem spycharek używanych przez sojuszników. – W ich maszynach było między innymi poziomowanie lemiesza, co znacznie ułatwia pracę w zróżnicowanym terenie – ocenia. – Z moim doświadczeniem mógłbym bez problemu, po szybkim przeszkoleniu, zacząć pracować na tych maszynach. Myślę, że oni mieliby większe problemy, aby nauczyć się obsługi naszego sprzętu, bo jest starszej generacji – zauważa.

A czego sojusznicy nauczyli się od polskich saperów? Zdaniem kpr. Wyderskiego, który w ćwiczeniach Resolute Castle brał udział po raz trzeci, sojusznicy byli pod wrażeniem, że nasi operatorzy potrafią pracować na każdej maszynie, dzięki czemu mogą się zastępować podczas obsługi maszyn.

Praca nie polegała jednak na współzawodnictwie. Tu najważniejsze były: wzajemne zrozumienie oraz dokładność i efektywność wykonywanych zadań. Rywalizacja odbywała się jedynie w weekendy, na boiskach sportowych. Mecze w różnych dyscyplinach rozgrywały drużyny trzech narodowości oraz zespoły w składach mieszanych. Przy okazji zmagań sportowych polscy żołnierze bardzo chętnie uczyli się tajników gry futbolu amerykańskiego.

Sojusznicze ćwiczenie „Resolute Castle ‘23” na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu rozpoczęło się 25 września, a zakończyło 6 października.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Stg. Andrew Jo/ 21st Theater Sustainment Command, 1psap

dodaj komentarz

komentarze


Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
 
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Prawda o zbrodni katyńskiej
Święto wojskowego sportu
Szpej na miarę potrzeb
Optyka dla żołnierzy
Ramię w ramię z aliantami
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Na straży wschodniej flanki NATO
Ocalały z transportu do Katynia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, część druga
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Sprawa katyńska à la española
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Odstraszanie i obrona
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO na północnym szlaku
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zmiany w dodatkach stażowych
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kurs z dzwonem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Przygotowania czas zacząć
Rakiety dla Jastrzębi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Głos z katyńskich mogił
Ogień w podziemiu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojsko inwestuje w Limanowej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Jeśli nie Jastrząb, to…
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO