moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kiedy na kwalifikację?

Kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 1 lutego 2024 roku i potrwa do 30 kwietnia. Oprócz osób zobowiązanych do stawiennictwa przed komisjami lekarskimi będą się mogli zgłosić także ochotnicy, którzy ukończyli 18 lat i są zainteresowani służbą. Z obowiązku stawiennictwa zostaną zaś zwolnione osoby trwale niezdolne do pracy, ale będą musiały przekazać dokumenty o stanie zdrowia.

Od czasu zawieszenia zasadniczej służby co roku w całej Polsce jest organizowana kwalifikacja wojskowa. Siły zbrojne chcą sprawdzić zdolność młodych ludzi do służby, by wiedzieć, czy w razie zagrożenia mogliby wesprzeć armię zawodową. Szczegóły dotyczące tego przedsięwzięcia określa rozporządzenie Ministerstwa Obrony Narodowej, jego projekt dotyczący przyszłego roku już jest gotowy. Zgodnie z nim kwalifikacja zostanie ogłoszona 12 stycznia i będzie trwała od 1 lutego do 30 kwietnia.

– Jeśli chodzi o termin, można powiedzieć, że kwalifikacja wraca na właściwe tory. W ostatnich dwóch latach zaczynała się dopiero w kwietniu, w 2021 roku była prowadzona etapami w drugiej połowie roku, a w 2020 roku została przerwana z powodu epidemii. W przyszłym roku odbędzie się w terminie, w którym zazwyczaj była prowadzona – mówi ppłk Maciej Król, szef Wydziału Kwalifikacji Wojskowej w Centralnym Wojskowym Centrum Rekrutacji.

REKLAMA

Dla kogo obowiązek?

W 2024 roku przed powiatowymi komisjami lekarskimi będzie musiało stawić się około 230 tysięcy młodych ludzi (podobnie było w tym roku). To przede wszystkim 19-letni mężczyźni z tzw. rocznika podstawowego (urodzeni w 2005 roku), a także mężczyźni 20–24-letni niemający dotychczas określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. – Obowiązkowo będą musiały pojawić się także osoby, które w latach 2022–2023 ze względu na stan zdrowia zostały uznane przez komisje za czasowo niezdolne do służby, a okres tej niezdolności upływa przez zakończeniem kwalifikacji wojskowej. Ci z kolei, którym ważność orzeczenia upływa po zakończeniu kwalifikacji, będą mogli stawić się na swój wniosek – wyjaśnia ppłk Król. Dodaje, że w obu przypadkach ponowne wezwanie i przeprowadzenie badań lekarskich oraz psychologicznych pozwoli wydać ostateczne orzeczenie i zaliczyć te osoby do kategorii zdolności „A”, „D” lub „E”.

Przed komisjami będą musiały też stanąć kobiety urodzone w latach 1997–2005, które mają kwalifikacje przydatne armii. Chodzi m.in. o osoby kończące w roku akademickim 2023/24 studia na kierunkach: lekarskim, lekarsko-dentystycznym, analityki medycznej, farmacji, fizjoterapii, pielęgniarstwa, położnictwa, ratownictwa medycznego, weterynarii, psychologii. Wezwanie dostaną też kobiety, które zdobędą zawód technika farmaceutycznego oraz technika weterynarii.

Tyle obowiązek. Ale komisje będą też otwarte na 18-letnich ochotników oraz wszystkie osoby, które wciąż nie mają uregulowanego stosunku do służby wojskowej. Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny obowiązek stawiennictwa na kwalifikację dotyczy osób, które do końca 2024 roku nie przekroczą 60 roku życia. Wcześniej był to wiek 24 lat.

Po raz pierwszy, na mocy ustawy o obronie ojczyzny, z obowiązku stawiennictwa zwolnione zostaną osoby uznane za trwale niezdolne do pracy (także w gospodarstwie rolnym) lub niezdolne do samodzielnej egzystencji. – Takie zwolnienie będzie możliwe, gdy wójt, burmistrz lub prezydent miasta otrzyma dokumenty potwierdzające niezdolność lub niepełnosprawność danej osoby. Dokumenty można doręczyć osobiście, przez przedstawiciela ustawowego lub opiekuna prawnego, drogą pocztową za zwrotnym potwierdzeniem odbioru czy przez środki komunikacji elektronicznej. Wprowadziwszy takie rozwiązanie, wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom bliskich osób z niepełnosprawnościami – mówi ppłk Król.

Krok po kroku

Każdy stawiający się przed komisją będzie musiał przejść obowiązkowe badania lekarskie, m.in. pomiary antropometryczne oraz ciśnienia, sprawdzenie słuchu i wzroku. Ci, którzy zmagają się z przewlekłą chorobą, będą musieli przedstawić dokumentację medyczną i w razie konieczności przejść dodatkowe badania specjalistyczne. Spotkanie z lekarzem będzie poprzedzone obowiązkowymi badaniami psychologicznymi, obejmującymi m.in.: wywiad, obserwację i ewentualną weryfikację dokumentów, jeśli dana osoba je przedstawi. Na tej postawie psycholog wyda zaświadczenia o braku lub istnieniu przeciwwskazań do pełnienia służby wojskowej. Będzie ono niezbędne do określenia kategorii zdolności do służby i wydania przez przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej orzeczenia lekarskiego.

Każdy otrzyma jedną z kilku kategorii zdolności do służby. „A” oznacza osobę zdolną do służby wojskowej, „B” – czasowo niezdolną do służby wojskowej (przez okres 12 lub 24 miesięcy), „D” – niezdolną do służby wojskowej w czasie pokoju, „E” – trwale i całkowicie niezdolną do służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji i wojny.

Jednym z elementów kwalifikacji będzie też rozmowa z przedstawicielem szefa wojskowego centrum rekrutacji. Nada on wezwanemu stopień wojskowy szeregowego, a także przedstawi informacje o rodzajach służby oraz możliwościach wstąpienia do armii.

Na zakończenie kwalifikacji wszyscy otrzymają zaświadczenie o uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do służby wojskowej. Osoby z pozytywnym orzeczeniem lekarskim będą mogły złożyć wniosek o powołanie do służby, a jeśli nie będą tym zainteresowane, zostaną przeniesione do tzw. rezerwy pasywnej.

Za przeprowadzenie kwalifikacji po raz drugi będzie odpowiadał resort obrony narodowej (wcześniej wspólnie MON i MSWiA). Kwalifikacja wojskowa będzie się odbywać na terenie wszystkich 16 województw. Nad jej przebiegiem będzie czuwać Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji wraz z ośrodkami zamiejscowymi CWCR oraz 86 wojskowymi centrami rekrutacji, we współpracy z jednostkami administracji rządowej oraz samorządu. W czasie kwalifikacji będzie w całej Polsce działać około 390 powiatowych komisji lekarskich.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
 
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Pierwszy skok
Roszady personalne w PGZ-ecie
Nowoczesna łączność dla armii
Jaką drogą po wojskowy indeks?
„Avenger” na Monte Cassino
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Offset dla „Wisły”
Zimowy sprawdzian podchorążych
Szef MON-u w Brukseli
Wojenny bohater na szubienicy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Mocny sygnał od NATO
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Polska przystań brytyjskich jeńców
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Śnieg może być groźną bronią
Cud w Trewirze
Zachód przeciwko „korsarzom”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Bruksela przed szczytem
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Liban uznany za strefę działań wojennych
Nowy szef CWCR
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Lekcje z frontu
Rusza kwalifikacja wojskowa
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Lista trupich główek
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Wojna o porządek świata
Eurofightery znowu w Polsce
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Rakietowy szach
Zamiana po włosku
Abramsy pod dobrą opieką
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Invictus w zimowym stylu
Zielone światło dla Barbary
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Dobrowolsi – czas start!
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Którą drogą do armii?
Skromny początek wielkiej wojny
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Tajna misja polskiej agentki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO