Jak wyglądało uzbrojenie z czasów pierwszych Piastów, czy współczesny Polak polubiłby smak napitku serwowanego w początkach państwa polskiego i jak w średniowieczu warzono sery? O tym wszystkim mogli się przekonać goście tegorocznej edycji Festynu Archeologicznego Gminy Mrozy „Kierunek Grodzisko!”.
Impreza, podczas której można było „przenieść się w czasie” do początków państwa polskiego, odbyła się w połowie października w Mrozach w powiecie Mińsk Mazowiecki. To właśnie w tej okolicy (nieopodal stacji kolejowej Grodziszcze Mazowieckie) znajduje się stanowisko archeologiczne. Celem festynu jest nie tylko popularyzacja tego miejsca jako lokalnej atrakcji turystycznej, ale przede wszystkim upowszechnianie wiedzy historycznej i archeologicznej.
Hasłem czwartej edycji festynu było „Jadło i napitek”. Odwiedzający mogli poznać rozmaite techniki obróbki żywności oraz poczuć smaki i zapachy, które towarzyszyły naszym przodkom w średniowiecznej kuchni. W programie znalazły się też prezentacje dawnych rzemiosł, jak np. browarnictwo czy serowarstwo oraz zawodów, takich jak bartnik, młynarz czy piekarz. Grupy rekonstruktorskie wystawiły też liczne kramy, na których zaprezentowały stroje, wyposażenie i uzbrojenie z czasów pierwszych Piastów.
Tereny gminy Mrozy od najdawniejszych czasów tworzenia się polskiej państwowości były istotne z militarnego punktu widzenia. Znajdujące się tutaj Grodzisko (Grodziszcze Mazowieckie) wymownie świadczyło o randze miejsca. O tradycji wojskowej tych ziem przypomina również mural w miejscowości Mrozy, odsłonięty w listopadzie 2021 roku w ramach projektu „1000-lecie polskiego oręża”.
Głównym organizatorem festynu było Gminne Centrum Kultury w Mrozach. „Polska Zbrojna” objęła imprezę patronatem medialnym.
autor zdjęć: mat. organizatora
komentarze