moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żagań z nowym pułkiem

11 Pułk Logistyczny powstaje w Żaganiu. Jednostka przejmie obowiązki tamtejszego batalionu remontowego i tak jak on wejdzie w skład 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Jego żołnierze mają się zajmować nie tylko naprawami i ewakuacją ciężkiego sprzętu z pola walki, lecz także m.in. szeroko pojmowanym transportem i zaopatrzeniem wojska.

18 stanowisk. Na nich bojowe wozy piechoty BWP-1, Leopard 2A4, haubica Goździk, samobieżny zestaw przeciwlotniczy Biała. Jest nawet most BLG-67, czyli mobilny most osadzony na podwoziu czołgu T-55. Część sprzętu dopiero czeka na swoją kolej, wokół innych maszyn bojowych praca wre. Ekipa remontowa uwija się przynajmniej przy jednym z Leopardów. Tuż przy wozie na leżach spoczywa pokaźnych rozmiarów silnik. – W warunkach polowych załoga wozu zabezpieczenia technicznego jest w stanie wymontować taki zespół i wymienić go na nowy w ciągu 30 minut – tłumaczy towarzyszący mi por. Sławomir Boruch. – Dla porównania wymiana silnika w czołgach T-72 czy T-91 zajmuje 90 roboczogodzin – mówi. Innymi słowy: pięciu fachowców musi przy tym pracować 18 godzin.

Hala, po której się przechadzamy, należy do 11 Batalionu Remontowego w Żaganiu. Jednostka od lat obsługuje 11 Dywizję Kawalerii Pancernej. Naprawia i konserwuje sprzęt, podczas ćwiczeń zaś przygotowuje się do ewakuacji pojazdów uszkodzonych na polu bitwy. Czołgi, haubice, transportery trafiają do polowych warsztatów naprawczych, gdzie są przygotowywane do dalszej walki. Remontowcy na co dzień pozostają w cieniu. Żołnierze liniowych jednostek podkreślają jednak, że bez nich trudno byłoby wyobrazić sobie służbę. Tymczasem 11 Batalion powoli przechodzi do historii. Jego miejsce zajmie nowa jednostka – 11 Pułk Logistyczny.

REKLAMA

Projekt jego sformowania pojawił się w ubiegłym roku. Zainicjowany wówczas proces po pewnym czasie został jednak wstrzymany. Na dobre ruszył w maju. Pod koniec października nominację na stanowisko dowódcy pułku otrzymał płk Leszek Zamęcki, który wcześniej był szefem wydziału logistyki 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie. – Zgodnie z wytycznymi jednostka powinna rozpocząć działalność od nowego roku, choć oczywiście proces przeformowania już zainicjowano – przyznaje oficer. W skład pułku wejdzie dotychczasowy batalion remontowy, ale też nowo formowane bataliony: zabezpieczenia i transportowy. Sami remontowcy, jak mówi, odpowiadali wyłącznie za podsystem techniczny logistyki dywizji. Dowództwo armii doszło jednak do wniosku, że potrzebuje ona wyspecjalizowanej jednostki, która weźmie na siebie odpowiedzialność za transport czy zaopatrzenie żołnierzy w żywność i amunicję. – Jest to konieczne w czasie pokoju, przede wszystkim jednak na wypadek wojny – przyznaje płk Zamęcki.

11 brem cały czas jeszcze działa, ale jego żołnierze powoli przechodzą pod skrzydła pułku. Jednocześnie przez cały czas stara się on przyciągnąć nowych ludzi. – Odbywa się to na zasadzie migracji z innych jednostek oraz pozyskiwanie kandydatów z cywila. Najmilej widziani są fachowcy z wykształceniem technicznym i kierowcy. Wkrótce rozpoczniemy też szkolenia żołnierzy rezerwy – zapowiada płk Zamęcki. Pułk niebawem przejmie wyposażenie 11 brem: mobilne warsztaty obsługowo-naprawcze, a także specjalistyczne pojazdy do ewakuacji i transportu ciężkiego sprzętu. Wśród nich znajdują się chociażby wozy zabezpieczenia technicznego WZT-2 i WZT-3 na podwoziach czołgów T-55 oraz T-72, a także Bergerpanzery-2, które z kolei bazują na konstrukcji czołgów Leopard 1. Do tego dochodzą zestawy niskopodwoziowe do transportu ciężkich pojazdów czy też ciężki kołowy pojazd ewakuacji i ratownictwa technicznego Hardun. Formowana jednostka pozyskuje także pojazdy innego typu – od ciężarówek do transportu amunicji poprzez chlebowozy aż po cysterny na wodę i paliwo. – Część z nich pochodzi z nadwyżek sprzętowych, część zostanie kupiona za pieniądze z budżetu na modernizację techniczną – tłumaczy płk Zamęcki. Przyznaje przy tym, że w razie mobilizacji do pułku trafią też pojazdy cywilne. Wojsko przejmie je od właścicieli w ramach świadczeń na rzecz obronności. – Podobne mechanizmy funkcjonują w wielu innych państwach, również NATO. Utrzymywanie przesadnie dużej liczby pojazdów w czasach pokoju jest po prostu nieopłacalne – przyznaje płk Zamęcki.

Tak więc nowa jednostka powoli nabiera kształtów. – W styczniu przyszłego roku zaczniemy realizować trzyletni program szkolenia przewidziany dla pododdziałów logistycznych. Niedługo potem zaczniemy wyjeżdżać na poligon – zapowiada dowódca 11 Pułku i dodaje: – W wojsku mówi się, że dobrze działających logistyków nie widać. Wszyscy skupiają na nich wzrok dopiero wówczas, kiedy coś zaczyna szwankować. Pozostaje mieć nadzieję, że jak najdłużej pozostaniemy w cieniu, po prostu robiąc swoje. Ale też że gdzieś tam po cichu będziemy doceniani.

11 Pułk to nie pierwsza w polskiej armii jednostka logistyczna, która wykształciła się z batalionu remontowego. Podobny proces rozpoczęto choćby w 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, a w 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej i 18 Dywizji Zmechanizowanej już go sfinalizowano.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Będą kolejne „Daglezje-P”
 
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Rusza kwalifikacja wojskowa
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Dobrowolsi – czas start!
Lekcje z frontu
Zamiana po włosku
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Śnieg może być groźną bronią
Eurofightery znowu w Polsce
Cud w Trewirze
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Podwójny Półmaraton Komandosa
Szef MON-u w Brukseli
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Wojna o porządek świata
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Bruksela przed szczytem
„Avenger” na Monte Cassino
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Nowe śmigłowce kawalerii
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Offset dla „Wisły”
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Liban uznany za strefę działań wojennych
Ślubowanie kadetów OPW
Rakietowy szach
Spadochroniarze na Podlasiu
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Pierwszy skok
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Invictus w zimowym stylu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zielone światło dla Barbary
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zimowy sprawdzian podchorążych
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Gwiazdy sportu dają lekcję
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
W rezerwie pasywnej będą oceny
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Abramsy pod dobrą opieką
Lista trupich główek
Zachód przeciwko „korsarzom”
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Skromny początek wielkiej wojny
Roszady personalne w PGZ-ecie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO