moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szósta dywizja w Wojsku Polskim

Jej główną siłę będą stanowić dwie brygady zmechanizowane, brygada zmotoryzowana i brygada pancerna, a żołnierze zostaną wyposażeni m.in. w bojowe wozy piechoty Borsuk, armatohaubice Krab i wyrzutnie HIMARS. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał decyzję o sformowaniu w Wojsku Polskim kolejnego związku taktycznego. – To będzie silna dywizja – zaznaczył.

Uroczystość, podczas której Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podpisał decyzję o sformowaniu szóstej dywizji wojsk lądowych, odbyła się w Nowym Mieście nad Pilicą, w województwie mazowieckim. Jak mówił szef MON-u, to właśnie w tej miejscowości, które ma bardzo bogate tradycje wojskowe, gdyż przed laty znajdowała się tu jednostka sił powietrznych, a obecnie jest to siedziba jednego z batalionów 6 Brygady Obrony Terytorialnej, będzie stacjonowało dowództwo 8 Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Na to, że jest to dobra lokalizacja, wskazywały liczne analizy, które poprzedziły podjęcie decyzji o dyslokacji nowego związku taktycznego.

Oddziały 8 DPAK, jak mówił szef MON-u, będą stacjonowały również w województwie świętokrzyskim, łódzkim i w północnej części województwa podkarpackiego. – To będzie silna dywizja – podkreślił. Wyjaśnił, że zostanie ona zorganizowana na bazie tzw. systemu czwórkowego, czyli jej główną siłę utworzą cztery brygady składające się z czterech batalionów. Będą to dwie brygady zmechanizowane, a także brygada zmotoryzowana i pancerna. Oprócz tego w skład 8 Dywizji Piechoty wejdą także brygada artylerii, pułk logistyczny, pułk przeciwpancerny, pułk przeciwlotniczy, batalion dowodzenia, batalion rozpoznania i batalion chemiczny. Sprzęt zaś, który trafi w szeregi jednostek nowego związku taktycznego, to m.in. bojowe wozy piechoty Borsuk, armatohaubice Krab oraz artyleria rakietowa.

REKLAMA


Film: Maciej Bąkowski, Magdalena Miernicka / ZbrojnaTV

Minister Błaszczak przypominał, że za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, a Rosja prowadzi bardzo agresywną politykę. – Jedyną skuteczną metodą odstraszenia agresora, aby nie napadł na Polskę, jest budowa silnego Wojska Polskiego – podkreślił. Jak mówił, właśnie dlatego w przyszłości armię ma zasilać 300 tys. żołnierzy, i jak zaznaczył, jest to jak najbardziej możliwe. Podkreślił, że służba w siłach zbrojnych cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, o czym może świadczyć to, iż podczas kolejnego turnusu dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, który startuje w przyszłym tygodniu, weźmie udział rekordowa liczba ochotników, bo będzie ich niemal 8 tys. – To jest właśnie miara sukcesu naszego mechanizmu wzmacniania Wojska Polskiego – stwierdził.

Gen. bryg. Rafał Ostrowski, szef Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, zaznaczył, że na konieczność sformowania szóstego w Wojsku Polskim związku taktycznego wskazywały przeprowadzone analizy. Jak mówił, proces ten będzie wyzwaniem, a do jego skutecznego przeprowadzenia zostaną wykorzystane wnioski z formowania dwóch dywizji – 18 DZ i 1 DPLeg. – W Wojsku Polskim musimy mieć sześć związków taktycznych, aby móc się skutecznie bronić – podkreślił.

Nowa dywizja, która powstanie w Wojsku Polskim, będzie dziedziczyć nazwę i tradycje 8 Dywizji Piechoty Armii Krajowej im. Romualda Traugutta. Jest to forma uhonorowania związku taktycznego utworzonego przez powstańców warszawskich niemal 80 lat temu.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Zamiana po włosku
 
Zielone światło dla Barbary
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Roszady personalne w PGZ-ecie
Lista trupich główek
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Spadochroniarze na Podlasiu
Rakietowy szach
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Skromny początek wielkiej wojny
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
„Avenger” na Monte Cassino
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Liban uznany za strefę działań wojennych
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Gwiazdy sportu dają lekcję
Wojna o porządek świata
Invictus w zimowym stylu
Lekcje z frontu
W rezerwie pasywnej będą oceny
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Eurofightery znowu w Polsce
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Abramsy pod dobrą opieką
Podwójny Półmaraton Komandosa
Szef MON-u w Brukseli
Bruksela przed szczytem
Ślubowanie kadetów OPW
Pierwszy skok
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Będą kolejne „Daglezje-P”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Offset dla „Wisły”
Nowe śmigłowce kawalerii
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Cud w Trewirze
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Rusza kwalifikacja wojskowa
Zachód przeciwko „korsarzom”
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zimowy sprawdzian podchorążych
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Dobrowolsi – czas start!
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Śnieg może być groźną bronią

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO