moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Spotkanie w BBN

Relacje z Unią Europejską, plany regionalne NATO, a także propozycje zmian w systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi, m.in. na te tematy rozmawiał w środę prezydencki minister z byłymi szefami BBN-u. – Sprawy bezpieczeństwa stanowią wyjątkowy obszar w tym absolutnie wyjątkowym czasie – mówił Jacek Siewiera, obecny szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, spotkał się w środę ze swoimi poprzednikami, by wspólnie omówić wyzwania dotyczące bezpieczeństwa, jakie czekają Polskę w najbliższych dekadach. Obecny i byli szefowie BBN-u rozmawiali również na temat „współpracy ośrodków władzy w kwestiach bezpieczeństwa podczas nowej kadencji parlamentu”, modernizacji armii oraz prezydenckich propozycji reformy systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP. W spotkaniu wzięli udział m.in. Paweł Soloch, Stanisław Koziej i Marek Siwiec.

– Omówiliśmy zagadnienia dotyczące doświadczeń panów ministrów, panów generałów, z czasów kohabitacji prezydentów Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Wałęsy, Bronisława Komorowskiego z rządami różnych stronnictw politycznych. Tego, w jaki sposób te relacje były kształtowane, w jaki sposób doprowadziły państwo, z wszystkimi jego blaskami i cieniami, do momentu, w którym jesteśmy dziś: suwerennego państwa o silnej pozycji międzynarodowej, silnego w sojuszach w Unii Europejskiej oraz Sojuszu Północnoatlantyckim – powiedział Jacek Siewiera po spotkaniu z byłymi szefami BBN-u. – Staraliśmy się omówić planowane działania z nieco większym dystansem wobec bieżącej polityki. Zwłaszcza, że mamy okres przejściowy, w którym współpraca zwierzchnika sił zbrojnych z większością parlamentarną i rządem będą ulegały zmianom – podkreślał prezydencki minister. Szef BBN-u powiedział też, że wśród poruszanych tematów znalazły się zagadnienia dotyczące rozwoju relacji z UE. – Chodzi zarówno o procesy integracji z Unią Europejską, jak i konieczność zachowania w nich suwerenności Rzeczypospolitej. Uważam, że będzie to jeden z istotniejszych elementów debaty politycznej w nadchodzących dekadach – przyznał Siewiera. Podczas spotkania rozmawiano również o bezpieczeństwie z punktu widzenia aktywności NATO. – Partycypacja w wydatkowaniu środków na obronność, uczestnictwo w realizowaniu planów regionalnych, zaangażowanie określonych sił wojskowych m.in. na wschodniej flance NATO – wymieniał szef BBN-u.

REKLAMA

Obecny i byli szefowie Biura Bezpieczeństwa Narodowego wiele uwagi poświęcili ewentualnym zmianom w systemie kierowania i dowodzenia armią. – Omówiliśmy kwestie reformy systemu dowodzenia, stałych planów obrony i planów reagowania obronnego – powiedział Siewiera. Przyznał, że propozycja reformy dowodzenia cieszy się wśród jego poprzedników zrozumieniem i akceptacją. Podczas spotkania poruszono również kwestię podporządkowania wojsk obrony cyberprzestrzeni oraz wojsk specjalnych. Szef BBN-u zaznaczył, że oba rodzaje wojsk mogą zostać użyte w czasie pokoju i rodzi to wiele pytań m.in. o to, kto ponosi odpowiedzialność za wykonane przez nich zadania. – Reguły dowodzenia siłami zbrojnymi i prawo regulujące użycie sił zbrojnych powstawało w oparciu o konflikty zbrojne, które miały miejsce pół wieku temu – zauważył Jacek Siewiera. – Dzisiaj świat wymaga reagowania w ciągu kilkudziesięciu, a czasami nawet kilku minut. Potrzebujemy więc nowych rozwiązań legislacyjnych. Jedno z nich zostało przedstawione przez prezydenta Andrzeja Dudę, ale ta dyskusja jest wciąż otwarta – przyznał prezydencki minister. Zapowiedział również, że to, komu będą podporządkowane wojska specjalne oraz wojska obrony cyberprzestrzeni, będzie przedmiotem dyskusji z przyszłym ministrem obrony.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Przemysław Keler/ KPRP, Marek Borawski/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Abramsy pod dobrą opieką
 
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zamiana po włosku
Podwójny Półmaraton Komandosa
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Eurofightery znowu w Polsce
Zimowy sprawdzian podchorążych
Wojna o porządek świata
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Nowy szef CWCR
Nowoczesna łączność dla armii
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zachód przeciwko „korsarzom”
Którą drogą do armii?
„Avenger” na Monte Cassino
Lista trupich główek
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Lekcje z frontu
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Dobrowolsi – czas start!
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Mocny sygnał od NATO
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Rakietowy szach
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Cud w Trewirze
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Invictus w zimowym stylu
Liban uznany za strefę działań wojennych
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Rusza kwalifikacja wojskowa
Offset dla „Wisły”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zielone światło dla Barbary
Skromny początek wielkiej wojny
Szef MON-u w Brukseli
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Śnieg może być groźną bronią
Air Show ’25 – do zobaczenia
Roszady personalne w PGZ-ecie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Pierwszy skok
Bruksela przed szczytem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO