moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON-u z wizytą na Podlasiu

Nie przyjmujemy do wiadomości koncepcji obrony Polski na Wiśle. Każdy skrawek polskiej ziemi będzie broniony – powiedział w niedzielę Mariusz Błaszczak. Minister obrony narodowej przebywał z wizytą na Podlasiu, gdzie powstaje nowa jednostka wojskowa. Brygada Zmotoryzowana będzie stacjonowała w Wojewodzinie i zasili szeregi 1 Dywizji Piechoty Legionów.

Trwa formowanie 1 Dywizji Piechoty Legionów. To właśnie na potrzeby tego związku taktycznego powstają nowe jednostki wojskowe. Jedna z nich, Brygada Zmotoryzowana, zostanie utworzona w Wojewodzinie na Podlasiu. – Z satysfakcją możemy powiedzieć, że Wojsko Polskie jest też w powiecie grajewskim – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Podczas wizyty w Wojewodzinie szef MON-u zaznaczył, że zadaniem 1 Dywizji będzie odstraszanie agresora na kierunku grodzieńskim. – Wszyscy, którzy interesują się historią, wiedzą, że kierunki brzeski, grodzieński to te, z których Polska była atakowana, kiedy 105 lat temu odzyskiwaliśmy niepodległość – powiedział. Dodał, że również wcześniej Rosja wykorzystywała ten kierunek, aby atakować nasz kraj. – Aby do takiego ataku nie doszło ponownie, budujemy silne Wojsko Polskie, które będzie stacjonowało w tej części naszego kraju. My nie przyjmujemy do wiadomości koncepcji obrony Polski na Wiśle. Każdy skrawek polskiej ziemi ma być broniony i będzie broniony, jeżeli byłaby taka potrzeba – podkreślił.

REKLAMA

Minister zwrócił uwagę, że właśnie dlatego armia jest cały czas wzmacniana i wyposażana w nowoczesny sprzęt. – Chodzi o odstraszenie agresora. Nikt nie chce wojny, ale żeby do niej nie doszło, trzeba mieć silne Wojsko Polskie – powiedział. Przytoczył także łacińską sentencję „Si vis pacem, para bellum”, która oznacza „chcesz pokoju, szykuj się do wojny”. – To jest maksyma, której jesteśmy wierni i którą wcielamy w życie – stwierdził.

Szef MON-u poinformował, że w Wojewodzinie trwa obecnie pierwszy etap tworzenia Brygady Zmotoryzowanej. Na razie na jej potrzeby powstało obozowisko kontenerowe, które umożliwi stacjonowanie 180 żołnierzom. Budowa stałej infrastruktury, dzięki której jednostkę będą mogły zasilać kolejne poddziały, ma się dopiero rozpocząć. A będzie to możliwe dzięki terenom, które na ten cel przekazał wojsku samorząd powiatu grajewskiego. – Dziękuję, że uchwała została podjęta jednomyślnie mimo naturalnych różnic politycznych – powiedział minister. Dodał, że na rzecz wojska została też przekazana nieruchomość, na terenie której powstaną mieszkania dla żołnierzy. Dzięki temu służbę w Brygadzie Zmotoryzowanej będą mogły rozpocząć m.in. osoby wracające z emigracji. – To jest bardzo dobra wiadomość dla społeczności lokalnej, bo żołnierze tu służący będą stanowić o bezpieczeństwie naszego kraju, ale także stanowić impuls rozwoju gospodarczego właśnie tej ziemi, ziemi grajewskiej – mówił Błaszczak.

Szef MON-u stwierdził, że Wojsko Polskie powinno liczyć 300 tysięcy żołnierzy i osiągnięcie takiego stanu jest jak najbardziej możliwe. Jak dodał, coraz więcej osób jest zainteresowanych służbą w armii, a potwierdzeniem tych słów jest fakt, że podczas kolejnego turnusu dobrowolnej służby wojskowej szkolenie podstawowe rozpocznie aż 8315 ochotników. – Jestem dumny z tego, że młodzi polscy patrioci zgłaszają się, aby służyć w Wojsku Polskim. To jest naprawdę bardzo dobra wiadomość dla bezpieczeństwa naszego kraju – przyznał. Zachęcał także, aby osoby, które jeszcze nie zdecydowały, co chcą robić w przyszłości, zainteresowały się ofertą armii, bo ta jest bardzo szeroka. – Naszym wspólnym celem jest bezpieczeństwo naszej ojczyzny – podsumował minister.

1 Dywizję Piechoty Legionów ma docelowo tworzyć 12 jednostek wojskowych: cztery brygady ogólnowojskowe, brygada artylerii, cztery pułki rodzajów wojsk oraz trzy bataliony specjalistyczne rozlokowane w garnizonach na terenie czterech województw: podlaskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Ich szeregi będzie zasilać łącznie ponad 30 tys. żołnierzy wyposażonych w nowoczesny sprzęt, m.in. czołgi K2 i Abrams, armatohaubice Krab i K9 czy systemy bezzałogowe Gladius. Za sformowanie 1 DPL odpowiada gen. dyw. Norbert Iwanowski.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Flickr MON

dodaj komentarz

komentarze


Lekcje z frontu
 
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
„Avenger” na Monte Cassino
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Lista trupich główek
Roszady personalne w PGZ-ecie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Którą drogą do armii?
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zamiana po włosku
Szef MON-u w Brukseli
Cud w Trewirze
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Nowy szef CWCR
Rakietowy szach
Eurofightery znowu w Polsce
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Bruksela przed szczytem
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Offset dla „Wisły”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Śnieg może być groźną bronią
Invictus w zimowym stylu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Pierwszy skok
Rusza kwalifikacja wojskowa
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zielone światło dla Barbary
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zimowy sprawdzian podchorążych
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Nowoczesna łączność dla armii
Skromny początek wielkiej wojny
Abramsy pod dobrą opieką
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zachód przeciwko „korsarzom”
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Dobrowolsi – czas start!
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Mocny sygnał od NATO
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Wojna o porządek świata

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO