moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gavia może więcej

Dwa autonomiczne pojazdy podwodne Gavia zostały przystosowane do prowadzenia inspekcji bałtyckiej infrastruktury, w tym biegnących po dnie rurociągów. Realizację tego typu zadań ułatwi wielowiązkowa echosonda T20. Niebawem marynarze z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpoczną testy nowych modułów.

Gavia to bezzałogowy pojazd produkcji islandzkiej. Ma nieco ponad 2 m długości, 40 cm średnicy i służy przede wszystkim do poszukiwania min, choć jego funkcje mogą być o wiele bardziej złożone. – Urządzenie zostało skonstruowane na bazie modułów, które można wymieniać. Właśnie skorzystaliśmy z takiej możliwości, doposażając dwie Gavie w wielowiązkową echosondę T20 – wyjaśnia kadm. Piotr Sikora, dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Niewielki moduł ułatwia bardzo dokładną lustrację rozmieszczonej na dnie morza infrastruktury krytycznej, w tym rurociągów.

 

REKLAMA

Ma to duże znaczenie choćby w kontekście gazociągu Baltic Pipe, którym od ubiegłego roku dostarczany jest do Polski gaz z Norwegii. W ten sposób kraj szuka rozwiązań konkurencyjnych wobec rosyjskich surowców. Tyle że, jak pokazały ostatnie miesiące, podobne instalacje mogą stać się obiektem ataków hybrydowych. Jesienią 2022 roku nieznani sprawcy wysadzili nitki gazociągu Nord Stream. Z kolei w październiku przerwany został rurociąg Balticconnector tłoczący gaz pomiędzy Finlandią i Estonią. NATO wzmacnia więc ochronę podmorskiej infrastruktury. Możliwości w tym zakresie starają się zwiększyć także marynarki państw nadbałtyckich. Niebawem rozstrzygnięty zostanie przetarg na nowe oprogramowanie dla pojazdu Hugin, który stacjonuje na pokładzie niszczyciela min ORP „Mewa”. Dzięki systemowi Pipe Tracking dron będzie mógł lustrować ułożone na dnie morza rury. Podobne możliwości ma też Hugin z pokładu ORP „Albatros”. Doposażenie Gavii to kolejny krok.

– Na początku przyszłego roku rozpoczniemy testy nowej echosondy. Jeśli pójdą po naszej myśli, w tego typu urządzenia będziemy chcieli doposażyć także pozostałe Gavie – zapowiada kadm. Sikora. Obecnie polska marynarka ma cztery takie pojazdy. Korzystają z nich marynarze z 12 i 13 Dywizjonu Trałowców. Tymczasem pod koniec ubiegłego roku Polska złożyła zamówienie na kolejne jednostki. Trzy Gavie trafią na pokłady trzech nowych niszczycieli min typu Kormoran II, które 8 FOW powinna otrzymać do 2027 roku. – Cieszy nas, że polska marynarka z powodzeniem wykorzystuje nasze pojazdy. Ich operacyjna elastyczność i modułowe ścieżki modernizacji sprawiły, że są to urządzenia przydatne w rozwiązywaniu najważniejszych problemów z dziedziny obrony – mówił podczas uroczystości podpisania umowy Valentin Hanns, dyrektor sprzedaży w firmie Teledyne Marine.

Gavia działa na zasadach podobnych do holowanego sonaru. Operator zadaje pojazdowi określoną trasę i opuszcza go do wody z pokładu okrętu bądź łodzi. Urządzenie przez kilka godzin zbiera dane spod powierzchni morza. Potrafi zejść na głębokość 200 m i poruszać się ledwie kilka metrów ponad dnem, skutecznie omijając przeszkody. Dzięki zainstalowanym na burtach sonarom przeczesuje pas o szerokości 120 m, a przy tym rejestruje wysokiej jakości obraz. Po zakończeniu misji operator zgrywa materiał i poddaje go analizie. Poszukuje przede wszystkim tzw. obiektów minopodobnych, które potem jeszcze trzeba poddać dodatkowej weryfikacji. Zadanie to przypada nurkom albo pojazdowi podwodnemu Ukwiał, Sarov bądź Głuptak I. Prawdopodobieństwo, że operator Gavii przeprowadził dobre typowanie, jest jednak bardzo duże.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 8 FOW

dodaj komentarz

komentarze


Kleszcze dla wojska
 
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Sztandar dla Dowództwa WOT
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Priorytety dla armii
Będzie za co kupić koreańską broń
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Którą drogą do armii?
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Zamiana po włosku
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Polska przystań brytyjskich jeńców
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Palmiry – miejsce kaźni
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nowoczesna łączność dla armii
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Wielki test w West Point coraz bliżej
Ferie w mundurze
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Tajna misja polskiej agentki
Eurofightery znowu w Polsce
Przerwany lot „Orlika”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Pamiętamy o Niezłomnych
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Lotnictwo i kobiety
Rusza morski „Dragon”
Telefon zaufania dla żołnierzy
Leopardy jadą na poligon
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nowy szef CWCR
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Podoficer pies
W Jachrance o skokach spadochronowych
Zachód przeciwko „korsarzom”
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Szwecja kolejnym członkiem NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO