moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej pieniędzy na nagrody

Ministerstwo Obrony Narodowej zwiększyło tegoroczny fundusz nagród i zapomóg dla żołnierzy zawodowych. Kwota przeznaczona na pomoc socjalną nie zmieniła się, w tym roku to nieco ponad 20 mln zł, ale pula pieniędzy na nagrody wzrosła do niemal 280 mln zł. – Mechanizm zwiększania funduszu nagród z części niewykorzystanych środków na wojskowe wynagrodzenia nie jest niczym nietypowym – informują przedstawiciele MON-u.

Nagrody i zapomogi dla żołnierzy zawodowych są wypłacane z tworzonego co roku funduszu. Jego wysokość, zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny, nie może być niższa niż 2,5 procent planowanych na dany rok kalendarzowy środków na wynagrodzenia armii zawodowej. Kwota ta może też zostać zwiększona przez ministra obrony narodowej np. w sytuacji, gdy pieniądze przeznaczone na wynagrodzenia i dodatkowe uposażenia roczne żołnierzy zawodowych nie zostaną wykorzystane. – Taki mechanizm zwiększania funduszu nagród nie jest niczym nietypowym, był również stosowany w latach poprzednich – informują przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej.

 

REKLAMA

Za trudną służbę

Z takiej możliwości minister Mariusz Błaszczak skorzystał także w tym roku. Pierwotnie, zgodnie z decyzją budżetową z lutego 2023 roku, fundusz wynosił w sumie 103 mln 911 tys. zł, z czego ponad 83 tys. było przeznaczone na nagrody. W lipcu MON zdecydowało o zwiększeniu puli „nagrodowej” do ponad 134 mln zł. Podobna decyzja zapadła teraz. Kwota przeznaczona na wypłaty nagród w tym roku wyniesie więc w sumie prawie 280 mln zł.

Kto będzie mógł liczyć na finansowe wyróżnienie? Choć przyjętym od wielu lat zwyczajem jest, że nagrody dla żołnierzy wypłacane są w sierpniu, przed Świętem Wojska Polskiego oraz w listopadzie, przed Narodowym Świętem Niepodległości, to wojskowy może też otrzymać nagrodę np. za inicjatywę w trakcie służby, wykonywanie zadań wymagających szczególnie dużego nakładu pracy lub warunkach szczególnie utrudnionych. Ta ostatnia przesłanka dotyczy m.in. służby na granicy. Takie właśnie okoliczności wskazują przedstawiciele MON-u, pytani o beneficjentów nagród. – Wojsko Polskie znacznie zwiększyło swoje zaangażowane w ochronę granicy na wschodzie kraju. Żołnierze wspólnie ze Strażą Graniczną patrolują odcinek graniczny z Białorusią, wykonując zadania np. w ramach czasowej wysuniętej obecności szkoleniowej. W ostatnich tygodniach Wojsko Polskie było także odpowiedzialne za operację „Neon”, podczas której ewakuowano obywateli Polski z Izraela – uzasadniają przedstawiciele resortu obrony narodowej.

Ile na zapomogi?

MON nie zwiększyło z kolei kwoty przeznaczonej na zapomogi. Tegoroczna pula na ten cel to 20 782 tys. zł. Ministerstwo uruchomiło właśnie drugą transzę pieniędzy dla najbardziej potrzebujących. Wynosi ona ponad 1 mln 982 tys. zł. Najwięcej, bo prawie 1 mln 300 tys. zł ma do podziału między żołnierzy podległych jednostek dowódca generalny RSZ (w tym dla samego dowództwa jest przeznaczone 70 tys.). Do Dowództwa Operacyjnego RSZ trafiło 40 tys. zł, do Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej – 91 tys. zł, a do Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni 70 tys. zł. W ramach II transzy 214 tys. zł otrzymał Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych (plus ponad 54 tys. zł dla jednostek, które podlegają tej instytucji), a 76 tys. zł Garnizon Warszawa (i dodatkowe 44 tys. zł dla podległych mu jednostek).

Pieniądze na pomoc socjalną dla żołnierzy zawodowych mają też do podziału dowódcy jednostek specjalnych: Nil (45 tys. zł) i GROM (30 tys. zł) oraz Jednostki Wojskowej Komandosów (20 tys. zł). Szef Służby Wywiadu Wojskowego ma z kolei do rozdysponowania dla potrzebujących 10 tys. zł, a szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego – 1600 zł.

O finansową zapomogę mogą ubiegać się żołnierze zawodowi, którzy z różnych powodów znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej. Pomoc socjalną można otrzymać także w przypadku ciężkiej choroby dziecka, śmierci małżonka lub pożaru domu. Ostateczna wysokość przyznanego świadczenia zależy od wydatków poniesionych w związku z zaistniałym zdarzeniem oraz sytuacji materialnej żołnierza i jego rodziny.

PG

autor zdjęć: st. szer. spec. Patryk Szymaniec

dodaj komentarz

komentarze


Skromny początek wielkiej wojny
 
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zielone światło dla Barbary
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Offset dla „Wisły”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Szef MON-u w Brukseli
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Polska przystań brytyjskich jeńców
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Bruksela przed szczytem
Podwójny Półmaraton Komandosa
Roszady personalne w PGZ-ecie
Nowy szef CWCR
Pierwszy skok
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Eurofightery znowu w Polsce
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Mocny sygnał od NATO
Rakietowy szach
Zimowy sprawdzian podchorążych
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Cud w Trewirze
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Zamiana po włosku
Rusza kwalifikacja wojskowa
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Dobrowolsi – czas start!
Air Show ’25 – do zobaczenia
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Wojenny bohater na szubienicy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Lekcje z frontu
Śnieg może być groźną bronią
Jaką drogą po wojskowy indeks?
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Lista trupich główek
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Abramsy pod dobrą opieką
Invictus w zimowym stylu
„Avenger” na Monte Cassino
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Tajna misja polskiej agentki
Którą drogą do armii?
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Nowoczesna łączność dla armii
Wojna o porządek świata
Liban uznany za strefę działań wojennych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO