moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny

W przyszłym roku szkolnym w szkołach średnich zostanie otwarte 200 oddziałów przygotowania wojskowego. Taki limit zezwoleń na prowadzenie OPW określiło Ministerstwo Obrony Narodowej, biorąc pod uwagę możliwości wojska, oczekiwania społeczne, a także rosnące zainteresowanie młodzieży nauką w klasach wojskowych.

Oddziały przygotowania wojskowego (OPW) to klasy działające w szkołach ponadpodstawowych (liceach i technikach) na zasadach określonych w ustawie Prawo oświatowe. Program działa od 2020 roku, a nadzór merytoryczny nad nim sprawuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Obecnie OPW działają w każdym z województw. W 484 takich klasach uczy się ponad 25 tys. uczniów.

W przyszłym roku szansę na naukę w klasach wojskowych zyskają kolejni młodzi ludzie. Ministerstwo Obrony Narodowej zaproponowało, aby w roku szkolnym 2024/2025 powstało aż 200 takich klas. Gotowy jest już projekt przepisów w tej sprawie. Wojsko nie obawia się braku chętnych: zainteresowanie szkół otwarciem kolejnych OPW nie słabnie, podobnie jak popularność tej formy edukacji wśród młodzieży. Dodatkowo, co wskazano w uzasadnieniu do projektu, dotychczasowe nabory do programu pokazały, że liczba wniosków złożonych przez organy prowadzące szkoły znacznie przekraczała określony przez resort obrony limit.

REKLAMA

Aby otworzyć taką klasę, zainteresowana szkoła musi wystąpić z wnioskiem do MON. – To konieczne, bo ministerstwo partycypuje w kosztach prowadzenia takiej klasy. Oprócz przypisanej każdej szkole patronackiej jednostki wojskowej i merytorycznego wsparcia żołnierzy w szkoleniu młodzieży, placówki oświatowe mogą liczyć m.in. na dotacje z MON-u na zakup umundurowania dla uczniów, a także wyposażenia specjalistycznego – tłumaczy ppłk Justyna Balik, rzecznik prasowy Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. I dodaje, że zgoda na prowadzenie OPW, którą otrzymuje dana szkoła, jest bezterminowa. – W praktyce oznacza to, że placówka, której udzielono zezwolenia na otwarcie OPW, może taką klasę otwierać w każdym kolejnym roku – podkreśla oficer.

Tak się stanie chociażby w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie oddziały przygotowania wojskowego istnieją od początku funkcjonowania programu. Obecnie w placówce tej działa sześć OPW (jedna klasa czwarta, jedna trzecia i po dwie w klasach drugich i pierwszych). – Zainteresowanie młodzieży tą edukacją jest bardzo duże. Zazwyczaj o jedno miejsce konkurują trzy–cztery osoby, a w ubiegłym roku ubiegało się o nie aż pięć – przyznaje Jolanta Nikodemska, wicedyrektor i koordynator klas wojskowych w tej szkole. I dodaje, że szkoła ma doskonałą lokalizację w centrum Polski, do tego znakomitą współpracę z położonym nieopodal 7 Batalionem Kawalerii Powietrznej, będącym jednostką patronacką szkoły. – Z sukcesami uczestniczymy w zawodach strzeleckich i sportowych, młodzież regularnie bierze udział w uroczystościach patriotycznych, religijnych czy państwowych. Nasi absolwenci trafiają do wojsk obrony terytorialnej, na szkolenie służby dobrowolnej, zdają do akademii wojskowych, gros z nich już dziś służy w armii zawodowej. To wszystko przekłada się na prestiż, poziom i rekrutację do takich klas. Młodzież widzi, że warto postawić na taką edukację – podkreśla Jolanta Nikodemska.

Nie bez znaczenia są też profity dla absolwentów OPW. Już po zakończeniu edukacji mogą oni liczyć m.in. na dodatkowe punkty podczas rekrutacji do akademii wojskowych czy w szeregi WOT, a także możliwość odbycia skróconego szkolenia podstawowego w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

Dotychczas minister obrony narodowej wydał zezwolenia na utworzenie 484 OPW: 130 w 2020 roku, 20 w 2021, 115 w 2022 i 219 w 2023. W przyszłym roku szkolnym rekrutacja do klas pierwszych obejmie łącznie 684 oddziały. Według szacunków w klasach pierwszych OPW edukację rozpocznie ok. 20 520 uczniów (w tym 6 tys. z nowego limitu).

Organy prowadzące szkołę mogą składać wnioski do ministra obrony narodowej o zezwolenie na utworzenie oddziałów przygotowania wojskowego na rok szkolny 2024/2025 do 31 marca 2024 roku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 12 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Nowy szef CWCR
 
Roszady personalne w PGZ-ecie
Którą drogą do armii?
Bruksela przed szczytem
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nowoczesna łączność dla armii
Mocny sygnał od NATO
Szef MON-u w Brukseli
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Wojna o porządek świata
Polska przystań brytyjskich jeńców
Eurofightery znowu w Polsce
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Rakietowy szach
„Avenger” na Monte Cassino
Air Show ’25 – do zobaczenia
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Lekcje z frontu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zielone światło dla Barbary
Liban uznany za strefę działań wojennych
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Invictus w zimowym stylu
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Lista trupich główek
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zimowy sprawdzian podchorążych
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Śnieg może być groźną bronią
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Dobrowolsi – czas start!
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Abramsy pod dobrą opieką
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zamiana po włosku
Pierwszy skok
Skromny początek wielkiej wojny
Rusza kwalifikacja wojskowa
Cud w Trewirze
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Wojenny bohater na szubienicy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Offset dla „Wisły”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Tajna misja polskiej agentki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO