moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Laureaci cyberkonkursu MON

Metody przeciwdziałania zagrożeniom w sieciach teleinformatycznych, sposoby na identyfikację złośliwego oprogramowania czy atak na szyfr – to tylko kilka z zagadnień, jakie w swoich pracach poruszyli autorzy zwycięskich prac w konkursie o nagrodę im. Mariana Rejewskiego. Spośród 43 uczestników kapituła nagrodziła sześć osób.

Piąta edycja konkursu o nagrodę im. Mariana Rejewskiego na prace poświęcone cyberbezpieczeństwu i kryptologii, została ogłoszona pod koniec kwietnia. Wydarzenie, którego organizatorem był Departament Cyberbezpieczeństwa Ministerstwa Obrony Narodowej, podzielone było na dwie kategorie. W pierwszej mogli zgłaszać się autorzy prac inżynierskich, licencjackich i magisterskich, które obronili nie wcześniej niż 1 października 2019 roku. W ramach drugiej kategorii oceniano rozprawy doktorskie obronione po 1 października 2018 roku.

– Konkurs cieszy się dużą popularnością wśród studentów i doktorantów. Od czasu pierwszej edycji nadesłano ponad 160 prac – przypomniał Dominik Rozdziałowski, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa MON. Poinformował też, że na tegoroczną edycję konkursu zgłoszono w sumie 43 prace młodych naukowców, w tym siedem rozpraw doktorskich. Wszystkie oceniała kapituła pod przewodnictwem dyrektora Rozdziałowskiego. W składzie jury znaleźli się także m.in.: gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni; dr Marek Różycki, dyrektor Wojskowego Instytutu Łączności, a także szefowie służb oraz zarządów Sztabu Generalnego WP i Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Ostatecznie nagrodzono sześć prac. Kapituła doceniła je biorąc pod uwagę m.in. wartość merytoryczną, samodzielność badawczą, innowacyjność tematu i naukowe znaczenie pracy dla obronności kraju.

REKLAMA

Sześciu najlepszych

Dziś podczas uroczystego finału w Ośrodku Reprezentacyjnym MON „Helenów” poznaliśmy sześciu laureatów. Pierwsze miejsce w kategorii prac inżynierskich, licencjackich, magisterskich oraz nagrodę w wysokości 10 tys. zł kapituła konkursu przyznała Adrianowi Skrobasowi za pracę inżynierską dotyczącą „Wykrywania żywotności twarzy w przestrzeni 3D uzyskanej z mapy głębi z wykorzystaniem technik uczenia maszynowego zapobiegającego kradzieży tożsamości”. Druga lokata i 7 tys. zł przypadły Kacprowi Ratajczakowi. Kapituła doceniła jego pracę inżynierską poświęconą „Zastosowaniu wizualizacji binarnej oraz sieci neuronowych w wykrywaniu złośliwego oprogramowania na urządzenia mobilne”. Na ostatnim miejscu podium znalazł się Mateusz Leśniak, autor pracy magisterskiej pt. „Praktyczny atak algebraiczny na wybrany szyfr strumieniowy z wykorzystaniem wyżarzania kwantowego”. Laureat otrzymał też nagrodę finansową w wysokości 5 tys. zł.

W kategorii rozpraw doktorskich nagrodzono trzy prace, wszystkie napisane pod kierunkiem dr. hab. inż. Wojciecha Mazurczyka, profesora Politechniki Warszawskiej. Główną nagrodę w wysokości 15 tys. zł przyznano Piotrowi Białczakowi za pracę dotyczącą „Wykorzystania protokołu HTTP do identyfikacji i klasyfikacji złośliwego oprogramowania”. Zdobywcą drugiego miejsca i 11 tys. zł nagrody został Marcin Gregorczyk, za rozprawę „Badania przydatności technologii Software-Defined Networking do wykrycia i przeciwdziałania zagrożeniom w sieciach teleinformatycznych”. Trzecie miejsce i nagroda w wysokości 8 tys. zł przypadła Pawłowi Łące, który swoją pracę poświęcił zagadnieniom „Wieloskładnikowego i transparentnego uwierzytelniania użytkownika z wykorzystaniem technik uczenia maszynowego”.

– Poza nagrodami finansowymi w łącznej kwocie 56 tys. zł laureaci mogą liczyć na nagrody dodatkowe. To m.in. zaproszenia na konferencje eksperckie, udział w szkoleniach wojskowych, w tym spadochronowych czy nurkowych, a także rejs po morzu z żołnierzami Formozy – mówił dyrektor Rozdziałowski.

Debata o AI

Podczas uroczystości został odczytany list, który do laureatów konkursu skierowała Janina Sylwestrzak, córka Mariana Rejewskiego. „Serdecznie gratuluję zwycięskich miejsc w konkursie im. Mariana Rejewskiego, mojego ojca, którego autorska praca pozwoliła na dekodowanie szyfrów maszyn Enigma najpierw w Polsce, a po wybuchu II wojny światowej we Francji i Wielkiej Brytanii”. Sylwestrzak podkreśliła, że osiągnięcie polskich kryptologów, jej ojca oraz Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, „istotnie przyczyniło się do skrócenia czasu trwania największego dramatu ówczesnego świata – II wojny światowej”.

Uroczystości towarzyszyła ekspercka debata poświęcona sztucznej inteligencji. Poprowadził ją dyrektor Rozdziałowski, a wzięli w niej udział m.in.: Milena Rygiel-Soćko, prawniczka zajmująca się kwestiami sztucznej inteligencji, zaangażowana w działanie Cyber Women Community; Kamil Basaj z DK WOC i Fundacji Infoops Polska, specjalista od badania dezinformacji oraz działań operacji informacyjnych oraz dr inż. Michał Wroński z NASK oraz WAT, specjalista w dziedzinie komputerów kwantowych. Eksperci zastanawiali się m.in. nad uwarunkowaniami prawnymi dotyczącymi AI, zagrożeniami oraz wpływem kwantowych sieci neuronowych na rozwój sztucznej inteligencji.

Organizowany od pięciu lat konkurs o nagrodę im. Mariana Rejewskiego jest formą edukacji i promocji poświęconej cyberbezpieczeństwu. Ma m.in. inspirować i zachęcać środowiska akademickie do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w dziedzinach cyberbezpieczeństwa i kryptologii, popularyzować wiedzę w tym zakresie oraz promować wizerunek wojska jako atrakcyjnego miejsca pracy i rozwoju zawodowego zarówno dla żołnierzy, jak i cywili.

PG

autor zdjęć: M. Dwulatek

dodaj komentarz

komentarze


Nowy szef CWCR
 
Abramsy pod dobrą opieką
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Air Show ’25 – do zobaczenia
Lekcje z frontu
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Invictus w zimowym stylu
Lista trupich główek
Pierwszy skok
Szef MON-u w Brukseli
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Dobrowolsi – czas start!
Polska przystań brytyjskich jeńców
Zachód przeciwko „korsarzom”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Podwójny Półmaraton Komandosa
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Śnieg może być groźną bronią
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Mocny sygnał od NATO
Zielone światło dla Barbary
Wojenny bohater na szubienicy
Rusza kwalifikacja wojskowa
Jakie podwyżki dla żołnierzy
„Avenger” na Monte Cassino
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Wojna o porządek świata
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Tajna misja polskiej agentki
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Cud w Trewirze
Liban uznany za strefę działań wojennych
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Offset dla „Wisły”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zimowy sprawdzian podchorążych
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Roszady personalne w PGZ-ecie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Rakietowy szach
Eurofightery znowu w Polsce
Skromny początek wielkiej wojny
Którą drogą do armii?
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zamiana po włosku
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Nowoczesna łączność dla armii
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Bruksela przed szczytem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO